Çin-Fransız Modernisti Ressam Sanyu İle Tanışın

Sotheby's'in bu ayın başlarında Hong Kong'da yaptığı bir satışta, Sanyu'nun iki resmi toplam 45,8 milyon dolar kazandırdı. Peki ya Sanyu nasıl bir yaşam sürdü?


Sotheby’s’in bu ayın başlarında Hong Kong’da yaptığı bir satışta, Sanyu’nun iki resmi toplam 45,8 milyon dolar kazandırdı ve bu da müzayede toplam alımının neredeyse yarısını oluşturuyordu. Fleurs Dans Un Pot Bleu Et Blanc (1950) ve Nu (yaklaşık 1950-1960), 187 milyon HK $ (24,1 milyon US $) ve 168,6 milyon HK $ ( Sırasıyla 21,7 milyon ABD Doları). Bu istisnai fiyatlar, sadece Sanyu’nun artan pazar hakimiyetinin değil, aynı zamanda şu anda küresel bilince geçiş yapan yükselen bir sanatsal mirasın da göstergesidir.

1901’de Çin’in Sichuan kentinde zengin bir ailede dünyaya gelen Sanyu 1918’de Japonya’ya taşındıktan sonra ilk kez modern resimle tanıştı. Kısa bir süre sonra, günün sanatsal hareketini kaynağına kadar takip etmeye karar verdi. 1920’lerin başında, ilham arayışı içinde bir dizi Çinli öğrenci ile Paris’e geldi. Sanyu, kendine özgü stilini geliştirmeye geldiği yerdeydi – Çin kaligrafisinin türlerini ve natürmortları birleştiren zarif, akıcı bir figürasyon. Fauvist (Fauvism, 1905’ten 1910’a kadar (Henri Matisse ve André Derain dahil) bir grup sanatçının ürettiği, güçlü renkler ve sert fırçalarla karakterize edilen esere uygulanan isim) palet formlarıyla “Çinli Matisse ” (Ressam Henri Matisse) olarak anıldı.

Çin ve Avrupa resim stillerini ustaca karıştırması, erken dönemde Henri-Pierre Roché, Hollandalı besteci Johan Franco gibi çeşitli isimlerin  ilgisini çekti. .Buna rağmen, Sanyu hayatı boyunca hiçbir zaman çok fazla ticari başarı elde edemedi. 1966’da Paris’te ölümüne kadar geçen yıllarda, yıllarca resimlerini satın alma veya çalışmalarını tanıtma tekliflerini reddetmiş, aşağı yukarı yoksulluk içinde yaşamıştır. 1990’larda, kendine özgü tarzı, özellikle Asyalı koleksiyonerlerin ilgisin çekmeye başladı.

1990’ların başında Taipei’deki Lin & Keng Galerisi’nin bir parçası olarak Sanyu’nun çalışmalarını göstermeye başlayan Lin & Lin Galerisi’nin yöneticisi David Lin, “Asya’da sanat anlayışı ve koleksiyonları son birkaç on yılda çarpıcı bir şekilde büyüdü” dedi . “Çin’in en önemli modern sanatçılarından biri olarak Sanyu, kesinlikle ilgi odağı.”

Bu daha geniş halkın ilgisinin temeli, Taipei Güzel Sanatlar Müzesi’nde Paris ve Çin arasındaki bağlantıları vurgulayan ve özellikle Sanyu’ya odaklanan 1988 sergisine kadar uzanabilir. Bu serginin başarısının ardından bölgedeki bayiler ve müzayede evleri, sanatçının artan popülaritesinden yararlanmaya başladı. Lin & Keng Gallery, Sanyu’nun eserlerini sergilemeye başladıkları aynı dönemde, ikincil pazarda ilk kez ortaya çıktılar; Sotheby’s Hong Kong, Bouquet de marguerites (1930) dahil üç Sanyu tablosunu 834.000 HK $ (107.000 ABD Doları) karşılığında sattı. Ressamın eserleri, en erken müzayede görünümlerinde bile yüksek fiyatlara hükmediyordu.

1995 yılında Sotheby’s, Johan Franco koleksiyonundan 21 Sanyu eserini Tayvan’daki müzayedeye getirerek sanatçının hâlihazırda yükselen pazarını daha yüksek bir vitese geçirdi. Tüm işler yüksek tahminlerini aştı ve birçoğu listelenen fiyatlarının iki katına ulaştı. Sotheby’nin Hong Kong’daki satış müdürü Felix Kwok, bu satışa ve 1997’de Robert Frank’ın Sanyu koleksiyonunun özel satışına pazar katalizörleri olarak işaret etti.

Kwok, “Her iki koleksiyon da kusursuz bir kaynakla son derece önemliydi ve her ikisi de Asya’daki koleksiyoncular tarafından çok iyi karşılandı ve harika sonuçlar elde etti” dedi. Sanyu’nun ölümünden sonraki popülaritesi Paris sanat sahnesine çıkmasıyla oldu.  Paris’teki Guimet Müzesi, sanatçının Avrupa’daki profilini yükselten retrospektif “Sanyu: Bedenin Dili” ni 2004 yılında açtı. Aynı zamanda, resimleri, çoğunlukla Hong Kong’da, giderek daha yüksek fiyatlar getiren müzayedelerde görünmeye devam etti. Çarpıcı sonuçlar , 2004’te Christie’s Hong Kong satışında 7,3 milyon HK $ (943,500 ABD $) karşılığında satılan kariyerinin son dönemindeki başyapıtı Reclining Nude (yaklaşık 1950’ler-60’lar) oldu.
Sanatçının çalışması, ertesi yıla kadar 1 milyon ABD Doları’nı kıramadı, ancak Quatre Nus (yaklaşık 1950–59) Christie’s Hong Kong’da 16,3 milyon HK $ (2,1 milyon ABD Doları) sattı. Bu, geçtiğimiz Temmuz ayında Sotheby’s’de 33,3 milyon dolara satılan Quatre Nus’un aynısı – 15 yılda yaklaşık yüzde 1500 artış.
Daha önce 2011 yılında, Ravenel müzayede evi tarafından düzenlenen açık artırmada 128,3 milyon HK $ ‘ya (16,4 milyon ABD $) satılan bir Hong Kong satışı sırasında teklif edilmişti. Bu, o zamanlar Sanyu için bir rekor ve hala onun için şimdiye kadarki en yüksek beşinci açık artırma sonucuydu.  Ancak, sekiz yıldan biraz daha uzun bir süre sonra, geçen Kasım ayında Christie’s ile müzayedede yeniden ortaya çıktığında, değeri iki katından fazla arttı.
Bu tuvallerin konusu, Sanyu’nun en çok aranan eserlerinin ne olabileceğinin bir göstergesidir: çıplakların yağlı boya tabloları. Kwok, “Sanyu’nun bir grup kadın çıplakını tasvir eden resimleri, piyasada nadiren ortaya çıkıyor, en azından büyük ölçekte olanlar,” dedi. “Sanyu’nun erken dönem kadın çıplak resimleri tek bir figürden oluşma eğilimindeyken, bir grup nü tasvir eden sonraki kreasyonları kompozisyon, stil ve perspektif kullanımında bir dönüm noktası oldu.” Daha sonraki grup çıplakları koleksiyoncular tarafından özellikle ödüllendirilmiş gibi görünüyor ve bu da sanatçının neden en iyi müzayede sonuçlarının 1950’lerden ve sonrasındaki eserler için olduğunu açıklıyor.
Ancak, Sanyu’nun en pahalı 10 müzayede lotunun sadece yarısı çıplak. Geri kalanı, sanatçının diğer en ayırt edici motifini içeriyor: çiçeklerin natürmort çizimleri.
O zamandan bu yana, Sanyu’nun pazarı, yalnızca son iki yılda en yüksek altı açık artırma fiyatına ulaşılarak bir basamak daha yükseldi. İddialı veriler, bu eğilimi yansıtıyor ve Sanyu’nun platformdaki çalışmalarına yönelik talepte önemli bir artış olduğunu gösteriyor. 2018’de çalışmalarına ilişkin soruların bir önceki yıla göre yüzde 650’den fazla artmasıyla başladı. Kwok’a göre, Sanyu’nun cazibesi Çin, Fransa ve Tayvan’daki tarihi pazar kalelerinin dışında büyüyor ve Avrupa ve Amerika kıtalarına da genişliyor. Asyalı koleksiyonerlerin artan satın alma gücü ile birleşen bu genişleme, sanatçının pazarını stratosfere daha da itmeye hazır görünüyor.
Sanyu

Kwok, “Sotheby’s Hong Kong’da üst üste iki sezon boyunca Sanyu için yeni bir ölçüt belirlemek, sanatçının koleksiyoncular arasındaki itibarının bir ölçüsü” dedi. “Sanatçıya tüm zamanların en yüksek seviyesinde olan ilgiyle, pazarının küresel ölçekte büyümeye devam etmesini bekliyoruz.”

Bu arada Lin, Sanyu’nun memleketi Çin’deki itibarının artmaya devam edeceğinden özellikle umutlu ve “Sanyu’nun eserlerinin pazarının geliştirme için daha fazla alana sahip olacağına inanıyoruz.”
Kaynak: https://www.artsy.net/

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend