Çernobil Bölgesinde Kuş Boyutunda Kelebek Tespit Edildi


Ukrayna’nın Çernobil radyasyon ve ekolojik biyosfer rezervinde, ancak bir kuşta karşılaştırılabilecek büyüklükte, nadir bir kelebek türü bulundu. Kanat boyunun 110 milimetreye kadar ulaşabildiği en büyük kelebek türlerinden biri olduğunu belirtildi.

Tarihin en korkunç kazalarından birisinin yaşandığı Çernobil bölgesinde, boyut olarak bir kuştan farkı olmayan bir kelebek tespit edildi. Kelebekler renk renk olmalarıyla genellikle pozitif düşlerin hayvanları. Ancak kimi kelebek türleri insanı korkutabilecek renklerde ve boyutlarda olabiliyor. Çernobil’de görülen bu kelebek de kuşkusuz onlardan birisi.

Ukrayna’da bulunan Çernobil radyasyon ve ekolojik biyosfer rezervinde bir kuşla kıyaslanabilecek kadar büyük, nadir bir kelebek türü tespit edildi. Kelebeğe ait fotoğraf Çernobil Radyasyon ve Ekolojik Biyosfer Rezervi sayfasında paylaşıldı.

Rezervde görev alan bilim insanları, kelebeğin bir mutasyona uğramadığının altını çiziyor. Catocala fraxini türüne ait olan bu kelebek oldukça nadir bulunuyor.

Çernobil Bölgesinde Bulunan Catocala fraxini Türündeki Kelebek Neredeyse Bir Kuş Büyüklüğünde.

Çernobil radyasyon ve ekolojik biyosfer rezervi uzmanları bilimsel adı Catocala fraxini olan mavi kurdela kelebeğinin görüntülerini kamuoyu ile paylaştı. Araştırmacılar, Catocala fraxini’nin Ukrayna ve Avrupa bölgelerinde yaşayan, kanat boyunun 110 milimetreye kadar ulaşabilen; Avrupa’daki en büyük kelebek türü olduğunu açıkladı.

Genellikle geceleri hareket eden Catocala fraxini, ışığa doğru uçmayı tercih ediyorlar. Kelebeği bulan araştırmacılar, yağmurların durmasından sonra mavi kurdela kelebeklerinin en sevdikleri ağaç türü olan kavak ağacı kenarında serbest bırakılacakları öğrenildi.

Boyut olarak insanı korkutan bir hacme sahip olan Catocala fraxini, dünyada ilk olarak 1758 yılında İsveçli bilim insanı Carl Linnaeus tarafından keşfedildi.

Kaynak: Sputnik


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend