Koronavirüs: Hangi Tedaviler İşe Yarıyor, Hangileri Yaramıyor?

Keele Üniversitesi Farmakoloji Kıdemli Öğretim Görevlisi Gordon Dent, koronavirüs tedavisi ile ilgili gelinen durumu değerlendirdi. Makale şöyle.


Donald Trump’ın Ekim ayı başlarında hastanede kısa süre kalması, COVID-19 için araştırılan çeşitli tedaviler konusunda bir kez daha farkındalık yarattı.

Başkanın aldığı bazı terapiler uzun süredir radarda , diğerleri ise potansiyel tedaviler listesinde yeni. Özellikle, bir zamanlar yaygın olarak bir tedavi olarak lanse edilen hidroksiklorokin gibi ilaçlar, etkisiz olduğu gösterilerek kullanılmadı .

Salgının dokuz ayı olan COVID-19’un nasıl tedavi edileceğine dair kesin cevap aşağıdakiler olmasa da, neyin işe yaradığı hakkında şimdiye kadar bildiğimiz şey bu.

Kortikosteroidler

Haziran başlarında, ucuz bir steroid olan deksametazonun, COVID-19’u olan ağır hastalarda ölüm riskini üçte bir oranında azaltabileceğine dair kanıtlar vardı.

Daha sonraki çalışmalar, başka bir yaygın steroid olan hidrokortizon ile ölümde benzer bir azalma gösterdi. Bu ilaçlar, akciğerlerdeki şiddetli iltihabı baskıladıkları için etkili olabilir.

İnterferon beta

Yeterli interferon beta üretmeyen hastaların, virüslere karşı bağışıklıkta anahtar bir rol oynadığı için viral enfeksiyonların neden olduğu ciddi akciğer hasarına duyarlı olduklarını bir süredir biliyoruz. İnterferon beta ile tedavi edilen hastaların da 16 günlük tedavi süresi boyunca tamamen iyileşme olasılıkları iki kat daha fazlaydı.

Umut verici olsa da, bu sonuçların ilacı diğer tedavilerle karşılaştıran daha büyük çalışmalarda doğrulanması gerekir. İnterferon beta ayrıca remdesivir dahil diğer tedavilerle kombinasyon halinde araştırılmaktadır.

Yakın zamanda yapılan büyük bir çoklu tedavi denemesi, hastanede yatan COVID-19 hastalarında enjekte edilen interferon betanın hiçbir yararı olmadığını gösterdi.

Remdesivir

Koronavirüsler de dahil olmak üzere belirli virüslerin genetik materyallerini yeniden üretmesini engelleyen bu antiviral ilaç, takviye oksijene ihtiyaç duyan pnömonili COVID-19 hastalarını tedavi etmek için halihazırda yaklaşık 50 ülkede geçici olarak lisanslanmıştır.

İlaç başlangıçta Çin’de COVID-19’a karşı kullanılmak üzere denemelere tabi tutuldu, ancak oradaki salgın kısa süre sonra kontrol altına alındığı için istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar elde etmek için yeterli hasta kaydedilmedi. ABD’de daha sonraki bir çalışma (ACTT-1) daha olumluydu ve hastanede yatan alt solunum yolu enfeksiyonu olan COVID-19 hastalarının iyileşme süresini kısaltabileceğini gösterdi .

Diğer çalışmalar pek bir şey eklemedi: Orta derecede pnömonili COVID-19 hastaları beş günlük bir remdesivir kürü uyguladı, standart bakım alanlardan daha iyi sonuç verdi. Bu, çalışmanın yazarlarının sonuçların önemini sorgulamasına yol açtı. Hayal kırıklığı yaratan bir şekilde, yakın tarihli bir WHO çalışması da hastanede yatan hastalarda ölüm oranlarında veya iyileşme süresinde herhangi bir iyileşme göstermedi.

Bununla birlikte, remdesivir, COVID-19’a karşı etkili olduğu gösterilen tek antiviral ilaçtır. Arkasındaki oldukça zayıf kanıtlara rağmen, şu anda çoğu ülkenin standart tedavi paketlerinin bir parçasıdır. ACTT-1 sonuçlarına dayanarak, ABD Gıda ve İlaç Dairesi 22 Ekim’de remdesivir’i COVID-19 tedavisi olarak onaylamaya karar verdi.

Monoklonal antikorlar – belirli molekülleri hedeflemek için yapay olarak üretilmiş antikorlar – romatoid artrit gibi iltihaplı hastalıkları tedavi etmek için zaten kullanılmaktadır. Bunlardan biri, interlökin 6 adı verilen iltihaplı bir proteinin etkilerini bloke eden tocilizumab’dır.

ABD’de tocilizumab, COVID-19’un ciddi inflamatuar etkilerine benzer bazı kanser tedavilerinin ciddi bir yan etkisi olan sitokin salınım sendromunu tedavi etmek için lisanslanmıştır. Tocilizumab’ın COVID-19 üzerindeki etkisine ilişkin çalışmalar karışık sonuçlar verdi. Bazıları , hastanede yatan hastaların mekanik ventilasyona ihtiyaç duyma olasılığını azalttığını ve ventilasyona ihtiyaç duyan hastaların ölüm oranını azalttığını öne sürdü. Diğerleri, ilacın hasta sonuçları üzerinde hiçbir etkisi olmadığını göstermiştir.

Bununla birlikte, bu çalışmalar kesin sonuçlara izin vermek için çok küçüktü. Büyük bir gözlemsel çalışma olumlu etkiler buldu, ancak diğer faktörler (yaştaki farklılıklar, altta yatan sağlık koşulları ve diğer tedaviler gibi) sonuçları etkilemiş olabilir.

Daha büyük, daha sağlam çalışmalara ihtiyaç vardır. Tocilizumab şu anda Recovery’de ve ABD’de başka bir büyük randomize kontrollü çalışmada araştırılıyor.

İyileşen plazma

Antikor temelli başka bir yaklaşım, hastalara COVID-19’dan iyileşen insanlardan kan plazması vermektir. Bu plazma, enfeksiyon sırasında donör tarafından üretilen doğal antikorları içerecektir.

İyileşme plazmasına ABD’de çok sınırlı fayda kanıtı olmasına rağmen , Ağustos ayında COVID-19 hastalarında acil kullanım için izin verildi. Artık yetkilendirildiğine göre, ABD’deki doktorlar etkilerini rapor etmek zorunda değiller, bu da etkinliği hakkında iyi veriler toplamayı zorlaştırdı.

REGN-COV2

REGN-COV2, hücrelerimize girmek için kullandığı anahtar yapı olan koronavirüsün başak proteininin belirli bölgelerine yönelik iki monoklonal antikor karışımıdır.

Hayvan çalışmaları umut verici sonuçlar göstermiştir, ancak REGN-COV2’nin insanlar üzerindeki etkilerini güvenilir bir şekilde tahmin edemezler. Üreticisi, ABD’de iyileşme plazmasında olduğu gibi, güvenilir verilerin toplanmasını daha zor hale getirebilecek acil kullanım izni talep etti. Ancak REGN-COV2, Recovery denemesinde de araştırılmaktadır.

Rakip bir ürün – LY-CoV555 / LYCoV016 – acil kullanım için benzer bir değerlendirme altındadır. Faydaları hakkında çok sınırlı veri var, ancak büyük bir klinik deneyde test ediliyor.

REGN-COV2, Walter Reed Ulusal Askeri Tıp Merkezi’nde Donald Trump’a verilen bir dizi tedaviden biriydi.

Diğer olası tedaviler

İyileştirme denemesine dahil edilen diğer bir tedavi antibiyotik azitromisindir. Çeşitli enfeksiyonları tedavi etmek için verildiğinde, anti-enflamatuar ve antibiyotik özelliklere sahiptir ve ayrıca antiviral etkilere sahip olabilir. Şimdiye kadarki denemeler , halihazırda hastaneye yatırılmış hastalara verildiğinde hiçbir yararı olmadığını gösteriyor, ancak Kurtarma denemesi COVID-19’un erken aşamalarında etkisini test ediyor.

Bazı tansiyon ilaçlarının COVID-19 riskini artırabileceğine dair erken endişelere rağmen, büyük araştırmalar bunların güvenli olduğunu göstermiştir. Çalışmalar şimdi bazı koruyucu etkileri olup olmayacağını araştırıyor.

Son olarak, birkaç çalışma antimalaryal ilaç hidroksiklorokin ve antiviral kombinasyon lopinavir / ritonavirin COVID-19’a karşı etkisiz olduğunu göstermiştir. Başka bir (bitki türevi) antimalaryal ilaç olan artemisinin türevleri, antiviral aktiviteye sahiptir ve akciğerlerde yoğunlaşır. Teorik olarak, klinik faydaları olabilir, ancak bunu gösterecek veri henüz yok.

Kaynak: https://theconversation.com/coronavirus-which-treatments-work-and-which-dont-147594


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend