Işıklar, Kamera, Yaz! Her Film Yapımcısının Seveceği 6 Senaryo Yazılımı Seçeneği

Her satırın önemli olduğu ve insanların çekim yapmak için sayfalarınızda beklediği TV'de, her son alanı ve marjı maksimize edip etmediğiniz konusunda endişelenmeden yazı yazabilmek istersiniz.


Bir senaryo yazarı olarak, zamanınızın çoğunu yazmaya ve daha az zamanınızı yazı tipi ve satır aralığı konusunda endişelenmeye harcamak istiyorsunuz.

Ve her satırın önemli olduğu ve insanların çekim yapmak için sayfalarınızda beklediği TV’de, her son alanı ve marjı maksimize edip etmediğiniz konusunda endişelenmeden yazı yazabilmek istersiniz.

Birçok senaryo yazma yazılımı seçeneği, senaryo yazma ihtiyaçlarınızı karşılayabilir ve özellikle çok sayıda değişen fiyat etiketiyle birini seçmek çok zor olabilir.

Ancak endişelenmeyin: Bir sonraki Oscar (veya Emmy!) Kazananınızı yazmanıza yardımcı olmak için her bütçeye uygun en popüler senaryo yazma seçeneklerini bir araya getirdik.

1. Son Taslak

Nihai Taslak 1991’den beri piyasadadır ve uzun zamandır endüstri standardı olarak kabul edilmektedir. Final Draft, James Cameron, JJ Abrams ve Matthew Weiner gibi yazarlar tarafından kullanılıyor. Windows, Mac ve iPad için mevcut olan, dünyada satılan bir numaralı senaryo yazma yazılımıdır. Televizyon yazarı ve blog yazarı Natalie Bounassar, bunu diğer tüm seçeneklerin üzerinde hızlı bir şekilde tavsiye ediyor: “Final Draft, benim seçimim senaryo yazma yazılımım. Bu, işi senaryo oluşturmanın teknik sürecinden çıkaran ve bunun yerine yaratıcı sürecinize odaklanmanızı sağlayan sezgisel bir program. ”

Ve haklı: 100 şablonlarından birini kullanarak, üzerinde çalıştığınız projeye yardımcı olmak için senaryolar, sahne oyunları, televizyon oyunları yaratabilirsiniz. Yazılım, “Game of Thrones” veya “Better Call Saul” gibi Emmy ödüllü dramaların nasıl biçimlendirildiğine dair kısa bir bakış bile sağlar, bu da teknik özelliklerinizin yazımını kolaylaştırır. Bir komedi örneği üzerinde çalışıyorsanız, “Veep” ve “Silikon Vadisi” formatları dahil bunun için de şablonlar mevcuttur .

Nihai Taslak, yalnızca kişisel yazı için endüstri standardı haline gelmekle kalmadı, aynı zamanda işletme genelinde TV yazarları odalarında da kullanılmak üzere. Revizyon sayfalarını izleme kolaylığı nedeniyle, en sevdiğiniz TV şovlarının çoğu, senaryolar ekrana getirilirken tüm personelinin bu programı kullanmasını gerektirir. Final Draft, bu yazarları yol boyunca herhangi bir darbeye karşı desteklemek için mükemmel bir müşteri hizmetleri destek hattına sahiptir.

Ama aynı zamanda mevcut en pahalı senaryo yazma yazılımıdır ve Scrivener ve WriterDuet gibi programların sunduğu bazı yeni araçlara yavaş adapte olmuştur. Son Taslak 11, Amazon incelemelerinin de belirttiği gibi (Final Taslak 11’de önceki sürümlerle yapılan belgeleri açma sorunları dahil) birçok yazar için özellikle zorlayıcı olmuştur. Bununla birlikte, Final Draft 11, yazmanıza ve düzenlemenize olanak tanıyan canlı bir sohbet işlevi sunar. Partnerinizle gerçek zamanlı olarak – WriterDuet ile rekabet etmek için – ve Dropbox ve iCloud kullanarak dosyalarınızı kaydedebilirsiniz. Bu seçeneklerin her ikisi de diğer programların yaptığı kadar zahmetsiz değildir, bu nedenle bu, yüksek fiyatla birlikte onu sizin ve başarmayı umduğunuz şey için doğru araç yapmayabilir!

Maliyet: 249,99 $

2. Movie Magic Senarist

Movie Magic neredeyse Final Draft kadar saygı görüyor, ancak tam olarak değil. Bununla birlikte, Writers Guild of America East’in resmi senaryo yazma yazılımıdır .

Neredeyse mevcut her araç gibi, Movie Magic de senaryonuzu endüstri standartlarına göre otomatik olarak biçimlendirecek ve Final Draft’ın sunduğu avantajların çoğunu sunuyor. Ancak, arayüzün düzenini hızlı bir şekilde değiştirebilirsiniz, böylece istediğiniz kadar çok veya az dikkat dağıtıcıya sahip olursunuz. Aynı zamanda, TV ve Senaryo şablonları, roman, çizgi roman yazma ve radyo çalma (yani podcast!) Formatlarına ek olarak sunan yegane yazılımlardan biridir ve sizi ne tür bir yazı yazarsanız yazsın “tek durak noktası” yapar. istemek!

Final Taslak’tan farklı olarak, iPartner’ı kullanarak diğer yazarlarla gerçek zamanlı olarak çevrimiçi işbirliği yapabilirsiniz. Ve fiyata, Nihai Taslak’ın satın alma başına bir politikası yerine 3 etkinleştirme dahildir. Bununla birlikte, Movie Magic, bir zamanlar endüstri standardı iken, popülaritesi azaldı. Final Taslak belgeleri için doğrudan bir içe aktarma sunmaz, bu nedenle Final Draft kullanıcıları ile bir televizyon yazarları odasında veya başka bir ürün kullanan bir ortakta çalışıyorsanız, Movie Magic sizin için doğru olmayabilir.

Maliyet: 249,95 $

3. Celtx

Final Draft gibi pahalı bir senaryo yazma yazılımını savurmaya hazır değilseniz, Celtx yüksek fiyat etiketi olmayan popüler bir seçenektir. Ücretsiz bir senaryo yazma yazılımı olarak başlayan Celtx, diğer programların sunduğu aynı biçimlendirme özelliklerinin birçoğu ile bütçe dostu bir seçenek haline geldi.

Celtx özellikleri ayrıştırılmıştır, elbette, ancak ücretsiz sürümleri senaryolar, hikaye tahtaları, kataloglar ve daha fazlası için biçimlendirme sunar. Ücretli sürümler ayrıca mobil uygulamalarıyla birlikte çalışır, böylece çevrimdışı ve hareket halindeyken çalışabilirsiniz.

Web tabanlı Celtx Edge , tüm prodüksiyon ekibinin veya senaryo yazma sınıfının tarayıcı aracılığıyla bir proje üzerinde işbirliği yapmasına izin veren işbirliğine dayalı bir model kullanır. Celtx ayrıca formatları değiştirme yeteneğini de içerir, bu nedenle aniden kısa bir film kadar harika olacağını fark ettiğiniz bir sahne oyunu yazıyorsanız, Celtx formatlar arasında kolayca dönüşüm yapabilir.

Celtx’i kullanırken dikkat edilmesi gereken bir şey, genellikle karakterleri, parantezleri ve sahne yönlerini yanlış biçimlendireceğidir. Her noktalama işaretinin önemli olduğu acımasız bir endüstride, betiğinizi sektördeki diğer profesyonellere göndermeden önce .pdf dosyası olarak kaydedildikten sonra kontrol ederek kapsamlı bir iş yapmanız gerekecek!

Maliyet: Ücretsiz, yükseltmeler ayda maksimum 19,99 ABD doları tutarındadır

4. WriterDuet

WriterDuet’in sloganı “Sadece uyum sağlamak için 200 $ harcamanıza gerek yok” ve şirketin özellikleri , formatlama yerine komut dosyası içeriğine değer verdiğini kanıtlıyor . Piyasadaki ilk senaryo yazma programlarından biridir ve siz ve yazma partneriniz için eşzamanlı yazma ve düzenleme seçenekleri sunar – ve kullanıcıların Final Taslak veya Movie Magic yerine tercih etme nedeni olarak belirttikleri bu özelliği.

WriterDuet, birkaç satırı kesebileceğiniz yerleri otomatik olarak arayarak betiğinizi kısaltmanıza yardımcı olacak temiz bir özelliğe sahiptir. Hata denetimi için de aynı şey: Yazılım yanlış biçimlendirme, yazım hataları, benzer adlara sahip karakterler ve daha fazlasını bulur.

Senaryonuzu, diyalog, yoğunluk ve karakterlerin nasıl konuştuğuna karşı eylem istatistiklerini inceleyerek bile analiz edebilirsiniz.

WriterDuet, ek otomatik yedeklemelerle Dropbox, Drive ve sabit sürücünüze kaydetme özelliğine sahip bulut depolama alanına sahiptir.

Maliyet: Değişir. 99 $ Pro sürümüne yükseltme olanağı sunan ücretsiz sürüm. Öğrenci fiyatları mevcuttur.

5. Yazan

Sadece bir senarist değilseniz ve romandan senaryoya, makaleden kurguya kadar her şey üzerinde çalışıyorsanız, Scrivener en iyi seçeneğinizdir.

Popüler araç, yukarıdakilerin tümü için biçimlendirme seçenekleri sunar, ancak birlikte gruplanması gereken sahneleri görselleştirebilme avantajı da vardır. Romancılar, kullanım kolaylığına yemin ediyor ve bu son derece görsel platformun avantajlarından yararlanıyorlar. Scrivener’ın mantar pano özelliği, neredeyse bir film şeridi oluşturmak gibi tüm notlarınızı ve sahnelerinizi anlamanıza olanak tanır.

Senaryonuzu filme almayı planlıyorsanız, Scrivener uzun süreli kullanım için yetersiz kalıyor. Kullanıcılar, Son Taslak’ta sorunsuz bir işlem olan sayfaları pdf halinde harmanlamanın burada kullanıldığında çok daha karmaşık olduğunu belirtiyor. Karakter geliştirme, araştırma ve yapı için harika olsa da, yazılım yapımcılarının ve yönetmenlerin bir senaryoyu filme dönüştürmek için kullandıkları yazılımlarla uyumlu değildir. Senaryonuzu başka bir formata dönüştürmeniz gerekecek, bu da son dakika yeniden yazımlarını yavaşlatacaktır.

Kontrol etmeyi unutmayın Scrivener en öğreticiler ya da benzeri bir derste yatırım düşünün Hızlı Scrivener bilgi size aletin bir usta olmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek.

Maliyet: Mac için 45 $, Windows için 40 $

6. Fade In

“Son taslağınızdan daha fazlası” olarak faturalandırılan Fade In, Final Taslak gibi programların öğrenmesini ve kullanımını yavaşlatan fazladan tüyler olmadan senaryo yazarlarının beklediği güçlü araçları sunar.

Bir filmin son jeneriği gibi, Fade In’in arayüzü de öncelikle siyah beyazdır ve bu, bitkin yazarımızın gözünde daha kolaydır. Y ou ithal ve ihraç diğer programlar ile yapılan dosyaları, diyelim ki, Nihai Taslak veya MovieMagic kullanan kişilerle işbirliği yapmak kolay yapma edebilirsiniz. Tersine, Fade In, kendi dosyalarınızı düz metin olarak kaydetmenize olanak tanır, böylece daha sonra başka bir programı kullanarak açabilirsiniz.

Fade In ayrıca sağlam bir organizasyon (renk kodlama, dizin kartları ve önemli dizileri işaretleme), bir Diyalog Ayarlayıcı (tek bir karakterin diyaloğunu tek bir yerde görmek ve düzenlemek için) ve indirme raporlarını (sahneler, oyuncular, konumlar ve daha fazlası) sunar.

Fade In, hepsinin en uyumlu ve kullanıcı dostu olanıdır ve Final Draft teklifleri gibi pahalı bir programla birlikte gelir ve ıslık çalar. Bu program kişisel kullanım için harika olsa da, sektör genelinde kullanılmamaktadır ve bu nedenle gelecekteki projeler için daha popüler bir program kullanmaya geçmeniz gerekebilir.

Maliyet: 49,95 $

Sen birine bir sebep vermek istiyorum asla değil Senaryonu okumak ve ne zaman, emin sizin için o ilgilenir bir programa sahip olmak için sadece birkaç biçimlendirme sorunları olabilir “pas” “dikkate” arasındaki fark ! Bu şekilde, önemli şeye – yazıya odaklanabilirsiniz!

Bu nedenle, ister düzenli bir yazar odası ister tek başına çalışan bir öğrenci olun, sizin için en mantıklı olan aracı bulun, onu iyi öğrenin ve ona bağlı kalın!

Senarist misin En kullanışlı araçlar hangileri?

Bu hikayenin orijinal versiyonu Marian Schembari tarafından yazılmıştır . 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend