İstanbul deprem erken uyarı sistemi nasıl çalışıyor?

Depremi saniyeler hatta bazı durumlarda bir dakikaya varan sürelerden önceden bilmek mümkün hatta şu anda böyle bir sitem Türkiye'de kurulu.


Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bir kez daha depremleri önceden tespit edebilmenin önemi gözler önüne serildi. Depreme uykuda yakalanan vatandaşlar deprem olduğunu bile anlayamadan hayatını kaybetti. Eğer o depremin sadece birkaç dakika hatta saniyeler önce bilebilseydik durum farklı olabilir miydi diye düşünmeden edemiyor insan.

Şimdi de İstanbul depreminin olma olasılığı dillendiriliyor hatta olasılıktan ziyade ne zaman olacağı kaç şiddetinde olacağı konuşuluyor. Deprem bölgesi olan ülkemizde bir yandan hayatını kaybeden vatandaşlarımıza üzülürken bir yandan da ne yapsak da depremi önceden bilebilsek diye kara kara düşünmeye başladık. Gelişen teknoloji bu konuda bize fırsatlar sunmaya da başladı.

Depremi saniyeler hatta bazı durumlarda bir dakikaya varan sürelerden önceden bilmek mümkün hatta şu anda böyle bir sitem Türkiye’de kurulu. Bunu yapan şirketi bulup detayları sorduk. EDIS Kurucu Ortağı ve Üst Yöneticisi (CEO) Yüksek Mühendis Ali Emre Erişen bu konuda yıllardır çalışmalar yaptıklarını ve bu çalışmaların sonucunda deprem erken uyarı sisteminin hayata geçirdiklerini söylüyor. Günümüzde çok büyük önem taşıyan deprem erken uyarı sistemini anlamak ve yapılan çalışmaları görmek için Yıldız Teknik’teki Teknopark’ta Ali bey ile buluştuk.

Bu video serimizde hem bu sistemi hem süren çalışmaları anlatacağız. İlk videomuzda öncelikle deprem erken uyarı sisteminin nasıl çalıştığını bu sistemin ne kadar süre kazandırabileceğini vurgulamak istedik. Sırasıyla daha sonraki videolarda bugün bu sistemin kullanıldığı yerler, ev tipi kullanım için çalışmalar ve mobil erken uyarı sistemini anlatacağız. Depremden uzak günler olur umarız.


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate
0
hate
confused
0
confused
fail
0
fail
fun
0
fun
geeky
0
geeky
love
0
love
lol
0
lol
omg
0
omg
win
0
win