Dünyanın En Dayanıklı Yaratığı; UV’ye Bile Bana mısın Demiyor👍

Dünyanın en dayanıklı yaratığı TARDIGRADE türleri, karanlıkta parlayan koruyucu bir kalkan sayesinde ölümcül UV radyasyonuna dayanabilir.


Dünyanın en dayanıklı yaratığı düşündüğümüzden daha dayanıklıdır: TARDIGRADE türleri, karanlıkta parlayan koruyucu bir kalkan sayesinde ölümcül UV radyasyonuna dayanabilir.

Yapılan bir araştırmaya göre, dünyanın en sert yaratıkları – minik tardigradlar – karanlıkta parlayarak ölümcül UV radyasyonundan sağ çıkabiliyor. 

‘Yosun domuz yavruları’ veya ‘su ayıları’ olarak da bilinen Tardigradlar, aşırı ortamlarda hayatta kalabilen tuhaf, mikroskobik suda yaşayan hayvanlardır.

300 ° F (150 ° C) sıcaklıkları uzayın soğuğuna tahammül edebilir, yıllar sonra kuruyup canlandırabilir ve Mariana Çukuru’nda bulunanların altı katı basınçlara dayanabilirler.

Ve geçen yıl yapılan bir araştırma, dirençli küçük yaratıkların Çernobil’in sıfır noktasında 25 saat gibi eşdeğer miktarda nükleer radyasyona dayanabileceğini ortaya çıkardı .

Bununla birlikte, Hindistan’dan araştırmacılar, ‘Paramacrobiotus’ olarak adlandırılan ve aynı zamanda UV maruziyetinin mikrop öldürücü seviyelerine direnebilen yeni bir cins bulduklarını bildirdi.

Ekibin incelediği tardigradlar, memleketi Bengaluru’da beton bir duvarda yetiştirilen bir yosun örneğinden izole edildi.

Araştırmacılar, Paramacrobiotus’u 15 dakika boyunca UV radyasyonuna maruz bıraktıklarında – başka bir tardigrad türü olan H. exemplaris’i öldürmeye yetecek kadar – yeni cinsin sadece hayatta kalmayıp şaşırtıcı bir şekilde mavi bir parıltı yaydığını keşfettiler.

Ekip, H. exemplaris ve yuvarlak solucanı, ‘Caenorhabditis elegans’ı Paramacrobiotus’tan floresan özlerle kapladığında, korumanın bir kısmını transfer edebildiklerini buldular.

Birkaç gün UV maruziyetinden sonra, öldürücü olması gereken bir doz verilmesine rağmen tedavi edilen H. exemplaris’in yarısı hayatta kaldı. 

Dr Kaczmarek Guardian’a verdiği demeçte, ‘Bunun incelenen türlerin karakteristik bir özelliği mi yoksa daha doğrusu doğal ortamlarında yüksek dozlarda UV radyasyonuna maruz kalan tardigradların çoğu için mi olduğunu bilmiyoruz’ dedi.

Çalışmanın tüm bulguları Biology Letters dergisinde yayınlandı .


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend