Japonya’da kırsalında 8 milyondan fazla boş mülk var; Çoğu ücretsiz

Japonya'da milyonlarca boş ev var ve bazıları neredeyse bedavaya veriliyor.


Tokyo’nun kuzeyindeki bir vilayet olan Tochigi’deki bu boş mülk, sakinlerine ihtiyaç duyan 8 milyon boş evden biri. Tochigi Akiya Japon hükümeti, yaklaşık 8 milyon boş evi işgal edecek insan arıyor. Yerel yetkililer, taşınmaları teşvik etmek için ücretsiz evler ve yenileme sübvansiyonları veriyor. Hatta bazı illerde satılık boş evlerin listesi olan “akiya bankaları” bile var.

Japonya’da milyonlarca boş ev var ve bazıları neredeyse bedavaya veriliyor. Japon hükümeti, milyonlarca “akiya” veya boş ev için sakinleri bulmak için, müstakbel ev sahiplerini ücretsiz mülkler ve büyük yenileme sübvansiyonları gibi mali teşviklerle cezbediyor. Japonya’nın her beş yılda bir gerçekleştirilen Konut ve Arazi Araştırması, 2018’de Japonya’da 8,49 milyon akiya ile rekor kırdı. Ankette, bu evlerin çoğu akrabalar öldükten veya insanlar taşındıktan sonra boş kaldı.

Japoınya’daki boş evlerden biri.

Boş ev sayısında artış var

2018 anketi, akiya sayısında 2013’e kıyasla %3,2’lik bir artış tespit etti. Raporda ayrıca Japonya’nın 62,42 milyon evinin %13,6’sının boş olduğu tespit edildi. Bu durum özellikle, tümü %18’den fazla ev boşluk oranı kaydeden Wakayama, Tokushima, Kagoshima ve Kochi vilayetlerinde belirgindi. Japonya’nın kırsal bölgelerini canlandırma çabası, Japonya Başbakanı Yoshihide Suga’nın ülke için sosyoekonomik planlarının önemli bir parçası. Suga, Eylül ayında göreve geldiğinde kırsalı canlandırmayı politikasının temel taşı haline getirdi ve Kasım ayında yaptığı konuşmada turizmi canlandırarak ve tarım reformunu teşvik ederek kırsal ekonomiyi canlandırmaya söz verdi. Bedava evler, kimse var mı? Japonya, ilgilenen tarafların bu boş evleri bulmasını kolaylaştırıyor. Tochigi ve Nagano gibi şehirlerde “akiya bankaları” var.

Okutama’da ücretsiz evler

Şehir veya belediye hükümetleri tarafından geliştirilen bu web siteleri, terk edilmiş evleri listeler. Bazıları 50.000 yen (455 $) kadar düşük bir fiyata mevcuttur. Nikkei’ye göre, batı Tokyo’daki Okutama kasabası, eskiyen ve boş binaları bile ücretsiz olarak teslim ediyor. Bazı yeni sakinler, onları yeniden kullanmanın yaratıcı yollarını bulmuş, onları atölyelere ve yemek mekanlarına dönüştürmüştür. Okutama sözcüsü, “Program yalnızca mülkleri kullanmak ve vergi ödemek için mücadele eden eski sahiplere değil, aynı zamanda çökebilecek veya gelecekte risk oluşturabilecek terk edilmiş binaların sayısını azaltarak kasaba için de yardımcı oluyor.” hükümet dairesi Nikkei’ye söyledi. Bazı eyalet hükümetleri, nakit teklif etmenin uzaktan çalışanları çekmenin en iyi yollarından biri olduğunu keşfetti.

18 bin dolar hibe ediyorlar

Nikkei, Hokkaido’nun kuzey vilayetindeki Mikasa’nın, şehir çocuk bakımı ve ev alımları için sübvansiyonlar çıkardığında boş ev sayısında %11’lik bir düşüş kaydettiğini bildirdi. Benzer şekilde, Tottori Eyaletindeki Daisen kasabası, yerel yönetim veritabanında listelenen belirli evleri yenileyenlere 2 milyon yen (18.229 $) hibe teklif ettiğinde boş mülklerin sayısında% 7,9’luk bir düşüş gördü. Eylül ayında Nikkei, kırsal kesimde çalışırken Tokyo’da istihdamını sürdüren uzaktan çalışanlara 1 milyon yen (9.114 $) nakit hibe verileceği bir program bildirdi. Bu arada, Japonya’nın kırsalında BT işletmeleri kuranlar 3 milyon yen (27.343 $) hibe için başvurabilirler. Tüm dünyada görülen bir trend Kırsal alanlardaki boş ev sorunu Japonya’ya özgü değil.

ABD ve İtalya’da da var

Insider’dan Taylor Borden ve Libertina Brandt’in yakın zamanda bildirdiği gibi, ABD’deki şehirler ve kasabalar insanlara binlerce dolar – ve bazı durumlarda ücretsiz arazi – taşınmaları için teklif ediyor. İtalya’da, güneydeki Cinquefrondi köyü, kasabanın nüfusunu artırmak için 1 euro’ya (1.14 $) ev satmaya başladı. Kuzey İtalya’daki Locana kasabası da aynı anlaşmayı teklif etti,  çocuğu olan uzaktan çalışanlara, terk edilmiş evlerini doldurmak için oraya taşınmaları için 9.000 Euro (10.971 $) nakit teşvik verdi.

Kaynak: Insider


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate
0
hate
confused
0
confused
fail
0
fail
fun
0
fun
geeky
0
geeky
love
0
love
lol
0
lol
omg
0
omg
win
0
win