Buz Devrinden Kalma Ayak İzlerindeki Sır❤

New Mexico gölünde bulunan fosilleşmiş ayak izleri, 13.000 yıl önce avcı yatağında neredeyse bir mil yürüyüş yapan küçük bir yetişkini, büyük olasılıkla bir kadını ve küçük bir erkek çocuğu gösteriyor.


Kuruyan New Mexico gölünde kılıç dişli kedilerden ve kurtlardan kaçan anne ve yeni yürümeye başlayan çocuğun tehlikeli yolculuğu, 13.000 yıl öncesinin fosilleşmiş ayak izlerinde ortaya çıkarıldı.

Fosilleşmiş ayak izleri, 13.000 yıl önce avcı yatağında neredeyse bir mil yürüyüş yapan küçük bir yetişkini, büyük olasılıkla bir kadını ve küçük bir erkek çocuğu gösteriyor.

İzler yetişkinin iki yaşında bir çocuğu taşırken hızlı bir şekilde çamurlu arazide koşuşturduğunu gösteriyor.

Muhtemelen içinde bulundukları tehlikenin farkında olan ikili, maruz kalma sürelerini en aza indirgemek için düz bir yoldan sapmıyor.

1.5 km’lik (0.9 mil) uzun yürüyüş New Mexico’da keşfedildi ve ayrıca bu yoldan daha sonra bir mamut ve dev bir tembel hayvanın geçtiği de ortaya çıktı.  Şimdiye kadar bulunan erken dönem insan ayak izlerinin bilinen en uzun yolu.

Analiz bölgenin kılıç dişli kediler, korkunç kurtlar, bizon ve develer arasında da popüler olduğunu ortaya koyuyor.

Tarihin bu döneminde, yaklaşık 13.000 yıl önce, insanlar bu hayvanlardan bazılarını avladılar ve diğerleri tarafından avlandılar, bu da yolculuğu son derece tehlikeli hale getirdi. 

İzleri keşfeden ve analiz eden araştırmacılara göre, anne de bunu biliyordu, dolayısıyla hızlı tempoda yürüdü.  

Bu bölgede dinlenmek riskli olurdu, çünkü izler, yolcularını öldürebilecek tehlikeli hayvanlarla dolu olduğunu ortaya koydu. 

Araştırmacılar, izlerin kaçınılmaz olarak süresi dolduğu için çiftin nereye gittiğini bilmediklerini söylüyorlar.  

Çift nereye giderse gitsin, yetişkin birkaç saat sonra aynı yoldan geri döndü, ama bu sefer yalnızdı. 

Kaçınılmaz olarak huzursuz bir çocuğun etrafında dolaşmaya gerek kalmadan, anne bu düşman topraklardan geçerken daha kolay hareket etti..  

Peki bu birey tek başına ve bir çocukla aceleyle hareket ederek ne yapıyordu? Çocuk hasta mıydı? Yoksa annesine iade mi ediliyordu? Bir anne ve çocuğu hazırlıksız yakalayan bir yağmur fırtınası mı hızla geldi? Peki sizce? 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend