Law & Order; SVU Covid 19’u Yok Saymadı

Law & Order: Special Victims Unit yeni sezonunda herkes maskeli herkes mesafeli. Karakterler rengarenk maskeleri havalı havalı takıp çıkarıyor...


Günümüzde geçen dizilerde neden Covid 19 yok? Neden bir tanesinde bile karakterler maske takmıyor mesafeye dikkat etmiyor. Bu hem oyuncuların sağlığı için iyi olurdu hem de karakterlerin ve hikayenin gerçekçiliğini artırmaz mıydı?

Hadi diğerleri neyse de insan Hekimoğlu’ndan bekliyor böyle bir gerçekçi yaklaşımı.  Hekimoğlu Covid 19’un çaresini nedenini bulsun istemiyoruz tabi de (bulsa hiç fena olmaz😉) en azından bir maske meselesini görebilseydik dizide. Ne de olsa günümüzde geçiyor değil mi olaylar? Bu arada ben fark etmeden değinmişlerse kusura bakmasınlar artık. Lakin bu öyle bir bölümde değinilip geçilecek bir şey değil kriz sürüyor zaten.

Yerli dizilerde Covid movid yokken gözümü yabancı yapımlara çevirdim doğal olarak acaba onlar ne yapacaklar  diye. Hayatın ta kendisini anlattığını savunan yapımlar neden dünya Covid ile sarsılırken bunu görmezden gelirler ki?

Neyse her derdi unutup dizilerde niye Covid 19 salgını yokmuş gibi davranıldığına hayıflanırken nihayet beklediğim hamle Law & Order: Special Victims Unit’den geldi. Yeni sezonda herkes maskeli herkes mesafeli. Karakterler rengarenk maskeleri havalı havalı takıp çıkarıyor…

Law & Order: Special Victims Unit ilerleyen sezonlarında izlemeye başladığım ve sonradan vazgeçemediğim bir suç-dram dizisi. Law & Order Özel Suçlar birimi Yüzbaşı Olivia Benson önderliğinde özel suçları araştırıyor. Dizi Covid’i yok saymayarak yeni sezonuna maskeli başladı muhtemelen de maske kuralı virüs geçene kadar devam edecek.

Tıpkı normal hayatımızdaki gibi karakterler sürekli maske ile içli dışlı. Birbirilerini uyarıyor, gerektiğinde açıyor gerekmediğinde asla çıkarmıyor. Bazı yerlerde mesafe kuralları hiçe sayılıyor ama olsun o kadar. Tabi maske bir kolaylık sağlıyor  Yüzbaşı Olivia Benson ve ekibine; eskiden zanlıların DNA’sını alabilmek için kılıktan kılığa giren ekip sadece zanlıya yeni maske verip eskisini alarak bu kahırdan kurtuluyor, eskisi direkt araştırmaya gidiyor.

Sadece Covid de değil Law & Order: Special Victims Unit Amerika’da son dönem tırmanan ırkçı çatışmaları ve polis düşmanlığını da ele almış. Mevzulara damardan dalmış yani anlayacağınız. Bu haliyle insan diziye sadece bir dizi olarak da bakamıyor çünkü içinde bilim var sosyoloji var psikoloji var ve tabi ki hukuk ve düzeni de eklersek tam izlenilesi bir hale gelmiş. Sadece bir suç ve gerilim dizisi olmaktan çıkmış yani anlayacağınız. Daha çok izleyiciye dokunur olmuşlar. Zaten bize dokunmayan şeyleri neden takip edelim ki?

Yerli dizilere de tavsiyem; bir an önce Covid’i yok sayma huylarından vazgeçmeleri. Zira böyle iyice toplumdan koptular. Hem maske takan hijyene dikkat eden mesafe kuralına uyan oyuncular insanlara da iyi örnek olur. En azından günümüz dizileri mutlaka pandemiyi ele almalı yok saymamalı yoksa uzayda çektiklerini düşüneceğiz. Uzay dizisi istediğimizde zaten gidip Star Trek: Discovery’i izliyoruz. Belki de yanlış düşünüyorum.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend