“Bir Zamanlar Gelecek 2121”


Türkiye’nin ilk uzun metraj kadın bilim kurgu ve distopya yönetmeni unvanına sahip Serpil Altın’ın filmi “Bir Zamanlar Gelecek: 2121” Roma’da bu yıl yedincisi düzenlenen Uluslararası Cinema d’iDEA Kadın Yönetmenler Festivali’nden iki ödülle döndü.

Dünyada kadın yönetmenlere görünürlük kazandırmak, kadın bakış açısındaki boşluğu yetenekli kadınların filmlerini seyirciyle buluşturarak doldurmak amacı taşıyan Cinema d’iDEA Kadın Yönetmenler Festivali’nde, “Bir Zamanlar Gelecek: 2121” En İyi Film ödülünün sahibi olurken, filmin oyuncusu Selen Öztürk de En İyi Oyuncu ödülünü kazandı.

Festival jürisi; “Bir Zamanlar Gelecek 2121″in söylenmemiş ve sembolik olanı araştırmanın, sesleri dinlemenin ve bakış açılarına görünürlük kazandırmanın her zamankinden daha önemli olduğuna dair vurguları olduğunun altını çiziyor.

Jüri, Selen Öztürk için de kilit karakter vurgusu yapıyor: “Bir Zamanlar Gelecek: 2121 klostrofobik distopyasında Selen Öztürk, yemekten eve, işten anneliğe kadar her ihtiyacını yöneten devrim sonrası ve felaket sonrası toplumun masada oluşturduğu kurallarla bir arada var olmaya zorlanan kahramanlar dörtlüsünün kilit karakterini canlandırıyor.”

Türkiye’nin ilk sürdürülebilir film (Yeşil Film prodüksiyon ilkelerine sadık kalmaya gayret eden) girişimi olan, yönetmenliğini ve senaristliğini Serpil Altın’ın, yapımcılığını ve eş senaristliğini Korhan Uğur’un, oyunculuğunu Selen Öztürk, Çağdaş Onur Öztürk, Ayşenil Şamlıoğlu, Sukeyna Kılıç’ın, sanat yönetmenliğini Özüdoğru Cici’nin ve görüntü yönetmenliğini Kaan Çalışkan’ın yaptığı “Bir Zamanlar Gelecek: 2121”in konusu:

Gelecekte iklim krizi ve kıtlık sebebiyle yeryüzü yaşanılmaz hale gelir. “Kıtlık Kanunları” gereği sisteme getirilen yeni hayat karşılığında, yaşlı neslin yok edilmesi zorunludur. Bu sistemde yaşayan ailenin hayatı yeni bebek haberiyle değişir.

“Bir Zamanlar Gelecek 2121” daha önce Amerika’da, 19. Phoenix Uluslararası Korku ve Bilimkurgu Film Festivali’nde ve 23. Londra Uluslararası Bilim Kurgu Film Festivali’nde de En İyi Bilim Kurgu Film Ödülü’ne layık görülmüştü.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Share via
Send this to a friend