George Washington’un hakkı yenen annesi; Mary Ball Washington

Amherst College, Kadın ve Cinsiyet Çalışmaları, Tarih ve Cinsellik Fahri Profesörü Martha Saxton anlatıyor: "George Washington'un bekar annesi; Mary Ball Washington, çoğu zaman gözden kaçıyor ama o selamlanmaya değer..."


Kurucu Babamızı yetiştirmek için -çoğunlukla tek başına- mücadele eden Mary Ball Washington’un zorlu hayatını hatırlamak önemli ve dokunaklı. Tarihçiler, onun uzun ve zahmetli yıllarının yanlış ve çoğunlukla nahoş hesaplarıyla bizi baş başa bıraktılar.

George Washington’un ölümünden sonra tarihçiler onu ve annesini de aziz ilan ettiler.

Ancak George’un kalıcı azizliğinin aksine, Mary’ye övgü kısa sürdü. 19. yüzyılın sonlarında, George’un biyografilerini yazanlar, Mary hakkındaki birkaç kanıt parçasını – neredeyse tamamı George’dan – Mary’nin aşırı korumacı, sahiplenici ve açgözlü olduğu anlamına gelecek şekilde yorumlamaya başladılar.

1950’lere gelindiğinde, Pulitzer ödüllü bir biyografi yazarının sözleriyle Mary bir hırçın, huysuz bir “kır faresi” olmuştu. Yazar, James Flexner, Mary’nin, ihtiyacı olmayan paraya doymak bilmeyen aç ve George’u yanında tutmaya niyetli bir kadın olarak portresini yarattı. Bunlarla birlikte hâlâ başka kötü mitler dolaşıyor: okuma yazma bilmediği, pipo içtiği, kaba ve şımarık olduğu.

Bu zehirli portreler, araştırmamdan bir tarih ve kadın çalışmaları profesörü olarak çıkan çalışkan, endişeli, tutumlu, özverili ve kendine güvenen kadına pek benzemiyor. Geçenlerde Mary Washington hakkında bir kitap yazdım. Araştırmamda, Mary’nin zorlu yaşamının onun etrafında gelişen mitlerden çok farklı olduğunu buldum.

Rappahannock Nehri kıyısı… Rappahannock Nehri’nin Mary Washington’un ön pencerelerinden görebileceği gibi bir görüntüsü. Enrico Ferorelli , CC BY-SA

George Washington’un annesi, bir hizmetçinin kızı

Mary 1708 veya 1709’da doğdu; kayıt yok. Babası yaşlı, köle sahibi bir çiftçiydi ve annesi muhtemelen sözleşmeli bir hizmetçiydi. 12 yaşında, hastalıklı Chesapeake bölgesinde babasını, üvey babasını, annesini ve üvey kardeşini kaybetmişti.

Bu korkunç kayıplardan Mary’ye, iki parsel toprak, iyi bir at, eyer ve üç köleleştirilmiş oğlan kaldı. Eskiden annesinin evi olan yerde, ablası ile birlikte yaşıyordu. Orada şoke olmuş kız, haneyi idare etmeye ve kendini vazgeçilmez kılmaya çalışıyordu.

Ayrıca köle sahibi rolüne dönüştü ve köleleştirilmiş insanlardan zorla iş almayı öğrendi. Bu kederli zamanda Anglikan dindarlığının alışkanlıklarını üstlenmeye başladı, duygularını bastırmaya ve kendini Tanrı’nın gizemli iradesine teslim etmeye çalıştı.

22 yaşındayken, İngiltere’de iki oğlu ve Virginia’da bir kızı olan zengin bir dul olan Augustine Washington ile evlendi. Mary, küçük bir çiftlikteki görevlerini ve sevecen üvey kız kardeşinin arkadaşlığını, büyük bir çiftliğin metresi olarak görevlerini huzursuz bir çiftçi için evlilik yükümlülükleri ile değiştirdi.

George Washington

Çiftin hayatta kalan beş çocuğu vardı: 1732 doğumlu George; Elizabeth, Samuel, John Augustine ve Charles. Büyüyen aile ve köleleştirilmiş insanların çoğu üç kez taşındı ve sonunda büyüyen Fredericksburg kasabasından Rappahannock Nehri’ne yerleştiler.

Augustine, 1743’te, yaklaşık 49 yaşındayken aniden öldü. Augustine, en iyi mallarını ilk evliliğinden olan en büyük oğulları Lawrence ve Augustine’e bıraktı. Mary’nin Fredericksburg evinde kalmasına izin verildi, ancak 21 yaşına geldiğinde George’a devretmek zorunda kaldı.

Evlenirken getirdiği kadar köle aldı. Daha fazlasını isterse, diğer çocuklarına tahsis edilenlerden gelmeliydi, onların arzuları onunkiyle çelişmeliydi. Yeniden evlenirse, çocukları 21 yaşında tüm miraslarını alacaklarından emin olmak için güvenlik talep edebilirlerdi. Aksi takdirde, çocukların velayetini kaybederdi. O yüzden evlenmedi, tüm yılları boyunca dul kaldı.

Mary Ball Washington: Wikipedia

Bekar annelik George Washington’un annesi için zordu

Augustine’nin mülklerinin dağıtılması nedeniyle geliri ve kaynakları ciddi şekilde azaldıkça, Mary, kızının ve dört oğlunun sağlayabildiği kadar eğitim almalarını sağlamaya başladı. Elizabeth çay servisi, ev işleri ve dekoratif el işçiliği sanatlarını öğrendi.

Mary, genç adamları uygun giysiler ve peruklarla yanında tuttu. Bunlar pahalıydı, 3 pound’a kadar mal olabiliyordu. Amerikan sterlinin o zamanki İngiliz sterlini ile aynı değerde olduğunu varsayarsak, bugünün doları cinsinden yaklaşık 2.400 ABD doları  kadardı.

Mary, George’u 14 yaşında İngiliz Donanması’na girmekten vazgeçirdi, ancak onu General Edward Braddock’un felaketli 1755 kampanyasına katılmamaya ikna edemed . George bu savaşın ardından çektiği hastalıktan ve çiçek hastalığı da dahil olmak üzere diğer birkaç ciddi hastalıktan sonra sağlığına kavuşturdu.

Çocuklarına kapsamlı pratik ve dini bilgeliğini aşılamaya çalıştı. Özellikle George ve Elizabeth ile bazı başarılar elde etti, ancak çocuklarından hiçbiri tutumlu olmadı. Ailenin zorlu koşullarına rağmen, Mary tüm çocuklarının evlendiğini gördü. George, Virginia’nın en zengin kadını Martha Dandridge Custis ile evlendi.

Mary Ball Washington

Devrimden sonra Mary Ball Washington

Devrimden önceki yıllarda, Mary, o zamanki neredeyse tüm küçük çiftçiler gibi, her zamankinden daha fakirdi ve bazen son derece zengin en büyük oğlundan küçük miktarlarda para istedi. Savurganlıkları ve artan hırsları yüzünden kendini derinden borca ​​sokarken, ihtiyacı olan önemsiz paraları ona gönülsüzce verdi ve muhtaç olamayacağı konusunda ısrar etti üstelik bu iddiayı hayatı boyunca tekrarladı.

George , 1782’de , annesini yedi yıldır görmemiş veya onunla temasa geçmemiş olarak şöyle yazmıştı: “Annesinin, son altı penisini onu gerçek sıkıntıdan kurtarmak için bölemeyecek bir çocuğu olmadığına eminim . Bu benim tarafımdan defalarca güvence altına alındı… aslında kendine ait bol miktarda geliri var.”

Mary devrimin uzun yıllarını tek başına yaşadı. Son yıllarında, tüm küçük çiftçiler gibi borç ve kötü hasatla mücadele etti. O da yüksek vergilerden, şiddetli mısır ve tuz kıtlığından ve çiçek hastalığı tehdidinden muzdaripti. Yaşlı bir kadının savunmasızlığını istismar eden yardımcısı, savaş boyunca Mary’yi aldattı.

George Washington, Feribot Çiftliği’ni devraldığında annesine Fredericksburg’daki son evini satın aldı. Enrico Ferorelli , CC BY-SA

Mary, devrimin kazanıldığını ve oğlunun ulusun ilk başkanını seçtiğini görmek için yaşadı. George’un dediği gibi, devrimin sonunda Fredericksburg’da onu överek, babası olmadan onu erkekliğe götürdü. Her zaman dünyevi başarıları överken, ona muhtemelen en değer verdiği iltifatı verdi; her zaman iyi bir evlat olduğu iltifatını. George’un ulusların ilk başkanı olmasından aylar sonra Ağustos 1789’da meme kanserinden öldü.

Birkaç yıl yansıyan menkıbeden sonra, Mary’nin itibarı 19. yüzyılın sonlarında hızlı bir düşüşe başladı. Biyografi ve psikoloji hakkındaki fikirler değişmeye başladı. Nurture, insanların ortaya çıkması gereken temel bir karakterle doğduğuna dair daha önceki bir fikirle rekabet etmeye başladı. Antebellum döneminde, yeni ulusu bir arada tutan fedakar erdem kapları olarak nitelendirilen anneler, oğullarının hırslarını kolaylaştırmaktan – ya da kolaylaştırmaktan – sorumlu tutulmaya başlandı.

Erkek yazarların tavrı

Erkek yazarlar daha sonra Mary’nin George’a olan sevgisinin kanıtlarını – onu İngiliz Donanması’ndan uzak tutmak gibi – sahiplenme ve görkemli askeri kaderine müdahale olarak gördüler. Onun para isteklerini cimriliği değil, mantıksız açgözlülüğü olarak gördüler.

Erkek tarihçiler, şimdi bile, annesine olan kızgınlığının haklı olduğundan asla şüphe duymadılar ve koşulları hakkında daha fazla şey öğrenmeye çalışmadılar. Bunun yerine, ulusumuzun babası olmadan önce, kendisini sınırlama çabalarından umutsuzca kurtulması gerektiği konusunda hemfikirler.

Martha Saxton

Ama anne ve oğul fiziksel güçte, üstün binicilikte, çabuk sinirlenmede, kuruşları sıkmada, olağanüstü ısrar etme kapasitelerinde ve bir denge ölçüsünü korumak için ömür boyu gösterdikleri zorlu çabalarda birbirlerine çok benziyorlardı. Mary’nin cesur, dayanıklı ve kendini inkar eden anneliği olmasaydı, hem devrime hem de sonuçta ortaya çıkan yönetimde iyimser deneye öncülük eden cesur, dayanıklı ve kendini inkar eden adama sahip olmayacağımıza inanıyorum.

Kaynak: The Conversation


%d blogcu bunu beğendi: