Japonlara Ne Oluyorsa: Türkiye’yi Sorumsuzlukla Suçladılar

Japon Asahi Gazetesi Azerbaycan - Karabağ ile ilgili Türkiye sorumsuzlukla suçladı. 


Yaklaşık 8-9 milyon tirajı olan Japon Asahi gazetesi Azerbaycan – Karabağ ile ilgili bir yazı yayınladı. Yazıda Türkiye sorumsuzlukla suçlandı.

Dilimize Japon edebiyatından pek çok eseri kazandıran, çevirileri binlere okura ulaşan Hüseyin Can Erkin Twitter hesabından Asahi gazetesinde çıkan yazıyı paylaştı. Yazının tercümesini de yapan Erkin “Japonlara ne oluyorsa!” diyerek paylaştığı haberde şunların yazdığını söyledi:

“Bu yıl Ekim ayındaki savaşta, 90’lı dünyada BM Güvenlik Kurulu kararı geri dönen Rusya, ABD ve Fransa derhal ateşkes çağrısında bulundular. Buna uymayarak saldırgan tutumunu sürdüren Azerbaycan eleştirilmelidir. Dost ülkesi olarak baştan sona (Azerbaycan’a) destek olan Türkiye’nin tutumu ise sorumsuzluktan başka bir şey değil.”

H. Can Erkin

Yayınlanan yazıya “Çok ağır” şeklinde tepki veren Erkin, “Buna Tokyo Büyükelçiliği Tweet’le yanıt vermiş. Özetle: “Esas Asahi Gazetesi’nin mesnetsiz açıklamaları Japon halkına karşı sorumsuzluktur. Silaha önce başvuran Ermenistan’dır” diye. Eleştiri ve yanıt tartışılır, ancak Haksız suçlamaya başka bir platformda yanıt vermek doğru değil. Neticede yanıt hakkı doğmuştur, aynı gazetede yanıtın yayınlatılması, aynı 8-9 milyon Japon’un yanıtı da okuması gerekirdi. Hem zaten, Japonlara niye dert ki?” dedi. 

H. Can Erkin’in paylaştığı tweetler şöyle:


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend