Kafasız Süvari’nin 200 Yılı

Irving'in New York'un kuzeyindeki Catskill Dağları'nı ziyareti olmasa, bu ünlü masalların hiçbiri var olamazdı.


The Legend of Sleepy Hollow , Amerikalı yazar Washington Irving’in ünlü bir kısa hikayesidir. Her Amerikan okul çocuğu, Sleepy Hollow’un dış mahallelerini terörize eden Başsız Süvari hikayesine muhtemelen aşinadır.

Sleepy Hollow , ilk olarak 1820’de yayınlandı . 1928 yılında tekrar basıldı. Arthur Rackham tarafından resmedilen eser John Windle Antiquarian Bookseller tarafından satışa sunuldu. 

Irving’in New York’un kuzeyindeki Catskill Dağları’nı ziyareti olmasa, bu ünlü masalların hiçbiri var olamazdı. Yolculuk, Manhattan’da bir sarı humma salgını ile tetiklendi ve genç Irving’i nehrin yukarısına, Tarrytown’daki bir arkadaşını ve yakındaki Sleepy Hollow adlı küçük bir kasabayı ziyaret etmeye itti. Hollanda gelenekleri ve hayalet öyküleri ile şirin köy, genç yazarı büyülemiş gibiydi ve yıllar sonra hikayelerinde olduğu kadar şahsen de defalarca yeniden ziyaret etti.

The Legend of Sleepy Hollow, en eski popüler Amerikan kurgularından biri olarak kabul edilir ve Ekim sınıfları için klasik bir okuma haline gelirken, Headless Horseman kavramı Kuzey Avrupa ülkelerinde tekrarlanan eski bir efsanedir. Irving Avrupa’yı dolaştı ve hikayelerine kattığı birkaç fantastik unsuru aldı, ancak aynı zamanda daha yeni savaş hikayelerinden de ilham aldı. 1776’da. General William Heath, kafasını bir gülle ile alıp götüren bir Hessian süvarisinin korkunç ölümünü bildirdi!

Hikayenin ana karakteri, sevimli Katrina Van Tassel ve onun büyük mirasına aşık olan, çetrefilli, fakir bir öğretmen olan Ichabod Crane’dir. Crane, Katrina konusunda rakip olan  büyük yerel kahraman Brom Bones tarafından işkence görür. ,Brom ve ekibinin şakasından sonra, Crane, sonunda Başsız Süvari tarafından yolda takip edilir!

Ichabod bir daha hiç görülmez ve merak etmeye başlarlar. Onun dehşet içinde kaçmasına neden olan bir şaka mı, öldürüldü mü, yoksa yerlilerin tahmin etmeyi tercih ettiği gibi, Ichabod Crane doğaüstü bir ölümle karşılaştı mı?

Zavallı Ichabod’un başına gelenler asla kesin olmayabilir. Yine de, Headless Horseman ve Sleepy Hollow kasabasının daha uzun yıllar boyunca anlatılan klasik bir korku hikayesi olmaya devam edeceğini tahmin edebiliriz.

Kaynak: https://www.biblio.com/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend