Çin, uzay programını satmak için mitoloji ve bilimkurgu kullanıyor

Manchester Üniversitesi Çin Uzay Politikası Doktora Adayı Molly Silk anlatıyor.


17 Haziran sabahı Çin, üç astronotu taşıyan Shenzhou-12 uzay aracını fırlattı ve üç Çinli astronot (veya taikonot) Tianhe çekirdek modülüne taşındı. Modülün kendisi Nisan ayının sonunda fırlatılmıştı ve önümüzdeki on yıl boyunca yörüngede kalması planlanan kalıcı Tiangong uzay istasyonunun bir parçasını oluşturdu.

Çin’in kendi uzay istasyonunu inşa etmesi, ABD’nin Çin’in askeri yeteneklerini artırabilecek teknoloji transferleri konusundaki endişelerinin bir sonucu olarak, ülkenin Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan dışlanmasından kaynaklanıyor . Bundan yılmayan Çin, kendi uzay programları ve ittifakları ile ilerleme kaydetti. O zamandan beri ülke, Çin uzay teknolojisi “markasının” saygın olduğunu ve uluslararası arenada kendine ait olduğunu kanıtladı.

Çin’in uzay markasını diğer ulusal oyunculardan ayıran tek şey, olağanüstü uzay çabalarının etkileyici bir sicili değil. Hükümet ve ilgili kuruluşlar, ülkenin uzay teknolojisindeki ilerlemelerinin yanı sıra benzersiz bir “Çin uzay kültürü” oluşturmak için ortak çaba sarf etti. Bu kültürel yaratımların birçoğunun hedef kitlesi yerli olmaya devam ederken, Çin’in uzay tutkusu çeşitli şekillerde küresel izleyicilere yöneliktir.

Efsanevi başlangıçlar

Belki de bunun en bariz örneği, bu programların Çin’in geleneksel köklerinden sonra adlandırılmasıdır.

Tiangong ismi ” Cennetsel Saray ” olarak tercüme edilir . Burası, Çin mitolojisinde evren üzerinde en yüksek otoriteye sahip olan ilahın, Göksel Hükümdar’ın ikametgahıydı. Bu isim, özellikle ülkenin taikonotları için göklerde bir yuva görevi gören bir Çin uzay istasyonu için uygun. Taikonotları uzaya götüren görevler olan Shenzhou’nun anlamı , aynı zamanda Çin’in eski bir adı olan “İlahi Toprak”ın eş seslisi olan “İlahi Gemi”dir.

Ay tanrıçası Chang’e’nin geleneksel çizimi.
Wikimeda

Bu arada Çin’in ay keşif misyonları, efsanevi Ay tanrıçası Chang’e’nin adını taşıyor . Hikaye, Chang’e’nin kocası Hou Yi’den ölümsüzlük iksirini çaldıktan sonra Dünya’dan Ay’a uçtuğunu söylüyor.

Çin mitolojisine göre Chang’e, zamanını tanrıça için bir havanda ölümsüzlük iksirini döverek geçiren tavşan arkadaşıyla Ay’da yaşamaya devam ediyor. Tavşan, Yutu veya “Yeşim Tavşanı” olarak bilinir. Çin’in, ikincisi 2019’da Ay’ın uzak tarafına ilk iniş yapan iki ay gezicisi, adını ondan alıyor.

Bu Ay’a iniş görevinin önemli bir bileşeni, bir iletişim röle uydusu olan Queqiao’ydu . Adını, romantik bir halk masalında Samanyolu boyunca uzanan “Sığır Çobanı” ve “Dokumacı Kız”ı birleştiren “Saksağan Köprüsü” efsanesinden almıştır. Uydu, Chang’e misyon bileşenleri ile Çin’in görev kontrol merkezi arasında hayati bir iletişim köprüsü görevi gördü.

Çin’in geleneksel geçmişinin ileriye dönük uzay faaliyetlerine bağlanması, bu uzay programlarının belirgin bir şekilde Çinli olarak kimliğini güçlendirmeye hizmet ediyor.

Bu başarıları ülkenin kültürel mirasına bağlarken, uzay gücü öncüllerinin salt kopyaları olarak değil, ulusal yetenekler ve ilerlemelerden gelişmiş olarak sunulurlar. Ayrıca, programlar uzayın en uzak noktalarını hedeflerken, Çin’in geleceğinin ulusal ve kültürel köklerinden asla kopamayacağını hatırlatıyor.

Ayrıca, bu efsanevi isimler, uzayın Apollo veya Artemis gibi tarihi batılı şahsiyetlerin münhasır alanı olmadığını, aynı zamanda Çin halkının soyuna ait olduğunu uluslararası topluluğa bir işarettir.

Çin’in kurgudaki geleceği

Son birkaç yılda, Çin merkezli çok sayıda şirket, lüks moda markalarından KFC’ye kadar Çin’in resmi uzay organizasyonlarıyla birlikte uzay temalı ticari ürünler ve promosyon kampanyaları yayınladı . Ama belki de Çin’in uzay hırslarının en dikkate değer tanıtımı filmlerde.

2019’da gişe rekorları kıran bilim kurgu filmi The Wandering Earth yayınlandı. Film iyi karşılandı ve devletin uluslararası medya platformlarında mutlaka görülmesi gereken bir yer olarak tanıtıldı.

Yönetmen Frant Gwo , filmin arkasındaki mesajın öneminden bahsetti ve Çin’in uzay hakkındaki düşünce tarzının ABD ideolojilerinden çok farklı olduğunu iddia etti. Gwo’ya göre, ABD sonunda Dünya’yı terk edip başka gezegenlere taşınmayı hayal ederken, Çin’in uzay hayali, uzay kaynaklarını kullanarak Dünya’daki yaşamı iyileştirmek. Film, gezegenimizden kaçmaya çalışmamamız, bunun yerine onu korumaya çalışmamız gerektiği fikrini destekliyor.

Çin bilimkurgusu

Uzay temalı ticari ürünlerin çoğu iç pazara yönelik olmaya devam ederken, Çin bilimkurgu yurtdışında giderek daha popüler hale geliyor.

The Wandering Earth’ün uyarlandığı kısa öyküsünü yazan Liu Cixin’in The Three Body Problem, yine beyaz perdeye uyarlanan Hao Jingfang’ın Folding Beijing ve Baoshu’nun The Redemption of Time gibi kitapları çevirileriyle başarılı oldu.

Politikacılar tarafından devlet onaylı anlatıları teşvik etmek için potansiyel olarak güçlü bir araç olarak tanınan hükümet organları, Çin’in bilimkurgu film yapımcılarını rejimin daha geniş ideolojik ve teknolojik emellerine uyan anlatıları birleştirmeye teşvik etti.

Bilimkurgunun fantazi yönü, türün neden ilk olarak gerçek Çin uzay görevlerinin görüntülerini içeren diğer ticari ürünlere kıyasla uluslararası alanda tanıtıldığını açıklayabilir. Çin’in ABD tarafından tehdit olarak görülen uzaydaki artan yeteneklerinin aksine , ülkenin kurgusal uzay gelişmeleri gerçek hayatta herhangi bir risk oluşturmuyor. Teknolojik açıdan güçlü bir Çin’in arka planını eğlenceli ve çekici anlatılara dahil edebilen bu tür hikayeler, yabancı izleyicilerin gerçek uzay faaliyetlerini çevreleyen türden bir siyasi söylem olmadan Çin’in bir uzay gücü olarak fikriyle ilgilenmesine izin veriyor.

Sonunda, yabancı bir izleyici, Çin’in teknolojik bir dünya lideri olduğu fikriyle daha rahat olmaya başlayabilir. Bu da Çin ulusal uzay programının faaliyetlerine ilgi uyandırabilir.


%d blogcu bunu beğendi: