Dünyanın En Yaratıcı Altı İnsanının İkonik Evleri

Dünyanın en yaratıcı yazarları denilince aklımıza gelen isimlerden altısı onlar.  Şimdi de evleriyle inceleyelim istedik. İşte altı yazar e altı ikonik ev.5 dk


Herman Melville
Herman Melville’s Arrowhead
Pittsfield, Massachusetts, ABD – Berkshire Tarih Derneği

Herman Melville (1819–1891), Amerikan tarihinin en saygın romanlarından biri haline gelecek olanı yazdı: Moby-Dick. Birkaç başka roman, kısa hikaye ve şiir yazdı, ancak görece takdir edilmeyen bir kariyeri vardı ve hayatı New York’ta tam zamanlı Gümrük Dairesi müfettişi olarak sona erdi.

1850’den 1863’e kadar, Melville ve ailesi Arrowhead’de – evleri ve Berkshires’daki Pittsfield, Massachusetts’teki çiftlikleri – tarlalarını sürerken bulduğu Mohican kalıntılarının adını verdiği Arrowhead’de yaşadılar. Sarı fıçı tahtası çiftlik evi, Melville, karısı Elizabeth, dört çocukları ve diğer aile üyelerinin eviydi. Melville’in kargaşadan kaçışı, koyu renkli ahşap masası ve Berkshires manzarasıyla ikinci kattaki çalışma odasıydı.

Burada, Greylock Dağı’nın karla kaplı kıvrımlarından esinlenen balinası Moby-Dick’in yanı sıra The Confidence-Man: His Masquerade , Israel Potter: His Fifty Year in Exile ve birkaç kısa öykü yazdı. Ahşap panelli duvarları ve güzel şifonyerleri, saatleri, yatakları ve çinileriyle kesintiye uğrayan New England çileciliği duygusuyla yedek, sade evini birçok eserinin konusu olarak kullandı.

John Keats
Keats House
Londra, İngiltere, İngiltere

John Keats (1795-1821), İngiliz Romantik hareketinin en etkileyici şairlerinden biriydi. 25 yaşında tüberkülozdan öldü. Yine de çalışmaları, Oscar Wilde’den Keats’in eserleriyle ilk karşılaşmasını hayatının en önemli edebi deneyimi olarak nitelendiren Jorge Luis Borges’e kadar sayısız yazara ilham verdi.

Başlangıçta Wentworth Place olarak bilinen ve şu anda City of London Corporation’a ait olan Keats House, Keats’in öldüğü İtalya’ya gitmeden önce sadece 21 ay yaşadığı yerdi. Burada “Ode to a Nightingale” ve “The Eve of St. Agnes” gibi eserler besteledi ve komşusu Fanny Brawne ile tanışıp nişanlandı. (Keats’in Brawn’a verdiği garnet nişan yüzüğü evde sergileniyor.) Zarif, oldukça süssüz ev, Londra’daki Hampstead Heath’in kenarındaki kalın yaprakların arkasına gizlenmiş.

Salonun içindeki geniş pencereler, mobilyalar ve heykeller antik Yunan ve Roma’nın ihtişamı ve düzeninde şımartan bir çağa hitap ediyor. Üst katta, Keats’in korkunç hastalığının travmatik bir göstergesi olan kan öksürdüğü mütevazı yatak odası var.

George, Lord Byron
Newstead Abbey
Ravenshead, Nottinghamshire,
İngiltere, İngiltere

Romantik şair ve oyun yazarı George Gordon Byron (1788– 1824), namı diğer Lord Byron, İngiliz tarihindeki en esrarengiz figürlerden biriydi. Eşzamanlı olarak alaycı ve idealist, komik ve melankoli, inatçı ve uysal olan Byron, ünlü bir eleştirmen tarafından “çılgın, kötü ve onu tanımak tehlikeli” olarak tanımlandı.

Ona miras kalan Efsanevi Sherwood Ormanı içinde tertemiz bahçelerle çevrili Newstead Abbey’de 1808’den 1814’e kadar yaşadı. Byron’un atası John Byron, evde Gotik ve Tudor’u birleştirmek için manastırdaki taşları yeniden kullanmış ve evi 16. yüzyıldan kalma bir kır evine dönüştürmüştü.

1808’de, Byron buraya taşındığında 21 yaşındaydı. Uzun süredir çürümekten muzdarip olan yerleri restore etmek için çok az şey yaptı. Baronluk büyük salonunu eskrim ve tabanca atışları için kullandı, çalışma odasını arazide bulunan kafataslarıyla süsledi.

Çiçek kumaşları ve işlenmiş pirinçle süslenmiş kanopi yatağı olan görkemli oda, bir sonraki sahibi, Byron’un çocukluk arkadaşı Thomas Wildman’ın elinde evin kapsamlı restorasyonuna işaret ediyor. Daha sonraki eklemeler ve tadilatlar Rönesans Uyanışı, Viktorya dönemi ve neo-Gotik’i kapsıyor. Bahçede, Byron’un köpeği Boatswain’e ait, şairin amous “Epitaph to a Dog” yazılı bir anıtı var ve bu Byron’ınkinden daha büyüktür.

Elizabeth Gaskell
Elizabeth Gaskell’in Evi
Manchester, Greater Manchester,
İngiltere, İngiltere

İngiliz yazar Elizabeth Gaskell (1810-1865), Viktorya toplumunun huzursuz dönüşümlerini ve Sanayi Devrimi’nin yarattığı acımasız dünyayı anlatan zekice, sosyal açıdan duyarlı romanlar ve kısa hikayeler yarattı. 1850’den 1865’teki ölümüne kadar, Gaskell ve Üniteryen bir bakan olan kocası William ve dört kızları, o zamanlar hızla büyüyen bir imalat şehri olan Manchester’ın eteklerinde Regency tarzı bir villa olan 84 Plymouth Grove’da yaşıyordu.

Rezidans; dışarısı sert, hatta tonoz gibi olsa da, iç mekan zeminlerini, duvarlarını, perdelerini ve mobilyalarını süsleyen çiçek desenleriyle neşeleli Viktorya dönemi coşkusunu sergiliyor. Odalar gerçekçi manzara resimleri ve portrelerle dolu; deri ciltli kitaplar, mektuplar, ince çini, gümüş ve minyatürler dönem masalarını, raflarını ve mantoları yüceltiyor. Gaskell’in Cranford, North and South ve Wives and Daughters’ın yanı sıra arkadaşı Charlotte Brontë’nin biyografisini yazdığı yer burası.

Gaskell, bir zamanlar taş yüzlü konut hakkında “Kesinlikle bir güzellik” diye yazmıştı. “Evin elimden geldiğince başkalarına zevk vermesini sağlamalıyım.” Ve bunu yaptı, Charles Dickens’ın yanı sıra Brontë, John Ruskin ve Harriet Beecher Stowe’u ağırladı. Brontë, burayı “Manchester dumanından oldukça uzak, büyük, neşeli, havadar bir ev” olarak tanımladı. Ev, 2,5 milyon sterlinlik restorasyonun ardından 2014 yılında halka yeniden açıldı.

Edith Wharton
The Mount
Lenox, Massachusetts, ABD

Amerika’nın en büyük yazarlarından biri olan Edith Wharton (1862–1937), The Age of Innocence, Ethan Frome ve The House of Mirth gibi ufuk açıcı romanlar yaratmak için Yaldızlı Çağ toplumunun cinsiyetçi, hiyerarşik sınırlamalarını aştı . Ayrıca, 1897’de mimar Ogden Codman Jr. ile birlikte yazdığı The Decoration of Houses da dahil olmak üzere mimari, bahçeler, iç tasarım ve seyahat konularında yetkili eserler yarattı. 1901’de Codman ile birlikte 113 dönümlük bir arazi üzerinde tepedeki evi Mount’ı tasarladı ( 46 hektar) Lenox, Massachusetts’te.

Evliliği dağılırken en iyi eserlerinin çoğunu burada kaleme aldı. Whartons, 1911’de evi sattı ve 1913’te boşandı; Edith kalıcı olarak Fransa’ya taşındı. Fransız, İtalyan ve İngiliz tasarımlarından (özellikle 17. yüzyıldan kalma bir İngiliz mülkü olan Belton House) bilgi alan Wharton, yetiştirilme tarzının aşırılık ve fırfırlı süslemesinden kopmaya kararlı, klasik ölçülülük, düzen, ölçek ve uyum üzerine odaklandı.

Koyu yeşil panjurlarla açılan beyaz sıva evi, dikey ızgaralar ve bacalarla vurgulanmış. Zevkli mobilyalarla makul bir şekilde yerleştirilmiş. Wharton’ın kütüphanesinin raflarındaki kitaplarda hayatının her döneminden eserler yer alıyor.

Alexander Pushkin
St.Petersburg, Rusya-Ulusal Puşkin Müzesi

Genel olarak tüm Rus şairlerinin en büyüğü ve modern Rus edebiyatının kurucusu olarak kabul edilen Aleksandr Puşkin (1799–1837). Puşkin ve ailesi, hayatının son dört ayı boyunca St.Petersburg’da, şimdi Puşkin Anıt Apartmanında öldüğü apartmanda oturdular. Moika Nehri üzerinde, Saray Meydanı yakınında bulunan, Volkonsky prenslerinin eski evi olan sarı neoklasik bina, bu özenli 18. yüzyıl kentine hakim olan sert ancak süslü yapıların tipik bir örneğidir.

Puşkin’in soylu yetiştirilmesinden ve derin başarısından kaynaklanan zenginliğini sergileyen, zemin kattaki dairesinde zarif klasik tarzda ahşap pervazlar ve mobilyalarla zenginleştirilmiş 11 lüks, soluk renkli oda bulunuyor. Puşkin’in çalışma odasına üzerinde mektuplar ve el yazmaları bulunan kabartmalı deri masası ve kırmızı deri koltuk hakim. Koyu renkli ahşap raflar, şairin olağanüstü kitap koleksiyonuyla dolu.

Life Meets Art. kitabından alınmıştır. 


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend