Karantina Kaygısını Azaltmak İçin Renklerin Şaşırtıcı Gücünü Kullanın

Bu yılın çoğunda evde karantina altında kalan çalışanlar geçici ofisler kurmak zorunda kaldılar, bu da duvarları bir gereklilikten daha az lüks hale getirdi.


Karantina sırasında batı Massachusetts’te çevre mühendisi olan Maris Mann-Stadt evinin yemek odasını ofis olarak kullanmaya başladı. Ancak boya rengi bir sorun teşkil ediyordu. Yemek odası duvarları koyu bir somon tonuydu, bir tür koyu pembe. Güneş batarken oda iç karartıcı bir hale geliyordu. Geç saatlere kadar çalıştıklarında da ışıkları açmayı unutmak gibi kötü bir alışkanlıkları vardı. Böylece çift yeniden boyamaya karar verdi.

Bu yılın çoğunda evde karantina altında kalan çalışanlar geçici ofisler kurmak zorunda kaldılar, bu da duvarları bir gereklilikten daha az lüks hale getirdi. Herhangi bir iç mekan 7/24 yaşadığında monoton hale gelir; boyama, evinize bir profesyonel getirerek alanınızı önemli ölçüde değiştirmenin bir yolunu sunar. Boya markası Farrow & Ball Şirketine göre, şirketin geliri bu yıl yüzde 20 arttı ve çevrimiçi satışlar üç kattan fazla arttı. İrlandalı boya markası Curator’ın pazarlama müdürü Edel Nicholson, “Kilitlenme devreye girer girmez satışlarda bir artış gördük” dedi. “Talep, özellikle de insanların kendi başlarına yapabileceği bir ürün olduğu için olağanüstü derecede arttı.”

Yine de uzaktan çalışanlar çok kişisel bir seçim yapmalıdır: devam eden karantinaya en uygun renk hangisi? Yerel bir mağazada Benjamin Moore renk örneklerini incelerken, Mann-Stadt ve kocası ilk önce griyi kabul etti. “Sevdiğim gri, hazırladığımda ve bir örnek koyduğumda çok karanlık çıktı,” dedi. Mavinin bir tonu banyoyu çok andırıyordu. Son tercihleri ​​açık yeşilimsi maviydi, organik ama rahatsız edici değildi , pandeminin yemek odasına uyarlandı.

Küratör, 1953 yılında kurulan General Paints Group tarafından başlatılan iki yıllık bir marka; Birleşik Krallık, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ne dağıtıyor. Karantina altında, şirket sabah ve akşam vardiyalarına bölünerek üretim kapasitesini artırmak zorunda kaldı. Artan talebin yanı sıra personel, alıcıların öncekinden farklı renkler istediklerini de keşfetti. Tam bir karantina paleti şekillendi.

Mann-Stadt gibi, çoğu kişi, bütün gün onlara bakmanız gerektiğinde koyu renklerin klostrofobik hissedebileceğini fark etti. Küratörün en popüler gri tonu, Shavehook adı verilen düz, koyu renk tonu, 2020’nin Mart ve Eylül ayları arasında Covid-19’dan önceki yedi aya kıyasla neredeyse yüzde 90 oranında düştü. 2019 estetiğine karşı bir isyan anlamına geliyor. Bağımsız bir tasarımcı ve Küratör için renk uzmanı olan Garry Cohn, “Yirmili gençlerin gri rengi,” dedi. Kahverengiler ve kırmızılar da çıktı. Şimdi duvarlarımızda istediğimiz şey maviler ve yeşiller; organik nötrler; ve Cohn’un “kaçış” olarak sınıflandırdığı bir avuç koyu pembe, sarı ve mor. Parlak boya da şaşırtıcı bir şekilde yeniden canlanıyor.

Küratör’ün en popüler üç yeşilliğinin (Fisherman’s Boat, Dock Leaf ve March Day) küresel satışları salgın sırasında yüzde 59 artarken, nötrlerinden birkaçı olan Scalloped Silk, Soft Bisque ve Stoney Way yüzde 57,8 arttı. Seçki, şehir heyecanı yerine bir açık hava macerasını ya da belki de iyi donanımlı bir doktor muayenehanesinin bekleme odasını çağrıştırıyor. Duvar renklerimizden fazla uyarılmak değil, güven duymak istiyoruz. Bu, Pantone’un 2019 yılı rengi olan ve “canlandırıcı ve efervesan” olarak tanımlanan elektrikli Living Coral ile tezat oluşturuyor . “Herkes biraz üzgün; her şeyin temiz olmasını istiyorlar, ”dedi Cohn. “Pozitif renkler seçiyorlar çünkü işler negatif olduğunda, orada pozitif bir şeyle birlikte olmak istersiniz.”

Pandeminin neden olduğu endişe, kaotik şimdiki zamanın ötesinde bir istikrar ve zamansızlık arzusunu kışkırtır. Farrow & Ball da benzer şekilde mavi renk satışlarının geçen yıla göre yüzde 28 arttığını gördü, özellikle de Hague Blue ve Stiffkey Blue, rahat bir ev kütüphanesinde yerinde olmayacak iki sıcak, zengin renk – belki de bu tür bir ortam.  Şirketin CEO’su Anthony Davey, “Derin hüzünler, sakinlik ve yaratıcılık duygusunun aktarılmasına yardımcı olabilir, ki bu da insanların artık her zamankinden daha çok aradığı şeydir” dedi.

Karantina adaptasyonunun başka bir stratejisi, uzay yanılsamasını vermek için duvarları olabildiğince göz ardı etmek olabilir. Farrow & Ball için Down Pipe, Railings ve Cornforth White gibi renkler de talep artıyor. Brooklyn’de yaşayan bir dergi editörü olan Laura Marsh, dairesinin banyosunu kirli beyazdan ultra beyaza boyadı. Marsh, “Benim için, temelde bütün kış burada mahsur kalacaksak, her zaman minimalizm olmalı,” dedi. Duvar renginde fark edilecek bir şey yoksa, belki ondan sıkılmayabilirsiniz.

İnternet, müşterilerin hemen hemen her renge boyanmış kendi oda fotoğraflarını sosyal medyada paylaşmasıyla, karantinadan önce bile kendi yeniden boyamanızı planlamanızı kolaylaştırdı. “Bir renk danışmanına ve tasarımcıya ihtiyacınız olmadan önce; Detroit’teki Yaratıcı Çalışmalar Koleji’nin renk ve malzeme tasarımı başkanı Sally Erickson Wilson, artık Pinterest’e sahibiz ”dedi. Ancak profesyonel yardım hala talep görüyor: Farrow & Ball’un artık yüz yüze değil, görüntülü sohbet yoluyla çalışan renk danışmanlığı her zamankinden daha popüler hale geldi.

New York merkezli tasarımcı Amy Lau, “Covid sırasında insanlar çok uzun süre oturdular ve ne yapmak istediklerini düşündüler” dedi. Stüdyosu, müşterilerin ilk olarak Manhattan’daki dairelerini ikinci evlere taşındıktan sonra yeniden dekore etmek için aramaları, ardından bir süre orada kalacakları belli olduktan sonra ikinci evlerini de yeniden yaptırmaları için arayanlarla doldu taştı. Lau’nun talep ettiği malzemeler, Quarantine Chic’in yeni kalıbını takip ediyor: “Hafif ve havadar, kremlerden mavilere ve seladonlara kadar.” Özellikle banyo gibi küçük alanlarda agresif desenlere sahip sanat duvar kağıdı gibi, renk patlamalarıyla noktalanmış bejler popüler. Lau, soyup yapıştır duvar kağıdını boyamaktan daha az kalıcı bir seçenek haline getiren Calico Wallpaper , Fromental ve Artemis Walls’tan alıntı yapıyor.

Duvarları yenilemek, evinizi alışılmadık bir alana dönüştürmenin bir yolunu sunar ve sizi sekiz aydır orada mahsur kalmadığınıza inanmaya sevk eder. Her türlü yenilik arıyoruz. Gömme ışıklı yatak başlıkları, gömme aydınlatma ve çekmecelerde gizli prizler veya USB bağlantı noktaları gibi otel detaylarından talep ediliyor.  Aksesuarlar, “kendi küçük evreninizi yaratma, her şeyin mümkün olduğu” hissini uyandırdı, dedi.

New York tasarım firması Apartment48’in kurucusu Rayman Boozer, genellikle parlak, doygun tonlarla çalışıyor, ancak pandemi sırasında “daha yumuşak, sakinleştirici renklere: ipeksi maviler, sessiz griler ve pembenin ince tonları”na dönüştü. “Renk terapisi kesinlikle iş başında.” Bu saydam paletle, kumsalda bir gün veya hafif bulutlu mavi gökyüzüne bakmak gibi ne tür bir terapi arıyoruz?

Wilson, Michel Pastoureau’nun Anılarımızın Rengi adlı kitabına atıfta bulunarak karantina paletinden “Yeşil, sakinlikle ilişkilidir” dedi . “Mavi ayrıca güven fikrinin derinliklerine de yerleşmiştir.” Interbrand’ın bir raporuna göre , dünyanın en tanınmış şirketlerinden üçte biri logo renkleri için mavi kullanıyor; güven, COVID-19 en iyi uygulamalarının sürekli çeşitliliği göz önüne alındığında kesinlikle kullanabileceğimiz bir şeydir. Renk terapisi bağlamında , yeşilin bir uyum duygusu getirdiği ve mavinin kaygıyı azalttığı söylenir; Suçu azaltmak ve hatta intihar girişimlerini önlemek için mavi ışıklar kullanılmıştır . Belki boyalı duvarlar da bu titreşimleri biraz getiriyor.

Ancak renk psikolojisi bilimi titrek ve soyuttur : William H. Gass On Being Blue adlı makalesinde “renk bilincin kendisidir, renk duygudur” diye yazmıştır . Onlarda yaşarken evlerimize getirmek istediğimiz sembolizme, fikirlere ve nesnelere bakmak daha iyi olabilir. Carl Jung’a göre mavi “suyun rengidir ve bu nedenle bilinçdışını temsil edebilir.” Jung, “Mavi aynı zamanda ölülerin ruhlarını barındıran mavimsi-yeşil denizdir” diye yazdı. Kayıp dış dünyayı çağrıştırmanın ötesinde, belki de karantina paleti, yeni keşfedilen içe dönüklük tarzımıza uyum sağlama ve şimdilik kendi kafamızın içinde yaşadığımızı kabul etme girişimidir.

Pandemi sırasında hangi tercihler gelişirse gelişsin, muhtemelen tam tersi popüler olacak ve maskeler çıkabilecektir: kalabalık restoranlar, canlı etkinlikler, rahat yalıtım yerine renkler yerine parlak tonlar. Küratörden Garry Cohn’a göre, popüler paletin tutarlı kalmasına güvenemeyiz – renk her zaman bir moda meselesidir. Cohn, şu anki eğilimimizin 1970’lerin tersi olduğunu öne sürüyor. 60’ların güneşli renklerinden Annie-Hall kahverengilerine ve nötrlerine geçmek yerine, 2010’ların nötr gri renginden daha geniş bir gökkuşağına geçiyoruz. Cohn, “2029 yılına kadar cesur ve renkli olacağız” dedi.

Kaynak: https://www.artnews.com/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend