Limon kuvars nedir ne değildir?

Kuvars grubunun adı üstünde limon rengindeki taşına yakından bakalım.


Sarının farklı bir tonu ile karşımıza çıkan ve kuvars grubunun sarı renkli bir diğer üyesi olan limon kuvars, sarı kuvars olarak da anılmaktadır. Sarı renkli, çok daha bilinen ve popüler olan Sitrin ile karıştırılır. Aslında aynı taş grubunun, aynı renginin farklı tonlarında oldukları için bu karışıklık oldukça normal. Öyleyse gelin bu karışıklığı biraz gidermeye çalışalım…

Limon Kuvars Özellikleri

Doğal olarak oluşan ve oldukça nadir bulunan limon kuvars, soluk sarı renktedir. Limon sarısı yada yeşilimsi sarı da diyebiliriz ki ismini de buradan alır. Sitrin taşından ayrılan en belirgin özelliği ise tabi olarak rengi. Sitrin taşı biraz daha turuncuya dönük, bal sarısı gibi bir renktedir. Limon kuvarsın açık sarı ve ışıltılı rengi göz kamaştırıcıdır ve gerçek bir mücevher taşıdır.

Diğer kuvars taşları gibi kristal yapıda, opak, saydam ve yarı saydam olarak bulunabilen bir taştır. Tabi ki tahmin edebileceğiniz gibi açık sarı ve kusursuz saydam parçalar daha kıymetlidir.

Limon kuvars, sarı rengi dolayısı sebebi ile sadece sitrin ile karıştırılmaz, aslında sarı topaz ile de oldukça yakın renk tonları vardır ve taşın topaz mı kuvars mı olduğu sadece kimyasal analiz ile anlaşılabilir.

Doğal olarak oluştuğu gibi, nadir de olması sebebi ile Limon kuvars taşı, diğer kuvars taşlarına ısıtma işlemi uygulanması ile de elde edilmektedir. Limon kuvars aslında doğal ortamında da belirli fiziksel koşullar altında ve doğal olarak ısıya maruz kaldığında bu renk tonuna kavuşuyor. Bu sebeple diğer kuvars taşlarına insan müdahalesi ile de bu taşın üretilmesi gibi bir yöntem bulunuyor.

Doğal limon kuvarsını tanımlarken ana ayrım, soluk limon sarısı olan kristal rengidir. Eskitme veya cilalama işlemi yapıldığında limon kuvars şeffaf sarı olarak görünmeye başlar. Doğal limon kuvars kristalleri, tabandan uca tutarlı bir renktedir.

Diğer kuvars taşlarından Ametist ve Sitrin kristallerinde renkli noktalar ve net bir taban vardır. Genellikle tabandan beyaz olarak başlar ve kristal uca doğru renk koyulaşır. Limon Kuvars kristalinde bu yoktur, renk geçişi olmaz. Kökten uca aynı renktir ve bu sebeple oldukça nadirdir.

Altıgen bir silikon dioksit kristalidir ve en çok Brezilya ve Afrika’da bulunur. ancak azda olsa Arizona’daki ametist yataklarında da rastlanmıştır.

Ayrıntılar videoda…


%d blogcu bunu beğendi: