Facebook Trump’ın engelini kaldırabilir

Facebook, Donald Trump'ı iki kışkırtıcı paylaşım nedeniyle “süresiz olarak” yasakladı, ancak medya uzmanları eski başkanı susturabilecek binlercesi daha var diyor.


Facebook, Donald Trump’ı iki kışkırtıcı paylaşım nedeniyle “süresiz olarak” yasakladı, ancak medya uzmanları eski başkanın yüzlerce benzer twiti olduğunu savunuyor.

Media Matters for America’ya göre, Trump’ın 1 Ocak 2020 ile 6 Ocak 2021 tarihleri ​​arasında sosyal medya platformundaki 6.081 gönderisinin neredeyse dörtte biri Covid, seçim veya rakipleri veya aşırılıkçı söylemler hakkında yanlış bilgiler içeriyordu.

Eski başkan, Facebook tarafından Ocak ayında ABD Capitol isyanının ardından yasaklandı. Beş kişinin hayatını kaybettiği olaylarda Trump’ın paylaşımlarının 927 milyondan fazla paylaşılıp beğenildiği belirtiliyor.

Media Matters, Trump’ın sorunlu 1.443 twitinin daha olduğunu savunuyor.

Media Matters, analizlerinin Facebook’a ait analiz aracı CrowdTangle’dan alınan rakamlara dayandığını söylüyor.

Bir Facebook sözcüsü her türlü yanlış bilginin şirket tarafından yasaklanmadığını, Trump’ın politikalarını ihlal ettiğinin tespit edildiği birkaç twit nedeniyle yasaklamanın geldiğini belirtiyor.

The Washington Post tarafından yapılan bir analize göre, 2020’de Facebook, Trump’ın gönderilerinden yalnızca yedi tanesini kaldırdı ve bunlardan dördü telif hakkı sorunları içindir.

Facebook Gözetim Kurulu Çarşamba günü Trump’a yönelik yasağını kalıcı olarak devam ettireceğini duyurdu.

Kurgulanmış gibi

Medya Matters, araştırmasını Facebook’un Trump’ı neden eski haline getirmemesi gerektiğine dair gözetim kuruluna yapılan bir sunuma dahil etti.

Ancak Media Matters başkanı ve CEO’su Angelo Carusone, “Trump’ın geri dönmesine izin verecekler, baştan kurgulanmış gibi hissediyorum, düzeltme devreye girdi ”dedi.

Bay Carusone, grubunun Bay Trump’ın Facebook paylaşımlarına yönelik araştırmasının“ oldukça endişe verici ”olduğunu da ekledi.

Carusone, “Ne oldu? Facebook’un kendisine hiç ceza uygulamadığı açıktı. Daha önce kınama ve uyarılarda bulunabilirlerdi ama bunu yapmadılar. Oldukça sıra dışı bir durum, 1400’den fazla gönderi berbat durumda.” dedi.


%d blogcu bunu beğendi: