Cinselleştirilmiş kadınlar ve Black Widow üzerine

Scarlett Johansson'ın Natasha Romanoff'unun geçmişine yolculuğa çıktığımız Black Widow (Kara Dul) sinemaseverlerin beğenisine sunuldu. 2 dk


2019’da Disney, birkaç gazeteciyi o sırada yapımda olan ve merakla beklenen yeni MCU filmi Black Widow’un setini ziyaret etmeleri için Londra’ya getirdi. Filmin planlanan 2020 çıkış tarihinin bir yıldan fazla erteleneceğini ve Black Widow filmi için beklemenin daha da uzun süreceğini çok az biliniyordu.

Black Widow şimdi sinemalarda ve aynı zamanda Premier Access aracılığıyla Disney+’ta aynı anda yayınlandı.

2010’dan beri Natasha Romanov’u (Kara Dul unvanını) canlandıran Kara Dul’un kendisi Scarlett Johansson iki yıl önce gazetecilere MCU’daki mirası ve Iron Man 2’deki ilk çıkışından bu yana karakterin nasıl geliştiği ve bu filmdeki karakterizasyonunun nasıl aşırı cinselleştirildiği hakkında konuşmuştu. Ayrıca Florence Pugh’un filminde canlandırdığı üvey kardeşi Yelena Belova ile ilişkisi de o zaman anlatılmıştı. Şimdi gelelim filmimize;

Natasha’nın geçmişine doğru yolculuğa çıkaran filmde artık sadece Kara Dul yok. Anne ve babasının yanı sıra Yelena karakteri de izleyiciyi hemen etkisi altına almaya başlıyor. Yelena karakteri filmin yapım aşamasının başlangıcından bu yana çok değişmiş. Birbiriyle yarışan ve birbirlerini aşağılamaya ve bir nevi birbirlerini tahttan indirmeye çalışan iki kadının hikayesi yerine aile bağlarını arayan, sorgulayan sorgulatan iki karakter çıkmış ortaya. Çok özel bir ilişki ve etkileyici. Kara Dul’u diğer kahraman filmlerinden ayıran en önemli özellik de bu olmuş bana göre. Klişe yerine insanları etkileyebilecek özel bir ilişkiyi ortaya çıkarmışlar ve çok da başarılı olmuşlar.

Filmde dört ana karakterin hiçbiri birbiriyle uyumsuz değil, Kara Dul Scarlett Johansson, kardeşi Yelena’yı canlandıran Florence Pugh, Natasha ve Yelena’nın annesi rolünde Rachel Weisz ve babası David Harbour birbirine uyumuyla filmi daha da dikkat çekici bir hale getirmiş.

Film Natasha’nın çocukluğuyla başlıyor ve sürprizlerle ilerliyor.

Diğer filmlerde daha cinselleştirilmiş halde karşımıza çıkan Kara Dul’u Yelena karakteri bir miktar baskılıyor ve sanırım bu dengeyi sağlamak üzere yapılmış. İnce ince kurgulanmış sahnelerde Yelena’nın cinselleştirilmiş Natasha ile dalga geçtiği anları özellikle beğendim. Ama bu sahneler kesinlikle bir aşağılama değil. Yönetmen o ince çizgiyi iyi tutturmuş.

Sinema filmlerinde özellikle de süper kahraman filmlerinde kadının cinselleştirilmesi sorununa ciddi anlamda bir eleştiri de getiren film kimseyi dışlamayıp kucaklamayı seçmesiyle de benden tam not aldı diyebilirim. Kesinlikle tavsiye ederim.

Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu türündeki filmin konusu şöyle:

Marvel Studios’un aksiyon dolu casus gerilim türü “Black Widow” filminde Natasha Romanoff, diğer adıyla Black Widow geçmişiyle bağlantılı tehlikeli bir komplo ortaya çıktığında mazisinin daha karanlık kısımlarıyla yüzleşir. Onu yok etmek için hiçbir şeyden vazgeçmeyecek bir güç tarafından takip edilen Natasha bir casus olarak geçmişiyle ve Avenger olmadan çok önce ardında bıraktığı kopuk ilişkileriyle yüzleşmelidir.

 

 


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend