Leonardo’nun ‘Kayıp Başyapıtı’ Hiç Boyanmadığı İçin Bulunamayacak😒

Akademisyenler yıllardır Leonardo'nun "kayıp şaheserini" bulmaya çalışıyorlar.


Akademisyenler yıllardır Leonardo’nun “kayıp şaheserini” bulmaya çalışıyorlar – ve şimdi, bazı uzmanlar araştırmanın hiçbir zaman tamamlanmayacağını söylüyor çünkü çalışma hiç yapılmadı.

Sanat tarihçileri, kayıp Leonardo da Vinci’nin Anghiari Savaşı resminin kaderini uzun süredir tartışıyor. Popüler bilgi , 16. yüzyılın başlarındaki eserin Floransa’daki Palazzo Vecchio’da bir duvarın arkasına gizlendiği yönünde, ancak Agenzia Nazionale Stampa Associata’nın (ANSA) bildirdiği gibi, bir grup önde gelen bilim insanı yakın zamanda 8 Ekim’deki bir yuvarlak masa toplantısında tartışarak bu teori hakkında şüphelerini dile getirdi. Rönesans sanatçısı eserini aslında hiçbir zaman tamamlamadı.

1503 civarında Floransa’nın hükümet koltuğunu süslemek üzere görevlendirilen Anghiari Savaşı – bugün Leonardo’nun çizgi filmleri ya da hazırlık çizimlerinin yanı sıra Peter Paul Rubens ve Gérard Edelinck gibi sanatçıların daha sonraki kopyalarıyla bilinen – Floransa ve Milano arasında 1440 destansı bir çatışmayı anlatıyor. . Savaş hakkında etkileyici bir hikaye anlatmak için karmaşık kompozisyon teknikleri ve çılgın askerlerin ve atların duygusal olarak yüklü tasvirlerini kullanıyor.

ANSA’ya göre, Floransalı heykeltıraş Benvenuto Cellini , Leonardo’nun komisyonunu “çığır açan bir şaheser” olarak nitelendirdi ve diğer sanatçıların onu incelemelerini önerdi. Yaygın bir şekilde ilk sanat tarihçisi olarak kabul edilen bir Rönesans sanatçısı olan Giorgio Vasari , benzer şekilde resmi övdü ; 1560’ların başlarında Palazzo Vecchio’nun ana salonunu yeniden tasarlamakla görevlendirilen Vasari’nin, Leonardo’nun savaş sahnesini kendi freskinin arkasına saklayarak yıkımdan kurtardığı bildirildi – ya da teori böyle devam ediyor.

Yeni detaylandırılan argüman, Leonardo’nun yaratıcı sürecindeki bir tutarsızlığa odaklanıyor. Başına ARTnews ‘Alex Greenberger, sanatçı üzerinde Gesso ve yağı katmanlara ayırarak boya hükümet binasında bir duvar hazırlamak umuyordu. Ancak bu kombinasyon, boyanın duvar yüzeyine yapışmasını imkansız hale getirecekti.

“Duvar hazırlamak için süreç başarılı olmadı beri Leonardo üzerine boyalı asla” sanat tarihçisi Francesca Fiorani, yazarı Gölge Çizimi: Bilim Boya için Leonardo Öğretti nasıl , söyler ARTnews . “Bu, Leonardo’nun savaşının yalnızca bir çizgi film olarak var olduğu, asla duvar boyası olarak olmadığı anlamına geliyor.”

1503 ile 1506 arasına tarihlenen kayıtlar da tarihçilerin bulgularını desteklemektedir. Nick Squires’ın Telegraph için bildirdiği gibi , belgeler Leonardo’nun büyük miktarlarda alçı taşı ve hazırlık çalışmaları için gerekli diğer malzemeleri satın aldığını gösteriyor – ancak boya yok.

Bazı sanat tarihçileri yeni araştırmaya ikna olmadılar. Bunların başında, 1975’ten beri Anghiari Savaşı’nı inceleyen ve Vasari’nin eseri gizlice koruduğu teorisinin önde gelen savunucularından Maurizio Seracini var . 2011 yılında, Seracini ve meslektaşları, Vasari’nin freskinde altı küçük delik açma ve sonraki çalışmanın arkasındaki iki inçlik boşluktan boya örnekleri alma izni aldı.

Ekip Mart 2012’de Guardian’dan Tom Kington’a “Yüksek tavanlı salondaki diğer beş büyük Vasari freskinin arkasında başka boşluk yok” dedi .

Seracini, mevcut duvar resminin kayıp Leonardo freskini örtebileceğini öne sürdü – bu, elde edilen siyah pigment ile Mona Lisa ve Vaftizci Aziz John’u yapmak için kullanılan pigmentler arasındaki benzerliklerle desteklenen bir argüman .

Seracini, “Leonardo aynı zamanda Floransa’da Mona Lisa’yı boyadı ,” dedi “Diğer sanatçılar tarafından değil, onun tarafından kullanılan bir pigment gibi görünüyor.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend