Edgar Allan Poe’nun Naif Hatırlatma Mektubu 125 Bin Dolara Satıldı

Kitapları dünya çapında milyonlar satan Edgar Allan Poe'nun Robert Taylor Conrad'a yazdığı, uzun süredir devam eden yoksulluğunu anlattığı ve bir hatırlatma yaptığı mektup 125 bin dolara satıldı.


1847’de mali açıdan zor durumda olan Edgar Allan Poe, eski Philadelphia belediye başkanı, oyun yazarı, dergi editörü ve avukat Robert Taylor Conrad’a bir mektup yazdı.

Bugüne kadarki en kaliteli Poe mektuplarından biri olarak kaydedilen mektubu, kısa süre önce bir çevrimiçi açık artırmada 125.000 dolardan fazla satıldı.

Poe, The Tell-Tale Heart , Murders in the Rue Morgue ve The Masque of the Red Death gibi en bilinen eserlerinden bazılarını Philadelphia’da üretti . Conrad’ın popüler yayını Graham’s Magazine’e katkıda bulunan Poe,  editöre yazdı ve 40 dolar istedi.

Yazar şöyle yazdı: “Sana bıraktığım iki makale hakkında sana yazdığımdan bu yana bir ay geçti, ama senden hiçbir şey duymadığım için, yalnızca mektubumun sana ulaşmadığını varsayabilirim – veya kendi işlerinizin basımından dolayı beni unuttunuğunuzu düşünüyorum.”

Poe’nun uzun süredir devam eden yoksulluğunun bariz şekilde üzücü gerçekliğinin yanı sıra, Poe’ya bize tamamen kibar ama gerçekten çılgınca bir hatırlatma mektubununun prototipini verdiği için saygı duymalısınız.

Kaynak: https://lithub.com/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend