Herkesin aynı olduğu bir dünya nasıl olurdu?


Farklılıklarla alay eden, dışlayıcı sözcük dağarcığımız epey zengin; dörtgöz, şişko patates, kepçe kulak… Liste uzayıp gidiyor. Bunlardan birine maruz kalan çocuğun görünüşünden utanması ve kurtulmaya çalışmasından doğal ne olabilir ki?
Her ne kadar birazdan bahsedeceğim Kuki’yle kimse dalga geçmese de beğenmediği kulaklarını gizlemek için bulduğu ‘şahane fikir’ farklılığından utananlara olduğu kadar buna neden olanlara da mesaj veriyor. Dahası “Herkesin aynı olduğu bir dünya nasıl olurdu?” sorusuna cevap arıyor.

Kuki kulaklarının büyüklüğünden mustarip. Hemen her sayfada karşımıza çıkan oyuncak fil, Kuki’nin bu düşünceyle ne kadar dolu olduğunu anlamamıza yetiyor. Sonunda kafasına kocaman bir maske geçirmekte buluyor çözümü. Böylece kulakları görünmediği gibi herkesin de övgüsünü kazanıyor; “Ne şahane fikir!”

Kimisi uzun burnunu, kimisi küçük gözlerini, kimisi de turuncu saçlarını bir maskenin altına saklıyor. Ta ki satıcı, Kuki’nin annesine, otobüs şoförü en yakın arkadaşına, polis memuru babasına ve sonunda herkes Kuki’ye benzeyene dek.
Narjes Mohammadi’nin çok katmanlı okumaya imkân veren illüstrasyonları öyle ayrıntılarla dolu ki metni onlar üzerinden yorumlamak apayrı bir keyif. Bunun en çarpıcı örneklerinden biri, maske takmaktan vazgeçen Kuki’nin bakış açısındaki değişimi anlatan, kulaklarının eskisi kadar büyük görünmediği sahne.

Kuki, farklılıkların hayatı zenginleştirdiğini ve kendini olduğu gibi kabul etmenin önemini yaşayarak öğreniyor. Peki, Kuki’nin o şahane fikrine bayılıp maske takanlar ne yapıyor dersiniz?

 Dünya karşısında kalbimiz gümbür gümbür


Narjes Mohammadi
Çeviren: Özlem Tutar
İlksatır Çocuk, 2021
32 sayfa, 44.90 TL.

Narjes Mohammadi kimdir?

2009 yılında Tahran’daki Shariati Teknik Koleji’nde Grafik Tasarım alanında üstün başarı ile bir BFA tamamladı ve ardından
İran İllüstratörler Derneği’nde iki yıllık bir kurs alarak illüstrasyona daldı ve ardından 2017’de Sarmede’deki Fondazine Stepan Zavrel’de bir kurs aldı Profesyonel olarak bağımsız bir illüstratör ve Brightness dergisinin baş editörü olarak çalışıyor. 


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate
0
hate
confused
0
confused
fail
0
fail
fun
0
fun
geeky
0
geeky
love
0
love
lol
0
lol
omg
0
omg
win
0
win