Dart Misyonu; NASA dünyayı böyle kurtaracak

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Dart misyonu kapsamında fırlattığı uzay aracı Dimorphos adlı bir asteroide tam isabetle çarptı.


NASA’nın geliştirdiği Dart misyonu, büyük ölçekli bir asteroidin Dünya’ya çarpmasını engellemenin ne denli zor olacağını tespit etmeyi hedefliyor.

Geçen yıl Kasım ayında (2021) fırlatılan uzay aracı, yolculuğunu tamamladığında asteroide çarptı ve hızıyla yörüngesini değiştirmeye çalıştı. Deneme Dünya’dan 11 milyon kilometre uzaklıktaki Dimorphos asteroidi üzerinde yapılmıştı. Dart’ın üzerindeki kamera, 160 metre genişliğindeki Dimorphos’a çarptığı ana kadar her saniye bir fotoğraf yolladı ve fotoğraflar çarpma anında uzay aracının da yok olmasıyla kesildi.

Bunun üzerine NASA, Dünya’yı gerçekten ölümcül bir asteroidin etkisinden korumanın mümkün olup olmadığı öğrenmek üzere harekete geçti. Bilim insanları, Güneş Sistemi’ni oluşturan yapı taşlarının artıkları olarak nitelenebilecek asteroidlerin hızını çok ufak bir miktarda değiştirmenin bu işlem için yeterli olduğunu düşünüyor. Bu sayede asteroidlerin Dünya’ya çarpmadan geçebileceği ifade ediliyor.

DÜNYAYA ÇARPMASI DURUMUNDA…

Uzmanlar gökyüzü araştırmaları ve istatistiksel analizler sayesinde Dünya’ya çarpması durumunda tüm yaşamı yok edebilecek asteroidlerin yüzde 95’inin tespit edildiğini ve bunların herhangi bir tehlike oluşturmadığını söylüyor. Ancak insanlık üzerinde çok büyük etkileri olabilecek ve henüz tespit edilmemiş daha küçük asteroidler olabilir.

Dimorphos gibi bir asteroidin Dünya’ya çarpması durumunda 1 kilometre çapında ve yüzlerce metre derinliğinde bir krater oluşur ve bunun etkisi oldukça büyük olur.

Bundan dört yıl sonra Avrupa Uzay Ajansı’na ait üç uzay aracı, Hera adlı bir misyonla Didymos ve Dimorphos’ta takip çalışmaları gerçekleştirecek.


%d blogcu bunu beğendi: