Hayat Berbat

Aşağıdaki, NOON'dan bir kısa öykü, "Life is Awful." orjinal adı. Souvankham Thammavongsa, dört şiir kitabının ve How to Pronunciation Knife adlı kısa öykü koleksiyonunun yazarı, 2020 Scotiabank Giller Ödülü sahibi ve Ulusal Kitap Eleştirmenleri Çemberi Ödülü ve PEN / Amerika Açık Kitap Ödülü finalisti.  Hikayeleri O. Henry Ödülü kazandı ve The New Yorker , Harper's Magazine , The Paris Review , Granta ve NOON'da yayınlandı. Hayat Berbat hikayesi şöyle:


Bayan Hoth ne zaman kocasından ayrılmayı düşünse, ona onu sevip sevmediğini sorardı. Bu, eski aşkını kızdıran bir soruydu. Ama onun her zaman bir cevabı vardı. Ve asla aynı cevabı ermezdi. Her zaman orijinal ve onun için özel bir cevap bulurdu.

Çok güldüğünde ve diş etlerinin çoğunu gördüğünde onu sevdiğini söyledi. Bunun çirkin bir şey olduğunu biliyordu. Sadece onu gerçekten seven biri bunu düşünebilirdi.

Başka bir sefer, uykusunda gaz çıkardığı için onu sevdiğini söyledi. “Ben beğendim. Bana yakın olduğun anlamına geliyor.” dedi.

Sadece seni gerçekten seven biri hoşlanacak böyle bir şey bulabilirdi.

Yani Bayan Hoth hep kocasının yanında kaldı. İstediği için değil, hayat uzun ve zor olduğu için ve gerçekte orada olmayı seçen birinden kimin yanında olmak iyiydi ki.

Ama sonra, bir partide bir adam gördü ve bu, bir şeyleri hak etmeyen korkunç insanların başına gelebilecek türden bir şeydi. Odada bir boşluk açıldı ve adam öne çıktı.

Bayan Hoth o akşam kocasıyla eve gideceğini biliyordu ve arkasını döndü gitti.

Bazen işler ürkütücü, aptalca ve tuhaftır, ama ne hissettiğin çok açıktır. Bayan Hoth’un hissettiği buydu.

Ve küçücüktü boyu, istediğini elde etmek için ayağa kalktığını hayal etti. Bu bazı insanların büyük kahkahalarına neden olabilirdi.

O akşam Bayan Hoth, kocasına artık onunla olmak istemediğini söyledi. Kocası nedenini bilmek istedi. Yanlış bir şey yoktu. Sadece gitmek istiyordu. Bir taksi çağırdı ve bir yere gitti. Gitmeden önce, “Hayat berbat” dedi.

Bayan Hoth, sevebileceğini düşünüyordu. Gençlerin hakkında konuştuğu türden bir sevgi… Büyü, heyecan ve tutku. Bunlar da sevgiyle gelebilecek şeylerdi.

Bayan Hoth erkeğini bulmuştu. On beş yaş küçüktü ve hayatı berbat değildi. Cesaret vericiydi.

Bir öğleden sonra Bayan Hoth havuzun kenarında oturmuş yeni kocasının yüzmesini izliyordu. Kocasının büyükannesi de oradaydı ve hiç konuşmayan sessiz bir kadın olan büyükannesi ona “Ah, seni seviyorum! Sen çok değerlisin.” dedi.

Bayan Hoth bir ailenin parçası olmak istememiş miydi? Yeğenleri ve büyükannesi olan biri mi? Belki onunla evlenmek istemiyordu ama bir ailenin yanında olmak istiyordu. Bir aile kurmak, bir ailenin parçası olmak çok uzun zaman alıyordu. Büyükannesini özlerdi hep. Parlak, cilalı ayak parmakları dondurma gibi parlıyordu.


%d blogcu bunu beğendi: