İsrail kara harekatına başladı

İsrail havadan ve karadan Gazze şeridine saldırıyor.


İsrail ordusu Gazze’ye harekatı başlattığını, ordunun Gazze’ye girdiğini duyurdu.

Bölgede tansiyon geçen hafta İsrail’in Mescid-i Aksa’daki insanlık dışı müdahalesi ve Kudüs’teki Şeyh Cerrah Mahallesi’nde yaşayan Filistinlilerin evlerinden atılmaya çalışılmasıyla yükseldi.

İsrail’in müdahalesi başta Türkiye olmak üzere birçok ülkenin tepkisini çekerken, ABD Başkanı Joe Biden’ın Tel Aviv Yönetimi’ne sahip çıkan skandal tutumu ses getirdi.

Dün sokaklarda Filistinli avına çıkan ve Arapların dükkanlarına saldıran İsraillilerin görüntüleri dünyayı dehşete düşürürken, bölgeyi yakından takip eden uzmanlar ve Birleşmiş Milletler’den “iç savaş” uyarıları geldi.

Anadolu Ajansı (AA) muhabirinin görgü tanıklarına dayandırdığı habere göre; Lid kentinde onlarca İsrailli, Filistinlilerin evlerine taşlarla saldırdı.

Lid’de bir Yahudi yerleşimci tarafından şehit edilen İsrail vatandaşı Filistinli Musa Hassune için dün cenaze töreni düzenlenmişti. Cenazenin geçişi sırasında çevrede bulunan bazı Yahudilerin İsrail bayrağı sallaması üzerine Filistinliler ile İsrailliler arasında gerginlik yaşandı. İsrail güçleri ise Filistinlilere müdahale ederek bazı kişileri göz altına almıştı. Filistinliler ise polise taş ve şişe atarak karşılık vermişti.

İsrail’in Gazze saldırılarında AA kameramanı Muhammed El-Alul ile foto muhabiri Mustafa Hassuna ve şoförleri yaralandı. Alul ile Hassuna, şoförleri ile birlikte hastaneye kaldırıldı. Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Endonezya Hastanesinde tedavi altına alınan AA çalışanları ile şoförlerinin sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

Aşırı sağcı bir grup Yahudi, Batı Kudüs’teki bir halk pazarında “Araplara ölüm” sloganı atarak yürüyüş yaptı. Sosyal medyada yayımlanan görüntüde, bir grup aşırı sağcı Yahudi’nin Batı Kudüs’teki Mahane Yehuda Pazarında sloganlar atarak yürüdüğü görülüyor. “Araplara ölüm” sloganı atan aşırı sağcıların içindeki bazı kişilerin yüzlerini kar maskeleriyle gizlemesi dikkati çekiyor.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, basın toplantısında Biden yönetiminin İsrail’in Filistinli çocuklara yönelik saldırılarını neden kınamadığının sorulması üzerine, “Her tansiyon yükseldiğinde bir sivilin, bir çocuğun ölümü bizim için trajedidir. Bölgedeki liderler ile konuşarak tansiyonu düşürme ve daha kalıcı bir çözüm bulma yaklaşımı içindeyiz.” ifadesini kullandı. Psaki, İsrail’in saldırılarını kınamaktan kaçınırken, Filistin-İsrail meselesinde iki devletli bir çözümü destekleme duruşlarının değişmediğini kaydetti.

Reuters’ın haberine göre; Çin, Norveç ve Tunus’un bölgede kötüye giden şiddet halinin tartışılması için cuma günü internet üzerinden BMGK toplantısı yapılması yolundaki çağrısı ABD tarafından reddedildi.

Mark Ruffalo’dan İsrail işgaline karşı yaptırım çağrısı

Sabah Mescid-i Aksa’da saldıran İsrail akşam Gazze’yi vurdu

Pink Floyd’un solistinden İsrail ve Biden’a sert tepki


%d blogcu bunu beğendi: