Glenn Close tarihe geçti; Oscar töreninden notlar

Pandemi gölgesinde gerçekleşen Oscar töreninden notlar...


Bu yılki Oscar ödülleri pandemi gölgesinde gerçekleşti. 2020 boyunca bütün sektörlere olduğu gibi sinema sektörüne de darbe vuran pandeminin sonuçlarının etkileri törende ortaya çıktı. Her zamanki görkeminden eser olmayan tören yine de beklenenin üstünde bir performansla gerçekleşti. Töreni bu yıl tarihte ilk kez TRT 2 yayınladı. TRT’nın ortak yapımcılarından olduğu Nereye Gidiyorsun Aida filmi en iyi yabancı fil dalında adaylar arasındaydı. Film ödül kazanamasa da gönülleri fethetti.

Sınırlı sayıda katılımcı (adaylar ve partnerleri gibi) ile gerçekleşen tören pandemi şartlarında yapılabilecek en iyi törendi. Hollywood yıldızları şıklıklarından ödün vermeden törene katılmıştı.

Glenn Close törenden önce bu fotoğrafı paylaştı.

Glenn Close, Oscar’a 8 kez aday gösterilmesine rağmen hiç ödül kazanmayarak tarihe geçti.

Glenn Close’un Hillbilly Elegy’deki performansı bu yıl hem Oscar’a hem de Altın Ahududu’ya aday gösterilmişti.

Glenn Close, hiç ödül kazanmadan 8. kez kaybetti.

Gece gerçekleştirilen Akademi Ödülleri’nde Hillbilly Elegy oyuncusu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü Minari yıldızı Yuh-Jung Youn’a kaybetti.

Ödülü kaybetmesi Close’un hiç ödül almadan Oscar’a en çok aday gösterilen kadın oyuncu olduğu anlamına geliyor. Close ayrıca ödülü 8 defa kaybeden ve hâlâ yaşayan tek aktris. Oyuncu, Britanyalı merhum aktör Peter O’Toole’la beraberlik yakaladı.

Close, Hillbilly Elegy’yle aday gösterilmeden önce The World According to Garp’la 1983’te, The Big Chill’le 1984’te, The Natural’la 1985’te, Öldüren Cazibe’yle (Fatal Attraction) 1988’de, Tehlikeli İlişkiler’le (Dangerous Liaisons) 1989’da, Hizmetkar Albert Nobbs’la (Albert Nobbs) 2012’de ve The Wife’la 2019’da aday gösterilmişti.

Amy Adams – Fotoğraf: Instagram

Amy Adams 6 kez aday gösterildi

Ödülü asla kazanamayıp en çok aday gösterilen oyuncular sıralamasında Close’u, 6 Oscar adaylığıyla Amy Adams takip ediyor. Adams halihazırda her ikisi de yaşamları süresince Oscar’a 6 kez aday gösterilen fakat hiç ödül kazanamayan Thelma Ritter ve Deborah Kerr’le başa baş durumda.

Oscar Ödülleri olarak da bilinen ve sinema dünyasının en prestijli ödüllerinden olan 93. Akademi Ödülleri sahiplerini buldu.

ABD’nin Los Angeles kentindeki Dolby Tiyatrosu’nda düzenlenen törenle bu yıl 93’üncüsü verilen Akademi Ödüllerinde en iyi film ödülünü “Nomadland” kazandı.

Asya kökenli Chloé Zhao’nun yönetmenliğini yaptığı film 60’lı yaşlarda bir kadının ekonomik krizden sonra Nevada’daki bütün malvarlığını kaybedip bir karavan alarak ABD’nin batı eyaletlerini dolaşmasını konu alıyor.

10 dalda aday gösterildi

En iyi film dalında “Mank,” “Promising Young Woman,” “Nomadland,” “Judas and the Black Messiah,” “Sound of Metal,” “Minari,” “The Father” ve “The Trial of the Chicago 7” filmleri aday gösterilmişti.

Amerikalı senarist Herman J. Mankiewicz’i konu alan Mank, en iyi film, en iyi erkek oyuncu ve en iyi yönetmenin de aralarında bulunduğu 10 dalda, en fazla kategoride aday gösterilen yapıt olmuştu.

Bunun yanı sıra en iyi yönetmen ödülüne ise “Nomadland” filminin yönetmeni Asya kökenli Chloé Zhao aldı.

Chloé, 93 yıllık Oscar Ödülleri geleneğinde en iyi yönetmen ödülünü alan ikinci kadın oldu.

Ödülünü kabul ederken yaptığı konuşmada, Chloé, “Bu ödülü, ne kadar zor olursa olsun içlerindeki iyiliğe ve birbirlerinin içindeki iyiliğe tutunmak için cesaret ve inanca sahip olanlar için alıyorum.” dedi.

En iyi erkek oyuncu ödülü Hopkins’in

Anthony Hopkins

Bu yıl Oscar’da Chloé’nin yanı sıra “Promising Young Woman” filminin yönetmeni Emerald Fennell da aynı kategoride gösterilen ikinci kadın yönetmen olmuştu.

Daha önce 2010’da Hurt Locker filminin yönetmeni Amerikalı Kathryn Bigelow almıştı.

Anthony Hopkins, “Father” filmindeki rolüyle “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazandı

Öte yandan “Nomadland” filmi ile “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü Frances McDormand kazanırken, “Father” filminin başrol oyuncusu Anthony Hopkins ise “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünün sahibi oldu.

“En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülünü “Minari” filmindeki rolüyle Yuh-Jung Youn kazanırken, “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülünü “Judas and the Black Messiah” filmindeki rolüyle Daniel Kaluuya elde etti.

Oscar’da diğer ödüllere layık görülenler ise şöyle:

En İyi Uluslararası Film: “Another Round” (Danimarka)
En İyi Belgesel: “My Octopus Teacher”
En İyi Animasyon Filmi: “Soul”
En İyi Kısa Animasyon: “If Anything Happens I Love You”
En İyi Kısa Belgesel: “Colette”
En İyi Film Müziği: “Soul”
En İyi Özgün Şarkı: “Fight For You” (H.E.R, Tiara Thomas, D’Mile)
En İyi Özgün Senaryo: “Promising Yound Woman”
En İyi Uyarlama Senaryo: “Father” (Florian Zeller, Christopher Hampton)
En İyi Görsel Efekt: “Tenet”
En İyi Sinematografi: “Mank”
En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı: Ma Rainey’s Black Bottom
En İyi Kostüm Tasarımı: Ma Rainey’s Black Bottom
En İyi Yapım Tasarımı: “Mank”
En İyi Film Montajı: “The Sound of Metal”

 


%d blogcu bunu beğendi: