Hindistan’daki Covid krizi: Neden başarısız oldular?

Cambridge Üniversitesi Küresel Sağlık (Bulaşıcı Hastalıklar) Grup Lideri Ankur Mutreja anlatıyor. 3 dk


Çoğu ülke, Covid’e karşı hamlelerini planlarken İsviçre peynir modeli olarak bilinen modeli kullandı. Bu risk yönetimi modelinde, her önleyici tedbir bir dilim peynirle temsil edilir. Hiçbir dilim kendi başına virüsün yayılmasını engelleyemez çünkü virüsün delikleri (kusurları) vardır. Ancak, üst üste dizilmiş birçok dilim, bulaşmayı durdurmak için yeterlidir. Hindistan’da en önemli üç katmandaki bazı delikler çok büyüktü.

İlk katman (aşağıdaki diyagramda gösterildiği gibi) fiziksel mesafedir. Hindistan için zor bir süreç. Hindistan’ın şehirleri yoğun bir şekilde doldurulmuş ve çoğu basit iş yapan milyonlarca göçmen işçinin her gün gelişiyle daha da yoğunlaşmıştır.

Önceki paragraflarda açıklandığı gibi, İsviçre peyniri dilimlerindeki deliklerden geçen virüs parçacıklarını gösteren bir grafik.

İkinci katman, maskelerin doğru kullanımı ve iyileştirilmiş sanitasyondur. Hindistan’ın düşük okuryazarlık oranları ve düzensiz sosyal uyum nedeniyle bunun her zaman güvenilmez olması bekleniyordu . Yaz mevsiminde 48 -50 ℃’ye  ulaşabilen ülkenin bazı bölgelerinde son derece sıcak hava da yardımcı olmuyor.

Son katman, toplu aşılamadır. Bu önlem, başından beri ciddi şekilde çökmüş durumda. İnsanların yüksek oranlarda aşı tereddütü yaşaması ve tabi ki yaşanan aşı kıtlığı bu katmanı çökertti. Hindistan, nüfusunun sadece yüzde 12’sini kısmen veya tamamen aşıladı. Böylesine büyük, kalabalık ve demografik açıdan karmaşık bir ülkede insanların büyük çoğunluğunu aşılamak her zaman zor olacaktı.

İlk iki katman çalıştı ancak…

İlk dalga sırasında, Hindistan’ın tecrit edilmesi dünyadaki en katı engellerden biriydi . Ve bilinmeyen yeni bir hastalıktan ölmenin damgalanması, insanları maske takmaya teşvik etti. Bu nedenle, yukarıda bahsedilen üç ana koruma katmanından ikisi Hindistan’ı yaygın enfeksiyondan korumak için iyi çalıştı. Ancak ikinci dalgada, üç temel katmanın tümünün uzun süreli başarısızlığı, Hindistan’ın halihazırda meşgul olan bulaşıcı hastalık ortamına ve gergin sağlık sistemine feci bir darbeyle sonuçlandı.

Şubat 2021’de Yeni Delhi’de yapılan serolojik araştırma olarak bilinen bir araştırma, nüfusun yüzde 56’sından fazlasının koronavirüse karşı antikorlara sahip olduğunu gösterdi. Bu sayı ancak sonraki aylarda artabilirdi. Bununla birlikte, antikorların dolaşımdaki yeni varyantlara karşı bu kadar etkili olup olmadığı net değildir.

Hindistan’daki sınırlı viral genomik dizileme, en çok bildirilen iki dolaşım varyantı B117 (ilk olarak Birleşik Krallık’ta tespit edildi) ve B1617 (ilk olarak Hindistan’da tespit edildi) veya başka herhangi bir varyantı kesin olarak suçlamayı zorlaştırıyor.

Hükümetin dini toplantılar, seçim mitingleri, spor etkinlikleri (yeni dalgalanmanın hemen öncesine kadar) ve sosyal ve bayram kutlamaları düzenlemeye getirdiği kısıtlamaları gevşetmesi gibi diğer katkıda bulunanlarla birlikte, Covid müdahale katmanlarının bu kadar büyük ölçüde parçalanmış olması şaşırtıcı değildir. Fırsatçı virüs, bugün gördüğümüz yıkıma neden oldu.

En yüksek vaka

Hindistan şu anda her üç günde bir 1 milyondan fazla kaydedilen vakayla dünyadaki en yüksek vaka sayısını bildiriyor . Bu, çoğunlukla özel olarak işletilen teşhis endüstrisine muazzam bir yük getirdi. Eskiden 24 saatten daha kısa sürede elde edilen teşhisler artık bazı durumlarda beş güne kadar sürüyor .

Bu, birkaç hastanın hastaneye gitmeyi düşünmeden ölmesine neden oldu. Ve bir hastaneye gidecek kadar şanslı olanlar bu noktada oldukça hastalanıyorlar, bu da iyileşmeyi daha zor hale getiriyor ya da zaten iyileşiyor ve hastanede olmaları gerekmiyor.

Hindistan’daki bu kriz, bize, kontrol dışı bir halk sağlığı durumunun ve sağlık hizmetleri altyapısındaki bir başarısızlığın, aksi takdirde olacağından çok daha yüksek bir ölüm oranına nasıl yol açabileceğini gösteriyor. Hepimiz tek bir dünya olarak güvende oluncaya kadar sağlık sistemlerinin hazırlanması, başka bir potansiyel dalgalanmaya hazır olması her ülke için önemli bir derstir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend