Erhan Güleryüz’den Kültür Bakanı’na Sert Tepki; Siz Bana Video Gönderin…

Ayna Grubu'nun solisti Erhan Güleryüz paylaştığı video ile Kültür Bakanı Ersoy'a çok sert tepki gösterdi.2 dk


Aralık ayının başında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, pandemi döneminde geliri olmayan müzisyenlere destek verileceğini belirterek, “Seyyanen kişi başı 1000 lira net ödeme olacak. Toplamda da 20-30 milyon civarında proje bedeli olacak” demişti.  Müzik meslek birliklerinin temsilcileriyle İstanbul’da bir araya gelen Ersoy “11 Aralık’ta bakanlığımıza bağlı Yunus Emre Enstitüsü web sitesinde başvuru adını, başvuruyu yapan birlik, dernek ve sendika isimlerini ilan edeceğiz. 23 Aralık’a kadar başvuruları ilan ettiğimiz birimlerde toplanmasını istiyoruz.  Toplanan projeler 30 Aralık’a kadar bakanlığımıza iletilecek ve ocak ayı itibarıyla da projede yer alan müzisyen, müzik emekçileri, yorumcu ve eser sahiplerine ödemelerini yapmaya başlayacağız” demişti.

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle Covid-19 önlemleri kapsamında kafe ve restoranlar dahil tüm işyerlerinin zaman zaman kısmen zaman zaman da tamamen kapanması sanatçıları zor duruma sokmuş ve çeşitli illerde enstrümanlarını önlerine koyarak sessizce eylem yapmışlardı.

Bunun üzerine yapılan destek açıklamasının detayları ortaya çıktı. Detayları ünlü müzisyen Erhan Güleryüz anlattı ve Bakan Ersoy’a çok sert tepki gösterdi. Bir video çeken Ayna Grubu’nun solisti Erhan Güleryüz; “Demişsiniz ki, ‘Bize bir video gönderin bir proje kapsamında, yani bizden dilenin, biz de size 1000 lira para verelim.’ Canım Bakanım, sen bana bir video gönder, ben sana 1000 lira göndereyim” dedi. Güleryüz şunları söyledi:

“Sayın Kültür Bakanım. Bütün müzisyenlere, MSG, MESAM, Miyor 1 (Müzik Yorumcuları Meslek Birliği) ve diğer kurumlar üzerinden mesaj göndermişsin. Demişsiniz ki ‘bize bir video gönderin bir proje kapsamında, yani bizden dilenin, biz de size 1000 lira para verelim. Canım Bakanım, sen bana bir video gönder, ben sana 1000 lira göndereyim.

İnsanların, 83 milyonun aç yaşadığı bir ülkede sanatı, kültürü, türküyü, müziği ayakta tutmaya çalışan insanları dilenci yerine koyamazsınız. Bu arada MSG, MESAM, Miyor 1 bu ne terbiyesizliktir, siz nasıl bir elçisiniz? Benim adıma beni dilenci yerine koyacaksınız. Ayıp, ayıp, ayıp… Ben 40 yıldır müziğe hizmet ediyorum. Atanmış bir insanın beni dilenci konumuna koymasına izin vermiyorum. Onlar video göndersinler ben onlara para göndereyim. Zaten biliyorlar her zaman halktan para toplamayı. Müzisyenlerin de 83 milyon için canı kurban, sizler gibi değiliz biz.”

Güleryüz videoyu Twitter hesabından “Utanç duyuyorum” başlığıyla paylaştı. İşte o video:

Erhan Güleryüz’ün bu açıklamaları sosyal medya kullanıcılarını ikiye böldü. Güleryüz’e destek verenler de vardı vaktiyle seçim şarkısı yaptığını hatırlatanlar da. İşte tepkiler:


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend