Klonlanmış Midilli Kurt ile Tanışın😎

Hayvanat bahçesi, Kurt'un doğumunu Asya Vahşi Atı veya Moğol Vahşi Atı olarak da bilinen atın nüfusunu geri kazanma çabalarında bir kilometre taşı olarak görüyor. 


Klonlanmış midilli Kurt ile tanışın: San Diego hayvanat bahçesindeki bilim insanları, nesli tükenmekte olan atı yaratmak için 40 yaşındaki aygır hücrelerini kullanıyor.

2 aylık olan tay bir Przewalski atı. Bir zamanlar vahşi doğada nesli tükenmiş ve hala kritik olarak nesli tükenmekte olan Orta Asya’ya özgü bir tür.

San Diego Hayvanat Bahçesi Küresel araştırmacıları, Kurt’un türü için işleri tersine çevirmesine yardımcı olabileceğine dair büyük umutlar besliyor. 

San Diego Zoo Global’de genetik direktörü Oliver Ryder, “Hücreleri canlandırarak, bir hücreden bir hayvan yaparak, gen havuzunun aksi takdirde kaybolacak bir bölümünü geri getirebiliriz” dedi. 

Kurt, 1980’de bir aygırdan alınan deri hücrelerinden klonlandı ve San Diego Zoo Global’in 1.100’den fazla tür ve alttürden elde edilen 10.000 hücre dizisi içeren geniş deposu Frozen Zoo’da korundu.

Nadir görülen, nesli tükenmekte olan Przewalski’nin atı, evcil bir atın yumurtasıyla kaynaşmadan önce 40 yıl boyunca San Diego Hayvanat Bahçesi’nde donmuş bir aygırdan alınan hücrelerden yaratıldı.

Yumurtanın çekirdeği çıkarıldığında, Kurt’un temelde Przewalski’nin atının tamamı olmasını sağlamak için 6 Ağustos’ta annesi olacak olan kısrağa implante edildi.

Yetkililer, sonucun dünyanın ilk klonlanmış Przewalski atı olduğunu söylüyor.

Bilim adamları köpekler, kediler, domuzlar, inekler ve polo midillileri de dahil olmak üzere yaklaşık iki düzine tür memeliyi klonladı. 

2018’de Çin’deki araştırmacılar , koyun Dolly’yi üreten klonlama tekniklerini kullanarak ilk kez maymunlar yarattı.

Hayvanat bahçesi, Kurt’un doğumunu Asya Vahşi Atı veya Moğol Vahşi Atı olarak da bilinen atın nüfusunu geri kazanma çabalarında bir kilometre taşı olarak görüyor. 

Hayvanat bahçesini işleten San Diego Zoo Global’in yaşam bilimleri baş sorumlusu Bob Wiese, “ Bu tay, türünün genetik olarak en önemli bireylerinden biri olması bekleniyor ” dedi. 

İşlem artık nispeten basit, DNA, bilim adamlarının klonlamak istediği bir hayvanın çekirdeğinden alınıyor. 

Genellikle akraba bir türden veya esaret altındaki deneyimli bir anneden alınan bir donör yumurta hücresi hasat edilir ve kendi genetik materyali sökülür. 

Bu kısır hücre daha sonra donörden yaşam için gerekli tüm DNA’yı içeren bozulmamış çekirdek ile enjekte edilir. 

Bu hibrit hücre daha sonra, hayvanın üvey annesi olacak olan ve normal bir hamilelik gibi büyüyecek olan bir taşıyıcı annenin rahmine dikkatlice yerleştirilir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend