Kitabınızı Kindle’a Alın: Amazon Kişisel Yayınları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bir kitap yazmak (ve satmak) büyük bir başarıdır. Sonrasında ise kimbilir belki sihirli bir şeyler olur.7 dk


Yazarların aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç farklı kendi kendine yayınlama platformu var. Bu yazımızda Amazon Kindle Direct Publishing’den (KDP)  bahsedeceğiz.

KDP ile kitap yayınlamak ücretsiz. Ancak tüm yayıncılarda olduğu gibi, KDP satılan her kitap için bir komisyon alıyor – onlara ödediğiniz miktar, kitabınız hevesli bir okuyucu tarafından satın alındıktan sonra belli oluyor.

KDP, kendi yayınlamak için herhangi bir ücret almaz, ancak yazdığınız kitaptan para kazanmayı umuyorsanız (bunu arkadaşlarınızın ve ailenizin dışındaki okuyucuların eline ulaştırmayı umuyor olsanız bile), finansal bir yatırım yapmanız gerekecek.

Kitabınızı biçimlendirmek , düzenlemeler yapmak, kapak tasarımları yapmak, bir yazar platformu oluşturmak – genellikle kaliteli bir kitap oluşturmak için bu hizmetler için ödeme yapmanız gerekir. Teknik olarak bu adımları atlayabilir veya her şeyi kendiniz yapabilirsiniz, ancak bu muhtemelen hatalar içeren ve daha az profesyonel görünen bitmiş bir ürünle sonuçlanır. Bu, kitabı yayınlandıktan sonra satma yeteneğinizi etkileyebilir.

Yani evet, Kindle kendi kendine yayınlama kitabınızı ücretsiz olarak yayınlamanıza izin verir. Ancak bu noktaya gelmenin nadiren ücretsiz olduğunu unutmayın. Ve Amazon ile bir kez yayınladığınızda, şirket sattığınız her kitaptan kendi payına sahip olacak. Tabii ki bu, kendi kendine yayın yapan herhangi bir platform için geçerlidir.

KDP kullanarak Amazon’da bir kitap nasıl yayınlanır?

Kitabınızı KDP için biçimlendirin

Kitabınız yazıldıktan, düzenlendikten, revize edildikten ve yeniden düzenlendikten sonra (doğru yapmak için ne kadar gerekiyorsa), yayın için biçimlendirmeye hazırsınız.

Amazon Kindle Direct Publishing, hem e-kitap hem de kağıt kapaklı isteğe bağlı baskı yayınlamayı mümkün kılar. Ne yazık ki, bu seçeneklerin her biri farklı bir dosya biçimi gerektirir.

E-kitap yayınlama için: KDP, “mobi” adlı bir dosya biçimi kullanır. Bu, diğer e-kitap yayıncıları tarafından kullanılandan farklı bir dosya türüdür. KDP, e  kitap biçimlendirme için adım adım talimatlar sunsa da , özellikle kodlama konusunda rahat değilseniz, bu biraz karmaşık bir süreç olabilir. Bu adım için bir e-kitap biçimlendiricisi bulabilirsiniz.

Ciltsiz yayıncılık için: Amazon kendi kendine yayınlama, dosyanızı hazırlamak için adım adım talimatlar sunar ve bunu yapmak, bir e-kitap dosyası hazırlamaktan çok daha kolaydır. Özellikle teknoloji meraklısı değilseniz bile KDP talimatlarını kullanarak kendi ciltsiz sürümünüzün biçimlendirmesini bulabilirsiniz. Muhtemelen birkaç saatinizi alacaktır.

KDP hesabınızı kurun

KDP kayıt sayfasını ziyaret ederek başlayın . Amazon hesabınız yoksa, Amazon kimlik bilgilerinizle veya e-postanızla kaydolursunuz. Oturum açtıktan sonra, “Hesabınız” ı tıklamak isteyeceksiniz. Buradan Yazar / Yayıncı Bilgileri Sekmesi, Ödeme Alma sekmesi ve Vergi Bilgileri sekmesindeki tüm ilgili ayrıntıları güncelleyin.

Amazon’un sattığınız kitaplar için size ödeme yapabilmesi için bu bilgileri yayınlamadan önce doldurun.

Kitap ayrıntılarınızı girin

Hesap detaylarınız oluşturulduktan sonra, “Yeni Başlık Oluşturun” başlığını bulacağınız KDP ana sayfasına dönebilirsiniz. Buradan, “Kindle eBook” veya “Ciltsiz Kitap” ı seçebilirsiniz.

Hangi seçeneği seçerseniz seçin, sizden kitap ayrıntılarınızı girmenizi isteyen benzer bir sayfaya yönlendirileceksiniz:

Dil: Açılır menüden kitabınızın yayınlanmasını istediğiniz dili seçin.

Kitap başlığı: Kitap başlığınızı (ve varsa alt başlığını) tam olarak kitap kapağınızda göründüğü gibi girin.

Dizi: Kitabınız daha büyük bir dizinin parçasıysa, dizinin adını ve bu kitabın dizide hangi sayı olacağını belirtin.

Baskı: Bu kitabı daha önce yayınladıysanız ve şimdi güncelliyorsanız, burada hangi baskısında olduğunuzu belirleyin.

Yazar: Bu sensin!

Katkıda bulunanlar: Ortak yazarınız var mıydı? Kitabınız çizimler içeriyor mu? Süreciniz için paha biçilmez olduğunu düşündüğünüz bir editörünüz veya resimleri belirgin şekilde öne çıkan bir fotoğrafçınız var mıydı? Bu, kitabınızı bir olasılık haline getirmeye yardım eden kişileri belirleyeceğiniz yerdir.

Açıklama: Amazon’da kitap ararken okuduğunuz ilk haberi biliyor musunuz? Ortaya çıkacak ilk şeylerden biridir ve genellikle kitabı satın alıp almayacağınıza karar vermenize yardımcı olan şeydir. Burada sağlamanız istenen açıklama budur. Arka kapak metnine benzer şekilde, kitabınızı insanları daha fazla okumak için çaresiz bırakacak şekilde tanımlamak istersiniz.

Yayın hakları: Kitabı yazdığınız ve çalışma tamamen size ait olduğu sürece, “Telif hakkına sahibim” seçeneğini seçin.

Anahtar Kelimeler: Seçtiğiniz anahtar kelimeler, pazarlama stratejinizin önemli bir parçasıdır. Bu kelimeler, kitabınızın ne kadar kolay aranabilir olduğunu ve sizin yazdığınız gibi bir şey arayanların beslemelerinde kitabınızın ne sıklıkla göründüğünü belirlemeye yardımcı olacaktır. Burada doldurmanız istenen tüm alanların dışında, anahtar kelimeler gerçekten nihai başarınız için en değerli olanlardır. Bu nedenle, çok genel olmadan seçtiğiniz anahtar kelimelerin kitabınız için doğru olduğundan emin olun. Ortamınıza, karakterinize ve kapsayıcı temalarınıza odaklanın.

Örneğin, dünyanın gelecekteki bir versiyonunu kurtarmaya çalışan genç bir cadı hakkındaki bir kitap, “sihir”, “cadı”, “distopya”, “YA”, “güçlü kadın başrol”, “sonun sonu” anahtar kelimeleriyle başarılı olabilir. dünya “ve” genç kahraman “. Ya da bu makaleyi KDP üzerinden kitap olarak yayınlayacak olsaydık, seçeceğimiz anahtar kelimeler bunlar olabilirdi. KDP, optimum aranabilirlik için en iyi anahtar kelimelerin nasıl seçileceği konusunda bazı harika tavsiyeler sunar.

Kategoriler: Tıpkı fiziksel bir kitap dükkanında olduğu gibi, Amazon’da insanların aradığı kategoriler vardır. Çocuk kitapları, YA romanları, tarihi kurgu… Kitabınız hangi kategoriye giriyor? Ve onu bir kitapçıda nerede bulabilirsin?

Yaş ve sınıf aralığı: Tipik okuyucunuzun kim olduğunu düşünüyorsunuz?

Ön sipariş: Kitabınızı hemen yayınlama veya ön sipariş için ayarlama seçeneğiniz vardır . Anında yayıncılık, okuyucularına bir süredir bir yayın tarihi vaat eden ve henüz kitaplarını yeni bitirmiş yazarlar için en iyisi olabilir. Aksi takdirde, ön sipariş seçmek genellikle daha iyi bir pazarlama stratejisi olabilir, gerçek yayın tarihinize kadar kitabınız için yutturmaca oluşturmanıza ve okuyucularınızın kitap henüz piyasaya çıkmadan sizi desteklemesine olanak tanır.

Makalenizi ve kitap kapağınızı yükleyin

Kitap ayrıntılarınızı doldurmayı bitirdiğinizde, Kitap İçeriği bölümüne yönlendirileceksiniz.

Burada birkaç son bölüm üzerinde çalışmanız gerekecek:

Dijital Haklar Yönetimi (DRM): DRM, temelde yazarları kitaplarının yetkisiz dağıtımından korumayı amaçlayan bir sistemdir. Çalışmanızı geniş çapta paylaşan okuyucularınız için sorun olmasa da, kitabınız için bu korumaya sahip olmamayı tercih etseniz de, DRM, insanlar çalışmanızı okuyup keyif aldığında ödeme almanızı sağlamaya yardımcı olur. Bu, genellikle dahil olmak için iyi bir program olduğu anlamına gelir.

Dosya yükleme: Şimdi veya daha sonra yüklemeyi seçebilirsiniz, ancak bunu yayın tarihinizden önce yapmanız gerekir – umarız en az birkaç gün önce bitmiş ürünü önizlemek ve herhangi bir hata olup olmadığını kontrol etmek için biraz zamanınız olur. Yüklemeye hazır olduğunuzda, sadece bu seçeneği seçin ve KDP gerekli adımlarda size yol gösterecektir.

Kitap kapağı: Önceden oluşturulmuş bir kapak yükleme veya KDP kapak oluşturucusunu başlatma seçeneğiniz vardır. Kapak oluşturucuyu kullanmak eğlenceli olabilir, ancak aynı zamanda zaman alır ve sanatsal bir gözü olmayan yazarlar için en iyi seçenek olmayabilir.

Kitap önizlemesi: Makalenizi ve kapağınızı yükledikten sonra, yayınlamadan önce bitmiş ürünü önizleyin.

ISBN: E – kitaplar ISBN gerektirmez , ancak basılı kitaplar gerektirir . İyi haber şu ki, kendiniz bir tane satın almadıysanız, KDP size ücretsiz bir ISBN sağlamak için ayarlandı. “Bana ücretsiz bir KDP ISBN’si atayın” ı seçmeniz yeterlidir, onlar sizin için bununla ilgilenecektir.

Baskı seçenekleri: Kitabınızın baskı versiyonu için, kullanılması gereken kağıt türünü, kırpma boyutunu, taşma payı ayarlarını ve karton kapak kaplamasını seçin. Varsayılan seçenekler en yaygın kullanılanlardır ve tipik olarak standart bir el yazması için gitmeniz gerekenlerdir. Bununla birlikte, kitabınız çok sayıda fotoğraf veya illüstrasyon içeriyorsa, yayınlamayı planladığınız kitap için daha uygun seçenekler seçmek isteyebilirsiniz.

Fiyatlandırmanızı belirleyin: Kendi yayınladığınız kitabınız ne kadara mal olacak?

Amazon kendi kendine yayınlama yolculuğunuzun son adımı kitap fiyatlandırmanızı belirlemektir.

KDP, bazı harika fiyatlandırma desteği ve tavsiyeleri sunar . E-kitap fiyatlandırması için, KDP kesintilerini aldıktan sonra kar elde edeceğinizden emin olmak istersiniz (kitabınızı mümkün olduğunca çok kişiye ulaştırmak için sınırlı süreli promosyon fiyatlandırması kullanmıyorsanız). Baskı fiyatlandırmasında, sadece KDP kesintilerini değil, aynı zamanda kesiminizi almadan önce genel fiyattan düşülecek olan baskı maliyetini de göz önünde bulundurmanız gerekir.

Fiyatlandırma karmaşık olabilir çünkü okuyuculara hitap edecek kadar düşük, ancak yine de kar edecek kadar yüksek bir fiyat istersiniz. Kitabınızı nerede fiyatlandırmak isteyebileceğiniz konusunda bir fikir edinmek için türünüzdeki diğer kitaplara bakmak yararlı olabilir. İyi haber, şu ya da bu şekilde doğru fiyatlandırmadığınızı fark ederseniz, fiyatlandırmanızı daha sonra tekrar gözden geçirebilir ve genel maliyetinizi sıfırlayabilirsiniz.

Kitap yayınlandıktan sonra düzenlemeye ne dersiniz?

Kitabınızı yayınlandıktan sonra kesinlikle düzenleyebilirsiniz . KDP hesabınızı tekrar ziyaret edin, kitap rafınızda kitabınızın yanındaki üç noktayı tıklayın ve “kitap içeriğini düzenle” yi seçin.

Unutmayın: Kitabınızı düzenleyebilmeniz, hataları daha sonra düzelteceğinizi varsayarak yayına acele etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Her okuyucu, önündeki içeriği değerlendirecek ve bu içeriğe göre incelemeler bırakacaktır. Bu nedenle, kitabınızın, yayınlamadan önce alabileceğiniz en iyi durumda olduğundan emin olun.

Düzenleme seçeneği her zaman oradadır, ancak okuyucularınız üzerinde bir ilk izlenim bırakmak için yalnızca bir şansınız olur. Editörünüz olmaları için onlara güvenmeyin ve iyileştirmeniz gereken bölümlere yönlendirmeyin.

Amazon’da kitap yazarak ve kendi kendine yayınlayarak para kazanabilir misin?

Bu, neredeyse tüm gelişimsel düzenleme müşterilerimin sorduğu soru. Ve onlara verdiğim cevabı size vereceğim: Duruma göre değişir.

O zaman bu cevabı hemen hemen her zaman takip eder: Kolay değil, ama mümkün.

Çok az insan kitap yazarak zengin olur. Zengin olmak amacınız olmayabilir, ancak aynı zamanda yayıncılık çabalarında bile kırılmayı başaran çok küçük bir yazar yüzdesi olduğunu anlamak önemlidir.

Bu özellikle ilk kez yazanlar için geçerlidir.

Yazma ve düzenleme için harcadığınız saatleri, editörleri, biçimlendiricileri ve kapak tasarımcılarını işe almak için harcadığınız parayı ve kitabınızı tanıtmak için ayırmış olabileceğiniz fon ne olursa olsun, yazarın genellikle binlerce kitap satması gerekir yatırımlarının geri dönüşünü görmek için.

Bu başarılması kolay bir hedef değil. Özellikle halihazırda yerleşik bir sosyal medya varlığınız yoksa.

Bir kitap yazmak (ve satmak) büyük bir başarıdır.

Kitabınız yayınlandıktan sonra, kutlamak için biraz zaman ayırın. Büyük bir şeyi başardınız – çoğu insanın asla başaramayacağı bir hedef. Bir kitap yazdın, Amazon’da kendi kendine nasıl yayın yapacağını anladın ve herkesin eğlenmesi için sözlerini dünyaya yaydın. Bu çok önemli!

Homepage


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend