Etkili Bir Karakter Tanımı Yazmanın 11 Sırrı

Fiziksel ve duygusal tanım dahil olmak üzere, etkili karakter tanımlamasıyla karakterinize hayat verirken aklınızda bulundurmanız gereken 11 sır.8 dk


Hikayelerimizdeki, şarkılarımızdaki, şiirlerimizdeki ve denemelerimizdeki karakterler yazımızı somutlaştırır. Onlar bizim etten kemikten yapılmış sözlerimizdir. Bazen olay örgüsünün, temanın, ruh halinin, fikrin ve duyguların yükünün çoğunu taşıyarak bizim için konuşurlar. Ama biz onları sayfada tanımlayana kadar varolmazlar. Biz onları kelimelerle sabitleyene kadar sürüklenirler, bedensiz ve ruhani biçimde. Hiçbir şey tartmazlar; sesleri yok. İlk kelimeleri yazdıktan sonra -“Belinda Beatrice,” veya “odanın arkasındaki kara gözlü satıcı” veya kısaca “kız”- karakterlerimiz şekillenmeye başlar.

Yakında isimlerden daha fazlası olacaklar. Kot pantolon veya lastik botları, hafif ince sigaraları veya kalın puroları olacak; kekeleyecek ya da bağıracaklar, Yukarı Doğu Yakası’nda bir şehir evi ya da Köy’de bir stüdyo satın alacaklar; evlenecekler veya bir dizi mutlu ilişki kuracaklar; çocuklarını dövecekler ya da kucaklayacaklar. Sayfada ne olacakları bize kalmış.

Bu yazımızda inandırıcı kurgu karakterleri yaratmayı ve duygusal derinlik içeren sahneler oluşturmayı öğreneceksiniz. Karakter geliştirme teknikleri ve ipuçlarının yanı sıra duyguları sahnelere dönüştürmek için pratik tavsiyeler bulacaksınız.

1. Yalnızca fiziksel niteliklere çok sık dayanan açıklama, bültene dönüşür.

“Babam uzun boylu, orta yaşlı, ortalama yapılı bir adam. Yeşil gözleri ve kahverengi saçları var ve genellikle haki oxford gömlekleri giyiyor. ”

Bu açıklama o kadar sıradan ki… Belirleyici bir iz yok, yara izi ya da dövme yok, onu ayırt edecek hiçbir şey yok. Yaşayan, nefes alan bir karakterden ziyade karton bir kesim olarak görünüyor. Evet, ayrıntılar doğru, ancak canlı görüntüler vermiyorlar. Bu karakterin biçimini zar zor çıkarabiliyoruz; onu hatırlamamız nasıl beklenebilir?

Bir karakteri tanımladığımızda, ne kadar doğru olursa olsun, tek başına gerçek bilgi yeterli değildir. Detaylar duyularımıza hitap etmelidir. Sadece etiketleyen ifadeler ( uzun boylu, orta yaşlı ve ortalama gibi ) zihnimize net bir imaj getirmez. Çoğu insan, birisine ilişkin ilk izlenimini görsel ipuçlarıyla oluşturduğundan, karakterlerimizi görsel imgeler kullanarak tanımlamak mantıklıdır. Yeşil gözler bir başlangıçtır, ancak yeterince ileri gitmez. Soluk yeşil mi yoksa koyu yeşil mi? Basit bir sıfat bile bir detayı güçlendirebilir. Sıfat aynı zamanda bir metafor içeriyorsa – orman yeşili, bezelye yeşili veya zümrüt yeşili- okuyucu yalnızca çağrışımlar yapmaya başlamakla kalmaz (olumlu ya da olumsuz), aynı zamanda zihninde metaforun aracını – orman ağaçları, bezelye veya ışıltılı mücevherler – görselleştirir.

2. Bir görüntünün yalnızca sıfatlarla yoğunlaştırılmasındaki sorun, sıfatların klişeyi teşvik etmesidir.

Fazla kullanılmamış sıfat tanımlayıcıları düşünmek zor: şişkin veya kıvrımlı kaslar, temiz kesim güzel görünüm, kıvırcık saçlar. Fiziksel bir özelliği tanımlamak için bir sıfat kullanırsanız, sözün sadece doğru ve duyusal değil, aynı zamanda taze olduğundan emin olun. “Flowering Judas” adlı kısa öyküsünde Katherine Anne Porter, Braggioni’nin şarkı sesini “uzun süreli acı verici bir sesle” yüksek notaları alan “tüylü, kederli bir ses” olarak tanımlıyor. Genellikle sıfata dayalı bir klişeden kaçınmanın en kolay yolu, ifadeyi sıfat değiştiricisinden tamamen kurtarmaktır. Örneğin Emily Dickinson, gözlerini sadece “ela” olarak tanımlamak yerine, “konukların bardaklarda bıraktıkları şeri rengi” olduğunu belirtti.

3. Ayrıntıları daha belirgin hale getirerek fiziksel açıklamaları güçlendirin.

Daha önceki “tüm noktaları içeren bülten” örneğimde, babanın saçının tanımı, “askeri bir vızıltı kesimi, dokunulduğunda dikenli” veya “yaşlanan hippinin son şansı – çizgili uzun bir at kuyruğu gibi bir ayrıntıyla iyileştirilebilir.” Bu tanımlardan herhangi biri, kahverengi saçlı yumuşak ifadeden daha güçlü bir resim çizebilir . Aynı şekilde, oxford gömleği “hazırlık okulundan beri giydiği aynı bebek mavisi oxford stili, dirseklerine dikkatsizce yuvarlanan” olabilir…” Bu tasvirler sadece imgeler ortaya çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda babanın geçmişini ve kişiliğini de gösterir.

4. Fiziksel ayrıntıları dikkatlice seçin, yalnızca en güçlü, en açık izlenimi yaratanları seçin.

İyi seçilmiş bir fiziksel özellik, giyim eşyası veya kendine özgü tavır, karakteri rastgele bir düzine görüntüden daha etkili bir şekilde ortaya çıkarabilir. Bu hem kurgu hem de kurgu olmayan karakterler için geçerlidir. Büyükannem hakkında yazarken, genellikle güçlü, çıkıntılı çenesine odaklanırım – sadece en baskın özelliği olduğu için değil, aynı zamanda inatçılığını ve kararlılığını akla getirdiği için de. Leland Amca hakkında yazdığımda, sanki sadece vücudu varmış gibi ona sürekli dikkati dağılmış bir bakış atan başıboş gözü anlatıyorum.

5. Bir karakterin yakın çevresi, karakterin tanımını şekillendiren duyusal ve önemli ayrıntılar için zemin sağlayabilir.

Karakterinizin henüz bir işi, hobisi, yaşayacak bir yeri veya dolaşacak bir yeri yoksa, bunları tedarik etmeniz gerekebilir. Karakteriniz rahat bir konuma geldiğinde sırlarını açığa çıkaracak kadar rahatlayabilir. Öte yandan, karakterinizi bilerek rahatsız edebilirsiniz – yani, nasıl tepki vereceğini görmek için onu kesinlikle uygun olmadığı bir ortama koyun. Diyelim ki mutfakta çalışan yaşlı bir kadın hakkında birkaç açıklama yazdınız, ancak dönüşebileceğini bildiğiniz üç boyutlu karaktere dönüşmeye  başlamadı. Onu bir cumartesi gecesi bir gey barına ya da bir dövme salonuna servis ettirmeyi deneyin.

6. Bir karakterin çevresini tarif ederken, kendinizi bir karakterin şimdiki yaşamıyla sınırlamanız gerekmez.

İlk çevreler kurgusal karakterlerin yanı sıra etten kemikten insanları da şekillendirir. Flaubert’in Emma Bovary’nin manastırdaki ergenlik yıllarını tanımlamasında, yaşayacağı romantik bir halsizlik içinde hareket eden, uzak diyarları ve aşkları hayal eden bir kadın olacağının habercisidir. Madame Bovary’yi, onu oluşturan yerin somut, duyusal tanımlamalarından öğreniyoruz. Ayrıca Flaubert, ayin sırasında dikkatini çeken kitabı ve özellikle sevdiği imgeleri – hasta bir kuzu, delinmiş bir kalp – anlatıyor.

Tespihleri ​​ve bakır haçlarıyla beyaz yüzlü kadınların arasında yaşarken, havasız okul ortamından asla uzaklaşmadan, yavaş yavaş sunağın parfümleri, kutsal su yazı tiplerinin serinliği ve ışıltının verdiği mistik halsizliğe yenik düştü. Kitleyi takip etmek yerine kitabındaki masmavi bordürlü dini çizimlere bakıyordu. Hasta kuzuyu, keskin oklarla delinmiş Kutsal Kalbi ve çarmıha gerilen zavallı İsa’yı sevdi.

7. Karakterler kendi iç yaşamlarını – meşguliyetleri, değerleri, yaşam tarzları, sevdikleri ve hoşlanmadıkları şeyler, korkuları ve özlemleri – ellerini, evlerini, ofislerini, arabalarını, bavullarını, alışveriş arabalarını ve hayallerini dolduran nesnelerle ortaya çıkarırlar.

The Big Chill filminin açılış sahnelerinde, ortak bir arkadaşın cenazesine bir hafta sonu gezisi için getirdikleri çantalarını açmalarını izleyerek ana karakterlerle tanışıyoruz. Bir karakter bir eczaneyi depolamaya yetecek kadar hap paketlemiştir; bir başkası bir hesap makinesi çıkarır, başka biri birkaç paket prezervatif. Bir kelime söylenmeden önce – daha kimsenin adını bile bilmeden – onları tanımlayan nesneler aracılığıyla karakterlerin yaşamlarına bir göz atıyoruz.

Karakteriniz bir hafta sonu kaçamağı için hangi eşyaları paketler? Bagaj için ne kullanırdı? Sapında altın monogram bulunan deri bir valiz mi? Ziyaret ettiği her tema parkından çıkartmalar olan eski bir akordeon çantası mı? Spor çantası mı? Karakterinizin paketleyeceği her şeyin bir listesini yapın: “Balinaları Kurtarın” Tişörtü; beyaz pamuklu emzirme sütyeni, 36D beden; göğüs pompası; Mickey Mouse çalar saat; kocasının bir çocuğu uyutmak için salladığı bir fotoğraf…

8. Açıklamanın etkili olması için doğrudan olması gerekmez.

Örneğin, dünyasını dolduran nesneler aracılığıyla bir karakteri dolaylı olarak betimlemek için çok sayıda teknik vardır. Akşam yemeğine kimin geldiğine bağlı olarak karakteriniz için bir alışveriş listesi oluşturun – veya iki veya üç. Bize karakterin kredi kartı faturasını veya gelir vergisi formlarındaki ayrıntılı kesintileri gösterin. Bırakın karakteriniz bir garaj indirimi düzenlesin ve komşuları ve yabancılar onun eşyalarını karıştırırken onun kıvranmasını izleyin. Pratik olarak hangi eşyaları veriyor? Kimsenin satın almayacağını gizlice umarak, neyi aşırı fiyatlandırdı? Karakterinizin Son İrade ve Ahitini yazın. Steinway’i hangi yeğen alır? Göl kulübesini kim alacak – üvey oğlu mu yoksa kızı mı? Ana karakterleriniz boşanıyorsa, varlıklarını nasıl bölecekler? Köpeği korumak için en çok hangisi mücadele edecek?

9. Karakterleri okuyucular için inandırıcı kılmak için onları harekete geçirin.

Yukardaki babanın fiziksel görünüşüyle ilgili yazdıklarımız, yalnızca ayrıntıların sıradan olması ve düzyazının alay konusu olması nedeniyle başarısız olmadı; aynı zamanda hareket eksikliğinden de muzdaripti. Açıklamayı genişletmek için, aynı babanın belirli bir ortamda – sadece evde değil, aynı zamanda kahverengi koltukta da oturduğunu hayal edin. Sonra, ayar zamanın yanı sıra yeri de gerektirdiği için, onu yerleştireceğiniz belirli bir zamanı seçin. Zaman, saate (saat altı, gün doğumu, öğleden sonra erken) veya yalnızca babanın kişisel geçmişine (boşandıktan sonra, işini kaybettiği gün, altmışıncı doğum gününden iki hafta önce) bağlı olabilir.

Sonra babayı harekete geçirin. Yine, olabildiğince spesifik olun. “Gazete okumak” bir başlangıçtır, ancak genel bir etkinliği etiketlemekten daha fazlasını yapar. Okurların kurgusal rüyaya girebilmesi için etkinliğin gösterilmesi gerekir . Genellikle bu, büyük, genel bir faaliyeti daha küçük, daha özel parçalara bölmek anlamına gelir: “Dow Jones ortalamalarında kaşlarını çatmak” veya “kullanılmış araba reklamlarını gözden geçirmek” veya “mürekkep lekeli parmaklarını monogramlı mendile silmek.” Okuyucu için görsel imgeler sunmanın yanı sıra, belirli ve temsili eylemler aynı zamanda karakterin kişiliğini, alışkanlıklarını ve arzularını ve hatta fiziksel ayrıntıların altında saklı olan duygusal yaşamı verir.

10. Fiiller, eylem temelli tanımlamanın piyadeleridir.

Bununla birlikte, fiil kullanımımızı bir karakterin gerçekleştirdiği eylemlerle sınırlamamıza gerek yok. İyi yerleştirilmiş fiiller, bir karakterin neredeyse tüm fiziksel tanımlarını keskinleştirebilir. Marilynne Robinson’un Housekeeping romanından bir pasajda, fiiller, büyükanne hareket halinde değilken bile açıklamayı canlandırıyor.

“… Son yıllarda daha hareketsiz olmaya ve küçülmeye başladı. Ağzı öne, alnı geriye doğru eğildi ve kafatası pembe parlamaya başladı… Kaşlarından tendriller çıktı; dudağında ve çenesinde kaba beyaz saçlar filizlendi. Eski bir elbise giydiğinde göğüs kısmı boştu ve etek kısmı yeri süpürürdü…”

Eylemler somut ve spesifik. Oyun yazarı David Mamet’in “uygulanabilir eylemler” dediği şey bunlar. Bir pencereyi açmak, bir kapıyı çarpmak gibi… “Kendisiyle yüzleşmek” veya “başından beri hatalı olduğunu anlamak” eyleme geçirilebilir eylemler değildir.

Gerçekleştirilebilir eylemler, diyalog içeren birçok kurgu ve kurgusal olmayan sahnede önemli unsurlardır. Bazı durumlarda, çevresel ipuçları ile birlikte eylemler, karakter gelişimi için karakterlerin söylediği kelimelerden daha da önemlidir. Etkili diyalog yazarları, bir sahnenin psikolojik ve duygusal alt metnini önermek için duraklamalar, tekrarlar, jestler ve diğer ayrıntıları yazar. Gazeteciler ve diğer kurgusal olmayan yazarlar da aynısını yapıyor. Diyelim ki kuzeninle Vietnam Savaşı sırasındaki askerliği hakkında röportaj yaptın. Ses veya video kayıtlarına dayanan röportajın bir transkriptine sahipsin, ancak o odada başka neler olup bittiğine dair de notlar aldın.

Yazarken, kuzeninin gerçek sözlerinin yanı sıra sözlü olmayan ipuçlarını da ekle. Ona görev turunu sorduğunuzda, pencereden dışarı baktı, bir sigara daha yaktı ve konuyu değiştirdi mi? Fırtınalı bir öğleden sonra mıydı? Radyoda hangi şarkı çalıyordu? Eski köpeği kuzeninizin kucağında uyuyorsa, konuşurken köpeği okşadı mı? Telefon çaldığında, kuzenin onu görmezden geldi mi yoksa cevaplamak için zıpladı mı, kesinti için rahatlamış görünüyordu? Bunlar gibi detayların dahil edilmesi karakter tanımınızı derinleştirecektir.

11. Karakterlerimizi tanımlamak için her zaman somut, duyusal ayrıntılar kullanmak zorunda değiliz ve eyleme geçirilebilir eylemleri tanımlamakla sınırlı değiliz.

Milan Kundera’nın romanları, karakterlerin veya eylemlerinin çok az dış tanımını kullanır. Kundera, kişinin ya da eylemin duyusal tanımlamasından çok, bir karakterin “varoluşsal sorunu” dediği şeyle, bir karakterin iç peyzajıyla ilgilenir. Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği örneği… Kundera için roman, karakterlerin gerçekçi bir tasvirinden çok fikirler ve zihnin özel dünyası üzerine bir meditasyondur. Kundera’yı okuduğumda, her zaman karakterlerin bedensel dünya içinde hareket etmelerini izlemek yerine karakterlerin içinde yaşadığımı hissediyorum.

Kundera gibi yazarlarla, karakterleri iç yaşamlarının temaları ve takıntıları, onların “varoluşsal sorunları” öncelikle rüyalar, vizyonlar, anılar ve düşüncelerle tasvir edildiği şekliyle öğreniyoruz. Diğer yazarlar, karakterlerin kendi gözlerinden gördükleri aracılığıyla karakterlerin iç yaşamlarını araştırırlar. Bir karakterin ne gördüğünü anlatan bir yazar, kısmen bir karakterin iç dramasını da ortaya çıkarır.

Kaynak: writersdigest


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend