Gizli Bahçe; COVID-19 Salgını Sırasında İyileşme Yeri Olabilir

2020 tuhaf bir yıl oldu. Daha da bitmedi. Bu ortamda doğanın iyileştirici nitelikleri hakkında, sihir, neşe ve daha da önemlisi kaçış barındıran bir hikaye iyi gelebilir.


Frances Hodgson Burnett’in 1911 tarihli çocuk kitabı The Secret Garden, bir kez daha beyazperdeye uyarlandı. Eleştirmenler, şifalı bir bahçeyle ilgili filmin tam doğru zamanda geldiğini ve The Telegraph’ın buna “ışıltılı bir COVID panzehiri” dediğini belirtti.

Önceki filme alınmış versiyonlar 1919 , 1949 ve 1993’te yayınlandı . Ancak bu yinelemelerden bu yana, dünya daha fazla teknolojiye sahip hale geldi ve çocukların hayatlarına her zamankinden daha fazla ekran hakim oldu.

İngiltere’deki Ofcom, üç ila dört yaşındaki bir çocuğun günde yaklaşık üç saatini bir ekran önünde geçirdiğini tahmin ediyor. Bu, beş ila yedi yaşları arasında dört saate, sekiz ila 11 yaşları arasında 4,5 saate ve gençler için 6,5 saate çıkıyor. Sonuç olarak, dışarıda oynamak için harcanan zaman, tüm zamanların en düşük seviyesinde. Öyleyse, 2020’de dışarıda oynamakla ilgili yeni bir filmin, ondan bu kadar kopuk görünen bir izleyiciye gösterilmesinin nedeni bir merak olabilir.

2020 en azından tuhaf bir yıl oldu. Ve şu anda Birleşik Krallık’ın büyük bölümlerinde ülke çapında bir tecrit ve kısıtlamaların yeniden uygulanmasının ardından, doğanın iyileştirici nitelikleri hakkında, sihir, neşe ve daha da önemlisi kaçış barındıran bir hikaye iyi gelebilir.  İmparatorluktan Helen O’Hara , Edward dönemindeki karakter kadrosuyla mevcut gerçekliğimiz arasındaki benzerliklerden bahsederken , “Dışarı çıkamayan bir grup travma geçirmiş insan bahçecilikte ve temiz havada teselli buluyor” diyor .

Hikaye, ailesi Hindistan’da koleradan öldükten sonra Yorkshire’daki amcasının malikanesine taşınmak zorunda kalan, benmerkezci ve ihmal edilmiş bir çocuk olan Mary Lennox’u anlatıyor. Kendi haline bırakılan ve uyum sağlamakta zorlanan Mary, mülkün geniş arazisini keşfederken dikkatini dağıtıyor. Bu gezilerden birinde gizli bir bahçe keşfeder. Büyük ve gizemli olan yer, yıllar önce karısının içinde öldükten sonra amcası tarafından kilitlenmiş.

Bahçe, Mary için hiç de şaşırtıcı olmayan bir şekilde karşı konulamaz görünüyor. Şımarık kuzeni Colin ve iyi huylu bir hizmetçinin küçük kardeşi olan Dickon ile birlikte, buranın sadece oyun oynayacak bir yerden daha fazlası olduğunu anlıyor. Doğanın iyileştirme, ilişkiler kurma ve neşe getirme gücü vardır; bahçe aynı zamanda geçmişin yaralarını iyileştirmeye yardımcı olabilir ve umutsuz kederi olasılığa dönüştürür.

Bir şifa kaynağı olarak doğanın önemi, kilitlenme dönemlerinde kendimizi haberlerden ve kendi dört duvarımızdan bir kaçış olarak yeşil alanlara özlem duyduğumuz için giderek daha açık hale geldi. Bahçeler (bunlara sahip olan bizler) ve yerel parklar ve yeşil alanlar, çocukların etrafta koşup yetişkinlerin yeniden başlaması için biraz vakit ayırabileceği önemli alanlar. The Secret Garden’da olduğu gibi, doğayı yeniden keşfettik ve bizi restore etti.

Çocuk edebiyatında bahçeler rüya görme, macera ve hatta zamanda yolculuk için bir yerdir. Philippa Pearce’nin Tom’s Midnight Garden , Lucy M Boston’un Children of Green Knowe ve Andre Norton’un Lavanta-Yeşil Büyüsü gibi kitaplarda bahçe çocukları zamanda geriye götürüyor. Orada bahçenin geçmişinden insanlarla veya tarihsel olarak önemli diğer kişilerle tanışırlar. Atalarıyla anlaşmazlıklar yaşarlar veya kötü muamele görmüş veya tehlikede olan diğer (genellikle genç) karakterleri geçmişten kurtarmak için eylemler üstlenirler.

Bahçe, hataları “düzeltmek” ve büyük gizem ve yaşam döngüsü hakkında bilgi edinmek için bir yerdir. Bahçeler de zamanın kendisini temsil eder: büyümeyi ve değişmeyi asla durdurmazlar. Ekilen her tohum, geleceğe dair sahip olduğumuz umutları içinde taşır.

The Secret Garden aslında bir zaman yolculuğu aracı olmasa da geçmiş ile şimdiki zaman arasında bir kanal görevi görüyor. İçinde ailenin tarihi açığa çıkarılır ve hesaba katılır, bugünü değiştirir ve onları birlikte yeni, daha umutlu bir geleceğe doğru bir rotaya sokar.

Bahçeler ve zaman (ve zaman yolculuğu) arasındaki bu bağlantı, geçmişi belirsiz bir gelecekle birleştirmenin bir yolunu arayan 2020 izleyicilerine hitap edebilir. Pek çok yetişkinin değer verdiği bu hikayede, çocukluklarını yeniden keşfedebilir ve daha basit bir an için nostalji içinde bir anlığına kaçabilirler.

Bununla birlikte, bahçeye girdiğimizde kim olduğumuz, onunla nasıl ilişki kurduğumuzu etkiler. Çocukların bahçelerle yetişkinlerden tamamen farklı bir ilişkisi vardır: yetişkinler içlerinde yorucu işi görürler, çocuklar ise tüm bu sıkı çalışmalardan yararlanır ve sadece koşup oynayacakları bir yer görürler. Gizli Bahçe’deki çocuklar için bahçe bu sırayla bir keşif, eğlence ve iyileşme yeridir. Ve bu muhtemelen hikayenin uzun ömürlülüğünün ana anahtarıdır: iyileştirici olarak doğaya olan inancı besler.

Geçtiğimiz yedi aylık kilitlenmeler, kişisel yeşil alanlara olan açlığı besledi. Gizli Bahçe’nin en yeni film versiyonuyla, bahçelerle olan aşkımız yine büyük ve küçük ekrana taşınıyor, burada mahsur kalanlarımız bahçe kapısının kilidini özlem duyduğumuz çocuksu bir masumiyetle açabiliyor ve, bizi bekleyen bir bahçenin iyileştirici özelliklerinden ve zamansız niteliklerinden yararlanmak için büyülü bir yeşil harikalar diyarına girin.

Bu makale Anglia Ruskin Üniversitesi  Yaratıcı Yazarlık ve Yayıncılıkta kıdemli öğretim görevlisi Tiffani Angus tarafından yazılmıştır.

Kaynak: https://theconversation.com/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend