Bosna Hersek’in Oscar adayı “Nereye Gidiyorsun Aida”

Srebrenitsa soykırımını anlatan Nereye Gidiyorsun Aida filmi Bosna Hersek'in Oscar adayı.


Bosna Hersekli yönetmen ve senarist Jasmila Zbanic’in Srebrenitsa’daki soykırımı konu alan ‘Nereye Gidiyorsun, Aida?’ (Quo Vadis, Aida?) filmi Bosna Hersek’in Oscar adayı seçilmişti.

Bosna Hersek Film Çalışanları Birliği’nden yapılan açıklamada, TRT ortak yapımı olan ve daha önce Venedik ile Toronto film festivallerinde gösterilen ‘Nereye Gidiyorsun, Aida?’ (Quo Vadis, Aida?) filminin 93. Oscar Ödüllerinde “En İyi Uluslararası Film” dalında Bosna Hersek’in adayı olduğu bildirilmişti.

1995’te yaşanan Srebrenitsa soykırımını mercek altına alan film, 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde de yarışıp ödül aldı.

Bosna Hersek, Türkiye, Avusturya, Romanya, Hollanda, Almanya, Polonya, Fransa ve Norveç ortak yapımı olan film, 1995’te yaşanan Srebrenitsa soykırımını konu alıyor.

FİLMİN KONUSU

Filmin hikayesi, Bosna Hersek’in Srebrenitsa şehrinde Sırp askerleri tarafından kadınlar ve çocuklar dahil binlerce Bosnalının öldürüldüğü soykırım günlerinde Birleşmiş Milletlere (BM) ait bir üste geçiyor.

Başkent Saraybosna doğumlu Zbanic, filmlerinde genellikle Bosna Savaşı’nın o günlerin tanıkları üzerindeki izlerini, özellikle de kadınlar ve çocuklar üzerindeki etkisini güçlü bir sinematik dille anlatıyor.

Zbanic, ilk filmi Grbavica (Esma’nın Sırrı) ile 2006’daki 56. Berlin Film Festivali’nde “En İyi Film Ödülü”, “Barış Film Ödülü” ve “Ekümenik Jüri Ödülü” kazanmıştı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Share via
Send this to a friend