Houston we have a problem!

Astronotların sakinliğine bakıp kıskanmamak elde değil.


Dünyada bize zor gelen birçok sorunun uzayda o kadar baş ağrıtmadığına, insanların uzayda sorunları daha soğukkanlı karşılamasına bakın. Uçsuz bucaksız bir evrende bir kum tanesi olduğumuz gerçeğini apaçık gördüklerinden, belki yerçekimsiz ortamda olmalarından belki de aşırı derecede hissettikleri korkudan onlar olabildiğince soğukkanlıdırlar. Sadece filmlerden de değil Apollo 13’ün macerasını hatırlayın. Dünya’dan yaklaşık 320 bin km. uzakta, Apollo uzay aracında meydana gelen aksilikler sonucu bu araç uzaya gitmeyi başarmış fakat Ay’a iniş yapamamıştı. Fırlatılmasından 56 saat sonra, Dünya’dan 330 bin km uzaklıkta astronot John l. Swigert komuta merkezinden gelen taleple oksijen tanklarını karıştırmış, switch’e basmasından birkaç saniye sonra uzay aracında sarsıntı olmuş ve araç savrulmaya başlamıştı. Astronot Lovell, bilinen meşhur sözü söylemişti o dakikalarda: “Houston we’ve got a problem (houston bir sorunumuz var)”

Patlamayla güç kaybetmeye başlayan araçta mürettebat bunun asteroit çarpmasından olduğunu düşünmüş, merkez ise telsiz bağlantısını kaybetmiş ve bunun antenin yönünün değişmesi nedeniyle olduğunu tahmin etmiş ayrıca aracın göstergelerindeki ölçüm hatası da bir diğer tahmin olmuştu. Astronot Lovell Apollo aracını kontrol etmeye çalışmış bu sırada sol tarafındaki pencereden uzaya bir gaz salındığını ve bunun oksijen olduğunu rapor etmişti. Merkezden astronotları şaşırtacak bir hamle gelmiş, aracın 1 ve 3 numaralı yakıt hücrelerine giden valfleri kapatmaları gerektiği söylenmişti. Fakat valfler kapanınca bir daha açılamayacak, böylece aya gitme şanslarını yitireceklerdi. Mürettebat gelen talimatı uygulamış fakat valfleri kapatmak sorunu çözmemişti. Artık valflerin kapatılmasıyla Ay’a iniş mümkün değildi çünkü gereken enerji sağlanamayacaktı. Mürettebat enerji sarfiyatını en aza indirmek için uçuş bilgisayarını kapattı ve Ay örümceğini bir cankurtaran botu olarak kullandı. Artık ekip aracı Ay modülünden yönlendirecekti. Sonuç olarak Apollo 13 Ay’a gidip uzaktan izleyerek Dünya’ya geri dönmeyi başardı.

Her “Hüstın wi hev e problım” diyen kişinin sorununu çözecek diye bir şey yok. En azından dramatik bir giriş yapmış olursunuz. Ucunda ne olursa olsun hiçbir şey abartıldığı kadar değil. Olmamalı. O kadar önem taşımamalı. Hayat bu; hiçbir mutluluk da hiçbir keder de kalıcı değil.


%d blogcu bunu beğendi: