İnsanlar genellikle hangi yaşta daha mutlu oluyor?

Emmanuel Koleji Psikoloji Doçenti Clare Mehta anlatıyor. 


Hayatının geri kalanında belli bir yaşta kalabilseydin, bu hangi yaş olurdu?

Dokuz yaşında olmayı, hayatın en sıkıcı sorumluluklarından kurtulmayı ve bunun yerine günlerinizi arkadaşlarınızla oynayarak ve çarpım tablolarınızı çalışarak geçirmeyi mi seçerdiniz?

Yoksa zamanın sonsuz olduğunu hissettiğin ve dünyanın senin istiridyen olduğu, arkadaşların, seyahatlerin, barların ve kulüplerin seni çağırdığı 20’li yaşların başlarını mı seçerdin?

Batı kültürü gençliği idealize ediyor , bu yüzden bu soruyu soran yakın tarihli bir ankette en popüler cevabın 9 veya 23 değil, 36 olduğunu öğrenmek şaşırtıcı olabilir .

Yine de bir gelişim psikoloğu olarak , bu tepkinin çok anlamlı olduğunu düşündüm.

Son dört yıldır, insanların 30’lu ve 40’lı yaşlarının başlarındaki deneyimlerini inceliyorum ve araştırmam, hayatın bu aşamasının – zorluklarla dolu olsa da – çoğu kişinin düşündüğünden çok daha ödüllendirici olduğuna inanmamı sağladı.

Kariyer ve bakım krizi

30’lu yaşlarımın sonlarında araştırmacıyken içinde bulunduğum yaş dönemini daha çok okumak istiyordum. O zaman kimsenin 30’lu ve 40’lı yaşların başındaki insanlar hakkında araştırma yapmadığını fark ettim ve bu beni şaşırttı. Bu süre zarfında çok sık olur: Ev satın almak, evlenmek veya boşanmak; kariyer inşa etmek, kariyer değiştirmek, çocuk sahibi olmak veya çocuk sahibi olmamayı seçmek.

Bir şeyi incelemek, onu adlandırmaya yardımcı olur. Bu yüzden meslektaşlarım ve ben 30 ila 45 yaş arasındaki dönemi “ yerleşik yetişkinlik ” olarak adlandırdık ve sonra onu daha iyi anlamaya çalışmak için yola çıktık. Hâlâ veri toplarken, şu anda bu yaş grubundaki 100’den fazla kişiyle görüştük ve 600’den fazla ek kişiden anket verileri topladık.

Bu büyük ölçekli projeye, yerleşik yetişkinlerin mutlu ama mücadele ettiğini bulmayı umarak girdik. Hayatın bu döneminde ödüller olacağını düşündük – belki kariyer, aile ve arkadaşlıklara yerleşmek ya da fiziksel ve bilişsel olarak zirveye çıkmak – ama aynı zamanda bazı önemli zorluklar.

Beklediğimiz ana zorluk, “kariyer ve bakım sıkıntısı” dediğimiz şeydi.

Bu, 30’lu ve 40’lı yaşların başında gerçekleşen işyeri talepleri ve başkalarına bakma taleplerinin çarpışmasını ifade eder. Çocuklara bakma, eşlerin ihtiyaçlarına yönelme ve belki de yaşlanan ebeveynlere bakma konusunda giderek daha fazlası beklenirken, seçilen bir kariyerde bir merdiveni tırmanmaya çalışmak çok fazla stres ve iş yaratabilir.

Ancak verilerimize bakmaya başladığımızda bulduğumuz şey bizi şaşırttı.

Evet, insanlar bunalmış hissediyorlardı ve çok az zamanda yapacak çok fazla şeyden bahsediyorlardı. Ama aynı zamanda derinden tatmin hissetmekten de bahsettiler. Onlara stres getiren tüm bu şeyler aynı zamanda onlara neşe de getiriyordu.

Örneğin, 44 yaşındaki Yuying, “Bu dönemin karmaşık noktaları olsa da, şu anda bu alanda çok mutlu hissediyorum” dedi. 39 yaşındaki Nina, kendisini basitçe “çılgınca mutlu” olarak tanımladı. (Bu eserde kullanılan isimler, araştırma protokolü gereği takma adlardır.)

Verilerimize daha yakından baktığımızda, insanların neden başka bir yaştan daha fazla 36 yaşında kalmayı isteyebilecekleri netlik kazanmaya başladı. İnsanlar hayatlarının baharında olmaktan ve zirvede hissetmekten bahsettiler. Yıllarca kariyer ve ilişkiler geliştirmek için çalıştıktan sonra, insanlar sonunda varmış gibi hissettiklerini bildirdiler.

36 yaşındaki Mark, en azından onun için “her şey daha yerinde hissettiriyor” dedi. “Nihayet ihtiyaç duyduğu tüm parçalara sahip olan bir makineyi bir araya getirdim,” dedi.

Çalkantılı 20’li yılların ardından rahat bir nefes

İnsanlar, 20’li yaşlarından beri üzerinde çalıştıkları kariyerleri, ilişkileri ve genel yaşam becerilerini biriktirmiş gibi hissetmenin yanı sıra, daha fazla özgüvene sahip olduklarını ve kendilerini daha iyi anladıklarını söylediler.

36 yaşındaki Jodie, 20’li yaşlarının ötesindeki hayata yansıyarak edindiği bilgeliği takdir etti:

“Artık sağlam bir on yıllık yaşam deneyiminiz var. Ve 20’li yaşlarınızda kendiniz hakkında keşfettiğiniz şey, ille de istediğiniz şeyin yanlış olduğu anlamına gelmez. Sadece neyi istemediğinizi ve sizin için neyin işe yaramayacağını anlama fırsatınız var. … Yani 30’lu yaşlarına giriyorsun ve muhtemelen gerçekten yürümeyecek biriyle yarım düzine randevuya çıkarak bir sürü zaman kaybetmiyorsun, çünkü daha önce çıktın ve o özgüvene sahipsin ‘hey, teşekkürler ama hayır, teşekkürler’ diyorsun. Arkadaş çevreniz çok daha yakınlaşıyor çünkü hayatınızda ihtiyaç duymadığınız insanları drama getiren insanları ayıklıyorsun.”

Görüştüğümüz yerleşik yetişkinlerin çoğu, 30’lu yaşlarında, 20’li yaşlarındakinden daha mutlu olduklarını kabul ediyor gibiydi ve bu, karşılaşmaya başladıkları bazı fiziksel yaşlanma belirtileri hakkında ne düşündüklerini etkiledi. Örneğin, 37 yaşındaki Lisa, “Fiziksel olarak geri dönebilseydim ama duygusal ve zihinsel olarak da geri dönmek zorunda kalsaydım… mümkün değil. Her gün sarkık cilt çizgileri alırdım. ”

Clare Mehta

Herkes için ideal değil

Araştırmamız bazı uyarılarla değerlendirilmelidir.

Görüşmeler öncelikle orta sınıf Kuzey Amerikalılarla yapıldı ve katılımcıların çoğu beyazdı. İşçi sınıfı olanlar ya da onlarca yıllık sistemik ırkçılığı hesaba katmak zorunda olanlar için yerleşik yetişkinlik o kadar pembe olmayabilir.

Ayrıca, COVID-19 pandemisi nedeniyle kariyer ve bakım sıkıntısının özellikle kadınlar için daha da şiddetlendiğini belirtmekte fayda var . Bu nedenle, pandemi, özellikle tam zamanlı kariyer ve tam zamanlı çocuk bakımında gezinmeye çalışan ebeveynler olan yerleşik yetişkinler için yaşam memnuniyetinde bir azalmaya yol açabilir.

Aynı zamanda, insanların 20’li yaşlarını ya da gençlerini değil, 30’lu yaşlarını hayatlarının geri dönmek istedikleri tatlı nokta olarak düşünmeleri, bu dönemin yaşamda daha fazla dikkat etmemiz gereken bir dönem olduğunu gösteriyor.

Ve bu yavaş yavaş oluyor. Kendi çalışmamın yanı sıra, Kayleen Shaefer tarafından kısa süre önce yazılmış, 30’lu yaşlarında seyreden insanları araştıran “ Ama Hala Çok Genç ” adlı mükemmel bir kitap var. Kitabında kariyer yollarını değiştirme, ilişkilerde gezinme ve doğurganlıkla uğraşma hikayelerini anlatıyor.

Meslektaşlarım ve ben, çalışmalarımızın ve Shaefer’ın kitabının sadece bir başlangıç ​​olmasını umuyoruz. Yerleşik yetişkinliğin zorluklarını ve ödüllerini daha iyi anlamak, topluma bu dönemde insanları desteklemek için daha fazla araç sunacak ve bu altın çağın yalnızca geriye dönüp bakacağımız hatıraları değil, aynı zamanda geri kalanı için sağlam bir temel sağlamasını sağlayacaktır.

Kaynak: The Conversation


%d blogcu bunu beğendi: