Kız Kulesi kültür ve sanat merkezi oluyor

Restorasyona alınan Kız Kulesi Galata Kulesi gibi kültür ve sanat merkezi olacak.


Kültür ve Turizm Bakanlığı’na geçen ve restorasyon sürecine gireceği belirtilen Kız Kulesi’nin Galata Kulesi gibi bir kültür ve sanat merkezi haline getirileceği açıklandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Kız Kulesi, İBB mülkiyetinde yer alan bir alan değildir” denildi.

Açıklamaya göre ulaşımın Salacak ve Ortaköy’den sandallarla yapıldığı kule, kısa sürecek restorasyon çalışmasının ardından yeniden düzenlenerek kültür ve sanat merkezi haline getirilecek.

Işıklandırmaların yapılacağı kulede, konser verilebilmesi için düzenleme yapılacak. Çalışmaların önümüzdeki günlerde başlaması planlanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun ise yaptığı açıklamada, “Kız Kulesi, İBB mülkiyetinde yer alan bir alan değildir. Bu yüzden mülkiyetinin İBB’den alınması söz konusu değildir, kamuoyunun bilgisine” açıklamasını yaptı.

Kızkulesi, 1995 yılında 49 yıllığına Hamoğlu Holding’e kiralanmasının ardından, restorasyon süreci başladı. Aslına uygun olarak gerçekleştirilen restorasyon sürecinin ardından 2000 yılında ziyarete açıldı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Share via
Send this to a friend