Handan Ertuğrul hayatını kaybetti

Devlet Tiyatrolarının ilk Genel Müdürü Muhsin Ertuğrul'un eşi, Handan Ertuğrul hayatını kaybetti.


Devlet Tiyatroları emekli oyuncusu, Devlet Tiyatrolarının ilk Genel Müdürü Muhsin Ertuğrul’un eşi, Handan Ertuğrul 94 yaşında hayatını kaybetti.

İstanbul Devlet Tiyatrosu sanatçısı Ertuğrul, 2 Nisan Cuma günü Kültür ve Turizm Bakanlığının himayelerinde Muhsin Ertuğrul Sahnesinde düzenlenecek törenin ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilecek.

HANDAN ERTUĞRUL KİMDİR?

1927 yılında İstanbul Fatih’te doğan sanatçı ortaokula giderken Ankara Radyosu tiyatro kolunda çalışmış, 1942’de Ankara Devlet Konservatuvarına girmiş, tiyatro ve opera bölümünü 1948’de bitirmiştir. 1949 yılında Devlet Tiyatrolarında stajyer olarak göreve başlamıştır. 1950 yılında sanatçı kadrosu alan Ertuğrul, 1992 yılında yaş haddinden emekli olmuştur. Operada Mozart’ın Figaro’nun Düğünü’nde Barbarina rolünü oynayan sanatçı, birçok müzikalde de önemli rollerde kendini göstermiştir. Türk tiyatrosunun başarılı oyuncularından biri olan Handan Ertuğrul, Goethe, İbsen, Montherland, Thornton Wilder gibi yazarların yapıtlarını canlandırmıştır. Sesi ve oyunculuk gücüyle sahneye egemen olan sanatçı, altmışlı yıllarda Muhsin Ertuğrul ile evlenmiştir.

ROL ALDIĞI OYUNLARDAN BAZILARI:

Faust

Köşebaşı

Çığ

Fatih

Çayhane

Genç Osman

Üçüncü Selim

Misafir

Cengiz Han’ın Bisikleti

Hizmetçiler

Kördüğüm

Andorra

Martı

Üç Kuruşluk Opera…

Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı bir başsağlığı mesajı yayınladı. Yapılan açıklamada “Kıymetli sanatçımız Handan Ertuğrul’un vefatını üzüntüyle öğrendik. Türk tiyatrosunun kurucu isimlerinden Muhsin Ertuğrul’un da eşi olan opera, tiyatro ve sinema sanatçısı Handan Entuğrul’a Allah’tan rahmet yakınlarına ve sanat camiasına başsağlığı diliyoruz” denildi.


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate
0
hate
confused
0
confused
fail
0
fail
fun
0
fun
geeky
0
geeky
love
0
love
lol
0
lol
omg
0
omg
win
0
win