Dış uzay bitiyor mu yoksa sonsuza kadar devam mı ediyor?

Richmond Üniversitesi Fizik Doçenti Jack Sngal anlatıyor.  


Tam üstünüzde gökyüzü ya da bilim adamlarının dediği gibi atmosfer, Dünya’nın yaklaşık 20 mil (32 kilometre) üzerinde uzanır . Atmosferin etrafında yüzen moleküllerin bir karışımıdır. Her nefes aldığınızda milyarlarcasını aldığınız çok küçük hava parçacıkları.

Atmosferin üstünde uzay var. Çok daha az moleküle sahip olduğu ve aralarında çok fazla boş alan olduğu için böyle adlandırılıyor.

Hiç uzaya seyahat etmenin nasıl bir şey olduğunu merak ettiniz mi – ve devam edin? Ne bulursun? Benim gibi bilim adamları , gördüklerinizin çoğunu açıklayabilir. Ama henüz bilmediğimiz bazı şeyler var, uzayın sonsuza kadar devam edip etmediği gibi.

Gezegenler, yıldızlar ve galaksiler

Uzay yolculuğunuzun başlangıcında, bazı görülecek yerleri tanıyabilirsiniz.

Güneş aslında sadece ortalama bir yıldızdır ve diğer yıldızlardan daha büyük ve daha parlak görünür. Bir sonraki en yakın yıldıza ulaşmak için trilyonlarca mil uzayda seyahat etmeniz gerekir. NASA’nın şimdiye kadar yaptığı en hızlı uzay araştırmasına binebilseydiniz, oraya varmanız yine de binlerce yılınızı alırdı.

Yıldızlar evler gibiyse, galaksiler de evlerle dolu şehirler gibidir. Bilim adamları , Dünya galaksisinde 100 milyar yıldız olduğunu tahmin ediyor . Uzaklaştırabilseydiniz, Dünya’nın galaksisinin çok ötesinde, bu 100 milyar yıldız, bir uçaktan bakıldığında şehir binalarının ışıklarının yaptığı gibi birbirine karışırdı.

Son zamanlarda gökbilimciler, pek çok hatta çoğu yıldızın kendi yörüngelerinde dönen gezegenleri olduğunu öğrendiler. Bazıları Dünya’ya bile benziyor, bu yüzden orada ne olduğunu merak eden diğer varlıkların yuvası olabilir.

Başka bir galaksiye ulaşmak için milyonlarca trilyon mil daha uzayda seyahat etmeniz gerekir . Bu uzayın çoğu neredeyse tamamen boş, sadece bazı başıboş moleküller ve bilim adamlarının “karanlık madde” dediği küçük gizemli görünmez parçacıklar var .

Gökbilimciler büyük teleskoplar kullanarak orada milyonlarca galaksi görürler ve her yöne doğru ilerlemeye devam ederler.

Yeterince uzun süre, milyonlarca yıl boyunca izleyebilseydiniz, tüm galaksiler arasına yavaş yavaş yeni uzay ekleniyor gibi görünürdü . Bunu sönmüş bir balon üzerinde küçük noktalar hayal ederek ve sonra onu şişirmeyi düşünerek görselleştirebilirsiniz. Noktalar, tıpkı galaksiler gibi birbirinden uzaklaşmaya devam edecekti.

Bir son var mı?

İstediğin kadar dışarı çıkmaya devam edebilseydin, sonsuza kadar galaksilerin yanından geçip gider miydin? Her yönde sonsuz sayıda galaksi var mı? Yoksa her şey sonunda biter mi? Ve eğer biterse, neyle bitiyor?

Bunlar bilim adamlarının henüz kesin cevapları olmayan sorular. Birçoğu , sonsuza kadar galaksileri her yönden geçmeye devam edeceğinizi düşünüyor . Bu durumda, evren sonsuz olurdu, sonu yoktu.

Bazı bilim adamları, evrenin sonunda kendi etrafında dönebileceğini düşünüyor – yani dışarı çıkmaya devam edebilseydiniz, bir gün başladığınız yere, diğer yönden geri dönerdiniz.

Bunu düşünmenin bir yolu, bir küre hayal etmek ve sadece yüzeyde hareket edebilen bir yaratık olduğunuzu hayal etmektir. Herhangi bir yöne, örneğin doğuya yürümeye başlarsanız ve devam ederseniz, sonunda başladığınız yere geri dönersiniz. Evren için durum böyle olsaydı, sonsuz büyük olmadığı anlamına gelirdi – yine de hayal edebileceğinizden daha büyük olurdu.

Sonuna ulaşmak mümkün mü?

Her iki durumda da, evrenin veya uzayın sonuna asla ulaşamazsınız. Bilim adamları şimdi, evrenin bir sonu -galaksilerin durduğu veya uzayın sonunu işaret eden bir tür engelin olacağı bir bölge- olasılığının düşük olduğunu düşünüyorlar.

Ama kimse kesin olarak bilmiyor. Bu soruya nasıl cevap verileceği geleceğin bilim insanı tarafından çözülmelidir.

Merhaba meraklı çocuklar! Bir uzmanın yanıtlamasını istediğiniz bir sorunuz mu var? Bir yetişkinden sorunuzu CuriousKidsUS@theconversation.com adresine göndermesini isteyin . Lütfen bize adınızı, yaşınızı ve yaşadığınız şehri söyleyin.

Ve merakın yaş sınırı olmadığı için – yetişkinler, merak ettiğiniz şeyi de bize bildirin. Her soruyu cevaplayamayacağız ama elimizden gelenin en iyisini yapacağız.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Share via
Send this to a friend