Cinderella müzikali beyazlardan oluştuğu için iptal edildi

Chanhassen şehrindeki tiyatro Cinderella müzikalini oyuncu kadrosunun beyazlardan oluştuğu gerekçesiyle iptal etti.


Tiyatro, aynı eyalette siyahi George Floyd’un Mayıs 2020’de polis tarafından öldürülmesinden sonra bünyelerinde farklılığa yer verme sözünü vermişti.

ABD’de bir tiyatro, oyuncu kadrosunun çoğunun beyaz olması sebebiyle Cinderella müzikalini iptal ettiğini duyurdu.

Minnesota eyaletindeki Chanhassen Dinner Theatres adlı yemekli tiyatro kuruluşu, 22 Mart’ta yaptığı açıklamada bünyelerinde “farklılık, eşitlik ve kapsayıcılık” sağlama konusunda taahhüt verdiklerini, ırkçılık karşıtı bir politika izleyeceklerini ve bunlara uymak için söz konusu müzikalin sergilenmeyeceğini kaydetti.

Tiyatronun sanat yönetmeni Michael Brindisi de müzikal kadrosunun şirketin belirlediği farklılık hedefine uymadığını söyledi:

Yüzde 98’i beyazdı

Oyuncuların yüzde 98’i beyazdı. Bu, yapacağımızı söylediğimiz şeyle örtüşmüyor.

Chanhassen şehrindeki tiyatro, Cinderella’nın gözden geçirileceğini ve söz konusu maddeler doğrultusunda hareket edileceğini bildirdi. Oyunları sahneye koymadan önceki sürece dair yeni protokoller hazırladıklarını belirten şirket şu ifadeleri kullandı:

Siyahi, yerli ve renkli sanatçıları, yaratıcı ekibimizle farklılık, eşitlik ve kapsayıcılık konusunda çalışmaya ve tiyatro oyunlarını incelemeye davet edeceğiz (ve ödeme yapacağız). Farklı sesleri çoğaltmak istiyoruz. Bunlar tasarım ve oyuncu seçimi başlamadan önce gerçekleşecek.

İçerik sebebiyle değil

23 Mart’ta bir açıklama daha yapan tiyatro, “Cinderella’yı içeriği sebebiyle iptal etmedik. Müzikali gelecekte sahnemizde görmek için sabırsızlanıyoruz” ifadelerini kullandı. Verdikleri söze uyma yolunda gerekli çalışmalara hemen başladıklarını vurguladı.

Tiyatro ayrıca, söz konusu ilkeler konusunda kendilerine yardımcı olması için bir danışmanla anlaştı.

Öte yandan Chanhassen Dinner Theatres, taahhütlerini sağlama konusunda zorlanabilir. Zira ABD’deki son nüfus sayımı verilerine göre Chanhassen nüfusunun yüzde 92’si beyazken yalnızca yüzde 3’ü Hispanik ve yüzde 1’i siyahi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Share via
Send this to a friend