‘Hislerin En Samimi Tercümanı’ Bir İllüstratör

Mir, App Store’daki en özgün çıkartma paketlerinden biri olan Sad Animations’ın arkasındaki isim. Mesajlar uygulamasında kullanabildiğin bu çıkartmalardaki hareketli karakterler, tükenmişlik hissinden sosyal kaygıya ve duygusal yemek yeme ataklarına kadar, pek çok olumsuz duygu ve deneyimi betimliyor. Bu duygusal ve samimi çıkartmaların her birinde herkes kendinden bir şeyler bulabiliyor.


Rusya doğumlu sanatçı İllüstratör Irina Mir ansızın girdiği depresyonu cümlelerle ifade ediyor: “Neden olduğu konusunda hiçbir fikrim yok. Hayatımdan memnunum. Maddi anlamda sıkıntım yok, iyi bir ailem ve sevgi dolu bir ilişkim var.” 

Mir, App Store’daki en özgün çıkartma paketlerinden biri olan Sad Animations’ın arkasındaki isim. Mesajlar uygulamasında kullanabilen bu çıkartmalardaki hareketli karakterler, tükenmişlik hissinden sosyal kaygıya ve duygusal yemek yeme ataklarına kadar, pek çok olumsuz duygu ve deneyimi betimliyor. Bu duygusal ve samimi çıkartmaların her birinde herkes kendinden bir şeyler bulabiliyor.

Şili’de serbest tasarımcı olarak çalışan 29 yaşındaki Mir, geçen yılın ortalarında ansızın depresyon ve kaygı sıkıntısı çekmeye başlamış. Durgunlaştığını ve çevresine karşı tüm ilgisini kaybettiğini anlatan Mir “Hayat yaşanmaya değer görünmüyordu. Hiçbir şeyden zevk almıyordum.” diyor.

Mir, memleketi St. Petersburg’a hayli uzak olan Şili’ye üç sene önce eşi Ivan ile birlikte taşınmış. Daha önce hiçbir psikolojik sorunu olmayan Mir’in arkadaşları arasında da benzer bir deneyim yaşayan yok.

Profesyonel yardım alması gerektiğini söyleyen eşinin teşvikiyle Mir, kabul ve kararlılık terapisi adlı yöntemi denemeye karar vermiş.

“Bu terapide insanlara duygularıyla baş edebilmeleri için farkındalık stratejileri öğretiliyor. Amaç olumsuz duyguları ortadan kaldırmak değil, bu duyguları kabullenerek anı yaşamak.”

“Sadece duygularımla yüzleşmenin değil, hislerimi başkalarına anlatabilmenin de bana çok faydası oldu.” diye sözlerine devam ediyor Mir.

Sad Animations işte böyle ortaya çıkmış. Yaşadığı zorlukları ifade edebileceği bir yol bulamayan Mir’in hayal kırıklığı, bu çıkartmaları oluşturmasına vesile olmuş. “Sanırım en büyük sebep, duygularımı eşime anlatabilmek için çaba sarf etmemdi.”

“App Store’daki pek çok çıkartma paketini inceledim. Çıkartmaların çoğunda neşeli ve eğlenceli çizgi karakterler vardı.”

“Hislerimi samimiyetle ifade edebileceğim çıkartmalar bulamıyordum. Kendi çıkartmalarımı yapabileceğimi ve bu çıkartmalarla başka insanlara da yardımcı olabileceğimi düşündüm.”

Programcı eşi ile birlikte daha önce bağımsız oyunlar üzerinde çalıştıkları için animasyon konusunda deneyimli olan Mir, kendi çıkartmalarını oluşturmaya başlamış. “Herkesin çıkartmalarla bağ kurmasını istediğim için çok basit ve minimal bir tarz seçtim. Kendimden çok fazla bir şey katmak istemedim.”

Sad Animations’taki tüm çıkartmalar Mir’in sözleriyle “benzer bir ruh halinde olan herkesin her gün yaşadığı şeyleri” anlatıyor. “Tıka basa kurabiye yediğim duygusal yeme ataklarını çok sık yaşıyordum.” diyor Mir.

“Yaratım sürecinde karakterleri oluşturmak eğlenceliydi.” diyor Mir ve Sad Animations için çizim yapmanın ruh haline çok iyi geldiğini sözlerine ekliyor.

“Başkalarına yardımcı olabileceğim düşüncesi beni umutlandırdı ve motive etti. Amacım negatif duyguları ve kendime acıdığım anları ifade etmek değildi. İnsanların tam olarak ne hissettiklerini dürüstçe ifade etmelerine ve bu hisleri tek başlarına ya da çıkartmaları gönderdikleri kişilerle birlikte anlamlandırmalarına yardımcı olmak istedim. Bu çıkartmalar gerçekten de size yalnız olmadığınızı hissettirebilirler.”

Şu anda kendini gayet iyi hisseden Mir, depresif duygularını ve kaygılarını kontrol altında tutabiliyor. Sad Animations’ın aldığı olumlu tepkiler de onu çok mutlu etmiş. “İnsanlar bana sadece teşekkür ediyor.” diyor. “Çıkartmalarla kendilerini gerçekten özdeşleştirebildiklerini söylüyorlar.”

Yorumlardan cesaret alan Mir ve eşi, toplumu psikolojik rahatsızlıklar konusunda bilgilendirmek istiyor. “Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş hayata geçireceğiz. Bilgilendirici grafikler ve eğitici oyunlar yapma konusundaki becerilerimizi kullanarak 8-12 yaş arasındaki çocukların ruh sağlığı konusunda bilgi edinmelerine yardımcı olacağız.” diyor Mir. “Benim artık hayattaki amacım bu.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend