Charles Dickens’ın Bir Noel Şarkısı’nın Baskısı 177 Yıldır Hiç Bitmedi

İlk olarak 1843'te yayınlanan Bir Noel Şarkısı'nın baskısı hiç bitmedi. 175 yılı aşkın süredir dünya çapında pek çok dilde popülerliğini koruyor! 6 dk


Bir Noel Şarkısı’nın ilk yayınına birkaç konu meydan okudu ve bu sorunlar, ilk baskı kimlik notlarının bazılarında açıkça görülüyor. İlk baskının son ürünü, yaldızlı sayfalar ve sarı kağıtlarla kırmızı bir bez cilt ile basıldı. İlk kopyalar yeşil kağıtlarla basılmıştı ve bu kopyalar son derece nadirdi.

İlk baskı, dört renkli ve dört siyah beyaz resim içerir. İlk baskıda, Stave I roma rakamıyla basılmıştır, daha sonraki baskılar ise basılacak numarayı Stave One olarak hecelemekteydi.

Diğer Baskılar

Bir Noel Şarkısı’nın ilk çalışması için Dickens, ilk baskıyı yayınlamanın maliyetini ödeyeceği, ancak tüm karı kendisinin elinde tutacağı duyulmamış bir teklif sundu. İlk 6000 kopya iki hafta içinde tükenmesine rağmen, karlar hayal kırıklığı yaratıyordu.

Bir Noel Şarkısı’nın en ünlü ya da kötü şöhretli baskısı 1844’te Parley’in Aydınlatılmış Kütüphanesi tarafından yayınlandı. Yetkisiz versiyon, romanın yoğunlaştırılmış bir versiyonuydu ve iki peniye satıldı. Dickens çileden çıktı ve telif hakkı ihlali nedeniyle yayıncıyı dava etti.

Bir Noel Şarkısı’nın popülaritesi yayınlanır yayınlanmaz belli oldu. Dickens , 1830’larda The Pickwick Papers’ın yayınlanmasıyla kendini İngilizce dilinde popüler bir yazar olarak buldu ve sonraki 25 yıl boyunca düzinelerce Noel hikayesi yazmaya devam etti. 

Bunlardan en özlü “Noel Kitapları”, Dickens’ın 1840’larda yazdığı ve hepsinin güçlü ahlaki ve sosyal mesajlar içeren Noel Şarkısı dahil beş romanıydı .

Çanlar: Eski Bir Yılı ve Yeni Yılı Çalan Bazı Çanların Goblin Hikayesi  (Noel 1844)

Bu masalda, Trotty adındaki zavallı yaşlı bir ‘bilet taşıyıcı’ kasvetle doludur ve insanlık için umut olmadığını hisseder. Bir gece kiliseye gider, çanlar tarafından çağrılır ve arkadaşına olan inancını kaybettiği için kendisini azarlayan ve ona ölümünden sonra sevdikleri için hayatın nasıl olduğuna dair bir dizi vizyon göstermeye devam eden goblin görevlileri bulur. Chapman and Hall ilk baskısını 1845’te yayınladı.

Ocaktaki Kriket: Bir Ev Masalı  (Noel 1845)

Ertesi yıl Dickens, The Cricket on the Hearth: A Fairy Tale of Home (Noel 1845) ‘i yayınladı . Kitap 20 Aralık 1845’te yayınlandı, ancak başlık sayfasında “Birinci baskı Bradbury and Evans, 1846” yazıyordu. Yayınlandıktan sonra neredeyse Noel Şarkısı kadar popülerdi .

Yaşam Savaşı: Bir Aşk Hikayesi  (Noel 1846)

Noel Hikayeleri’nin dördüncüsü, 1846 Noeli civarında yayınlanan The Battle of Life: A Love Story idi .  ‘Noel Kitapları’ndan farklı olarak, doğaüstü veya dini unsurlar içermez ve özellikle Noel etrafında toplanmaz.

Perili Adam ve Hayalet Pazarlığı : Noel Zamanı için Fantezi  (Noel 1848)

Dickens’ın ‘Noel Hikayeleri’nin sonuncusu, 1848 Noelinde yayınlanan The Haunted Man and the Ghost’s Bargain : A Fancy for Christmas- Time’dır.

Bu hikayede Profesör Redlaw geçmişinden acı ve keder barındırır. Geçmişi unutmasına izin verecek bir ruh tarafından ziyaret edilir, ancak hafızası olmadan öfkeyle yenilir. Unutmaktansa affetmenin daha iyi olduğu hakkındaki bu ahlaki derste Dickens oldukça sert.

The Haunted Man and the Ghost’s Bargain ilk kez 19 Aralık 1848’de Bradbury ve Evans tarafından yayınlandı.

1849’da John Wiley, A Carol , The Chimes , The Cricket ve Battle of Life’tan oluşan dört NOEL HİKAYESİ koleksiyonunu yayınladı .

Chapman and Hall, Londra, Dickens tarafından yazılan diğer Noel Kitapları ( The Chimes, The Cricket on the Hearth, The Battle of Life, The Haunted Man and the Ghost’s Bargain ) dahil olmak üzere 1943’te The Christmas Carol’ı da yayımladı . Easton Press ayrıca The Christmas Stories koleksiyonunun birkaç basımını yayınladı.

Bu kitapların ilk baskıları binlerce dolara alıcı beklerken Dickens’in kitaplarının baskıları hiç bitmiyor. Dünya çapında onlarca dilde her yıl binlerce kitap basılıyor ve okuyucuya ulaşıyor.

Kaynaklar

Charles Dickens ve Noel Hikayeleri : Jessica Pigza, NYPL


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend