Hollywood’un İlk Noel – Lezbiyen Filmi “Happiest Season”ı İnceledik

#HappiestSeason'a gösterilen ilginin nedeni kuşkusuz filmin ilk LGBT Noel filmi olması. Yönetmen zor bir işi üstlenmiş.


Başrollerinde Kristen Stewart ve Mackenzie Davis’in yer aldığı Happiest Season, 25 Kasım’da Hulu’da yayınlandı. Noel ve LGBT temalı ilk film olma özelliğini taşıyor. Kız arkadaşına evlenme teklifi etmeyi planlayan bir kadının hikayesini ekrana taşıyor.

Yurt dışında Noel temalı filmler özellikle bu sezonda büyük ilgi görüyor. Kristen Stewart ve Mackenzie Davis’in LGBT temalı filmi hazır bir izleyici kitlesine sunuldu yani.  Clea DuVall’ın Happiest Season’ı  ilk LGBTQ (Sondaki Q sonradan eklendi. Questioning kelimesinin kısaltmasıdır. Yani kararsız.) Noel filmi olmasıyla da film eleştirmenlerinin dikkatini cezbetti. Tabi bu ilk film oldu ancak arkadından birkaç LGBTQ temalı film de gelmedi değil. Etsy web sitesi, 2020 Noel reklamında bir eşcinsel çifti merkez adı, Hallmark ve Lifetime, bu yıl ilk eşcinsel Noel filmlerini yayınladı.

Happiest Season’ın Noel filmleriyle pek çok açıdan benzerliği çok. Bir kadının ya da erkeğin partnerini Noel tatilinde ailesine takdim etmesi neredeyse bütün filmlerde işlenen konu. Happiest Season’da da Mackenzie Davis partneri Kristen Stewart’ı ailesine takdim etmek için eve davet ediyor. Lakin bir türlü ailesine açılamıyor. Aile onları normal arkadaş sanıyor ve öyle davranıyorlar. Ailenin tutuculuğu bir süre sonra normal bir arkadaş olarak bile Stewart’ın üzerine gitmelerine neden oluyor. Sorun sadece ailenin tutumu da değil Mackenzie Davis’in canlandırdığı karakter zaten çelişkilerle dolu. Lezbiyenliğini kabul etmekte ve açıklamakta zorlanan biri. Bunda ebeveynlerinin payı büyük.

Film anne baba sevgisinden mahrum daha doğrusu onların sevgisini hak etmek için yarışan üç kızkardeşin hikayesi bir açıdan da. Biri Davis’in canlandırdığı karakter diğeri olmadığı gibi görünen başka bir mutsuz kardeş ve bir de varlığı bir türlü kabul edilemeyen öteki kardeş. Bu perspektifle film aslında biraz keskin hatlarla olsa da ebeveynlerin kalıplarıyla yaşamaya zorlanan geleneksel aile normlarına bir eleştiri niteliğinde.

Happiest Season, Noel filmleri arasında LGBTQ temsili açısından dönüm noktası bir film. Hem aile tatil filmi hem LGBTQ filmi yapmak Avrupa ya da Amerika’da bile olsa zor. yönetmen zoru seçmiş ve bir çatışmanın üstesinden gelmeye çalışmış. Karakterler haddinden fazla sivriltilmiş. Öyle ki Davis’in oynadığı karakter bir noktadan sonra itici hale gelmeye başlıyor. Kristen Stewart’ın kendisi de bir lezbiyen biliyorsunuz. Bunu kendisi saklamıyor ve bu konuda çeşitli açıklamalar yaptı. Ama bu demek değil ki bu rolleri oynamada da başarılı olacak. Söylemeye çalıştığım şey Steward filmde başarılı evet ama bunda onun cinsel tercihiyle karaktere uygun olmasından ziyade saklamadığı çekici karanlık yanının etkisi var.

Gelelim sonuna; filmin sonunu anlatacak değilim elbette lakin Noel filmlerinde mutsuz sonlar hiç olmaz. Mutlu sonlu bir LGBTQ filmi lakin önde gelen yabancı gazeteciler buna itiraz ediyor çünkü sonuçta, LGBTQ karakterlerinin mutlu sonlarının azlığından dem vuruyorlar.

“Beyaz ve orta sınıf lezbiyen ve gey temsili” açısından film kesinlikle bir dönüm noktası. Film çok tanıdık bir travmayı mı anımsatıyor yoksa her şeyi yoluna mı sokuyor belirsiz. Bunda yüzeysel işlenmiş karakterlerin çokluğunun payı var.

Sonuç olarak; Twitter, #HappiestSeason ile çalkalanıyor TikTok’ta “#HappiestSeason” etiketli videolar 40 milyon kez görüntülendi ve sayı artıyor. Hakim kültürün standartları ve eksiklikleriyle yüzleşmek ve stratejiler bulmak için her zaman marjinal izleyicilere kulak vermekte fayda var.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Share via
Send this to a friend