Kanuni’nin portresi rekor fiyata satıldı


Dünyanın sayılı müzayede evlerinden Sotheby’s’in “İslam Dünyası ve Hindistan Sanatı” müzayedesi bugün gerçekleşti. Kanuni Sultan Süleyman’ın nadir bulunan portresi beklentileri geride bırakarak tahmini fiyatının 4 katında alıcı buldu ve rekor fiyata satıldı.

İngiltere’de kurulan ve merkezi ABD’nin New York kentinde bulunan müzayede evi Sotheby’s’in yeni müzayedesi bugün gerçekleşti.

“İslam Dünyası ve Hindistan Sanatı” başlıklı müzayede bu ayın sonunda gerçekleşirken özellikle Anadolu’dan parçalar ve Osmanlı Devleti ile ilgili sanat eserleri adeta sanat piyasasının gündemini değiştirdi.

Tarihi el yazması Kuran-ı Kerim ve çok değerli halı ve el işlemesi bakır ve aksesuarın yüzbinlerce dolara satışa çıkacağı açık artırmanın en dikkat çeken parçası ise hiç kuşkusuz Kanuni Sultan Süleyman’ın çok bilinmeyen bir portresi oldu.

Bakır üzerine çizilen ve uzun yıllar boyunca Fransız özel bir koleksiyonere ait olan tablo müzayedede rekor kırarak en pahalı eserlerden biri oldu.

Kanuni Sultan Süleyman’ın portresi rekor fiyata satıldı. 80 bin İngiliz poundu ile 120 bin İngiliz poundu arasında değer biçilen tablo kıyasıya bir açık artırma sürecinin sonunda satıldı.

16’ncı yüzyılın sonu ve 17’nci yüzyılın başında İtalya’da yapıldığı tahmin edilen tablonun fiyatı çok kısa bir süre içerisinde 438.500 İngiliz pounduna ulaştı.

Açık artırma yaklaşık 5 milyon TL’lik satış bedeline ulaşılması ve yeni teklif gelmemesiyle sona erdi. Satış konusunda çok ketum olan Sotheby’s yetkilileri bu nadir portreyi kimin satın aldığını açıklamadı.

19’uncu yüzyıldan beri Fransa’daki bir koleksiyonere ait olan tablo 22.7 santimetreye 17.5 santimetre büyüklüğünde ve çizim tarzı olarak dikkat çekici detaylara sahip.

Kanuni portresinin özellikleri

1494-1566 yıllarında yaşamış Kanuni Sultan Süleyman’ın bu portredeki haliyle 43 yaşında olduğu tahmin ediliyor.

Padişahın o yaşında gerçekleşen önemli tarihi olaylar da Sotheby’s müzayede evinin web sitesinde yer alan bilgiler arasında. Örneğin, Irak Safeviler’den alınıp Osmanlı topraklarına katılmış. O yıllarda Preveze deniz savaşı kazanılmış.

Yani padişahın o dönemdeki görünüşü bu portredeki gibiymiş.

Resim, İtalyan ressam Cristofano Dell Altissimo tarafından 16. yüzyılda bir bakır levha üzerine çizilmiş. Birçok versiyonunun arasında gerçeğine en yakın temsili olduğu kabul ediliyor. 1534 yılında İstanbul’a gitmiş Venedik delegasyonunun tarifine en uygun olan hali, bu portredeki gibiymiş.

“Zalim değil merhametli bakışlı”

Padişah, müzayedenin web sitesindeki bilgilerde, Şu şekilde tasvir ediliyor: Siyah, iri gözlü, zalim değil merhametli bakışlı. Yüzüne göre büyük kemerli bir burnu var. Uzun kızıl bıyıklara ve makasla kısaltılmış sakala ve uzun, ince bir boyna sahip.

Bugünkü alışverişte tabloların yeni sahipleri henüz açıklanmadı.

Geçen yıl aynı müzayede evinde satılan Fatih Sultan Mehmet tablosunu sürpriz bir şekilde Ekrem İmamoğlu’nun satın aldığı ortaya çıkmış ve tablo İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin koleksiyonuna eklemişti.

Fatih tablosuna 935 bin sterlin yani o zamanın kuruyla yaklaşık 8 milyon Türk Lirası ödenmişti.

Tablo, bugünün kuruyla şimdi 10 milyon 500 bin TL’yi geçti. Yani Türk lirasının değeri düşünce aynı tablo şimdi 2 buçuk milyon lira daha pahalı bir durumda.

Mihrimah Sultan portresi de satıldı

Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan’ın 17. yüzyılda yapılan portresi de 60 bin sterline (691 bin TL) satıldı.

  1. yüzyılın sonları veya 17. yüzyılın başlarında yapıldığı düşünülen portrenin, çok nadir bir eser olduğu değerlendiriliyor.

%d blogcu bunu beğendi: