Jimi Hendrix’ten John Lennon’a; Gizli servislerin takibindeki sanatçılar

FBI'ın hedef aldığı çoğu sanatçı siyahiydi.


Rock efsanesi John Lennon’ın ölümünden ABD istihbarat teşkilatı CIA’in sorumlu olabileceğine ilişkin komplo teorileri uzun yıllardır gündemdeydi.

En çok 1983’teki popüler “Red Red Wine” parçasıyla tanınan reggae grubu UB40’ın bateristi Jimmy Brown, geçen hafta MI5 ajanlarının sosyalist bir devrim planladıklarından korktuğu için grubun telefonlarını dinlediğini iddia edince, istihbarat örgütleri ve müzisyenler arasındaki ilişki bir kez daha gündeme geldi.

Brown’un iddiaları 1997’de The Daily Mail’in bildirdiği üzere istihbarat servisinin UB40’nin hükümeti devirmeyi planlayan komünistler olduğu varsayımıyla grubu “yıllarca” gözetlediğini iddia eden MI5 muhbiri David Shayler’ın iddialarıyla uyuşuyor.

UB40, eski Britanya İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’e destek vermişti.

“Politikleştirilmiştik”

UB40 solisti Ali Campbell daha önce grubun telefon dinleme kayıtlarını almak için MI5’a dava açmayı düşündüğünü söylemişti. Kendisi ve grup arkadaşları nihayetinde “lanet g** deliklerinden zehirli şemsiyelerin çıkacağı” düşüncesiyle yasal tedbirler almamaya karar vermişti.

The Guardian’a 6 Mayıs’ta konuşan Campbell, grubun sosyal adaletsizlik, ırkçılık, yoksulluk, apartheid ve Thatcherizm’le mücadelede “işin erbabı” olduğunu ekledi.

Campbell, “Mezuniyetten sonra işsiz kalan sekiz kişiydik, Thatcher’ın b** bataklığında güçlükle ilerlemeye ve buna dair şarkı söylemeye çalışıyorduk. Politikleştirilmiştik, haklarımızdan mahrum bırakılmıştık ve söyleyecek çok şeyimiz vardı ” dedi.

Grubun 1980 tarihli “Madam Medusa” şarkısı Margaret Thatcher’a ve onun iktidara yükselişine karşı sert eleştiriler getirmişti.

Nat King Cole

Gerekçeler çeşitli

Yakın tarih boyunca istihbarat örgütleri, farklı siyasi ve kültürel gerekçelerle tarihte birçok ünlü sanatçıyı takip etti.

ABD’de FBI, 1960’larda Duke Ellington ve Nat King Cole gibi caz efsanelerini COINTELPRO adlı gizli projesi kapsamında takibe almıştı.

Bu istihbarat projesinde, Vietnam Savaşı karşıtı hareketler, feminist gruplar ve Kara Panter Partisi üyelerinden ırkçı ve radikal sağcı Ku Klux Klan gibi örgütlere kadar birçok grup ve oluşum devlet tarafından gözetleniyordu.

Pek de şaşırtıcı olmayan bir biçimde FBI’ın hedef aldığı çoğu sanatçı siyahiydi. Efsanevi gitarist Jimi Hendrix’ten Tupac, Biggie, Easy-E and the Wu-Tang Clan gibi ünlü rapçilere kadar birçok kişi ve grup istihbarat teşkilatının dosyalarında “büyük suç örgütleri” olarak nitelendiriliyordu.

Thom Yorke

“Makul şüpheli”

FBI ve CIA’in takibinden Birleşik Krallık doğumlu sanatçı John Lennon da nasibini almıştı. İstihbaratçılar, Lennon’ın ABD turnesinde sol siyasi görüşlerinin ve Vietnam Savaşı karşıtlığının propagandasını yapmayı amaçladığını düşünmüş ve kendisini takibe almıştı.

John Lennon

Dünyaca ünlü müzik grubu Radiohead’in lideri Thom Yorke da, sivil toplum örgütleriyle bağlantıları, anti-kapitalist ve hükümet karşıtı protestolara verdiği destekler nedeniyle MI5 tarafından takip edildiğini düşündüğünü söylemişti. İstihbarat örgütüyse yürütülen herhangi bir operasyonla ilgili bilgi paylaşamayacaklarını belirtmişti.


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate
0
hate
confused
0
confused
fail
0
fail
fun
0
fun
geeky
0
geeky
love
0
love
lol
0
lol
omg
0
omg
win
0
win