Fransız Karikatüristin Öngörüsü; 1896’da Bugünleri Çizdi

"Karım Budapeşte'deki halasını ziyaret ediyor, büyük kızım Melbourne'da diş hekimliği okuyor, küçük kızım Urallarda maden mühendisi, oğlum Batavia'da devekuşu yetiştiriyor, yeğenim Batavia'daki tarlalarında" diyor yukarıdaki 1896 tarihli karikatürde. 2 dk


Geçen yıl bugünlerde yılbaşında sokağa çıkma yasağı olacağınızı hatta evinizde bile eş dost biraraya gelemeyeceğinizi öğrendiğinizi hayal edin. Edilemiyor değil mi? Ama oldu. Tüm dünyada kısıtlamalar bizi yalnızlaştırdı, görüşmelerimizi uzaktan teknoloji sayesinde yapıyoruz. Bunu biz geçen yıl bile öngöremezken video konferans buluşmalarımız 120 yıldan daha uzun bir süre önce tahmin edilmişti. Hem de net ve makul ölçüde doğru ayrıntılarla işlenmişti. “Karım Budapeşte’deki halasını ziyaret ediyor, büyük kızım Melbourne’da diş hekimliği okuyor, küçük kızım Urallarda maden mühendisi, oğlum Batavia’da devekuşu yetiştiriyor, yeğenim Batavia’daki tarlalarında” diyor yukarıdaki 1896 tarihli karikatüründe.  

Bu çizim de Belle Époque mizah dergisi Le rire’de, elle çizilmiş ve Albert Robida‘nın hayal gücüyle üretilmişti. Bir romancı ve aynı zamanda bir sanatçı olan Robida , hikayeleri o yüzyılda gelecek teknolojinin vizyonlarını sunan Le Vingtième Siècle dizisi ile kendi zamanında büyük beğeni topladı. Robida, bu “telefonoskopun” bize ” eğitim, film ve telekonferans ” vereceği bir gelecek de hayal etti.

Robida “telefonoskop” kelimesini icat etmiş gibi görünse de, atıfta bulunduğu fikir türünü ilk yayınlayan kişi o değildi. Verity Hunt, “Cihazın konsepti ilk olarak telefonun 1876’da patentinin alınmasından kısa bir süre sonra ortaya çıktı” diyor . “‘Telektroskop’ terimi, Fransız bilim adamı ve yayıncı Louis Figuier tarafından L’Année Scientifique et Industrielle’de kullanıldı 1878’de; yanlış bir şekilde gerçek olarak yorumladığı ve Alexander Graham Bell’e atfettiği buluşu popülerleştirmek için.” Amaç, bir asırdan fazla bir süre boyunca tam olarak gerçekleştirilemeyecek olsa da, “telefonun kulak için yaptığını göz için yapmaktı”.

Bu hafta bir web kamerasına bir bardak kaldırdığınızda, 2021 yılının inanılmayacak kadar uzak geleceği, ancak bu konuda bugün yaşayan çoğumuzdan daha ileri görüşlü olduğu kanıtlanmış Albert Robida’yı anmayı düşünün.


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend