Bir Kitabı Kendi Kendine Yayınlamak: Gelecek Vadeden Yazarlar İçin Bir Kılavuz

Gelecek vadeden ancak kitabını yayınlatacak yayınevi bulamayan yazar adayları için bir klavuz.6 dk


Bir kitabı kendi kendine yayınlamak için müthiş bir ilgi ve inanç gerekir. En azından doğru yapmak istiyorsan. Herkes bazı kelimeleri bir araya getirip kitap yayınlatabilir ancak bunu yapmak sizi başarılı kılmaz. Bu tür bir başarıyı bulmak için süreci ciddiye almaya istekli olmalısınız.

Peki kitabınızı kendi kendinize yayınlamanız için neler yapmalısınız?

1. Sosyal medyadaki varlığınızı oluşturun

Gerçek şu ki, insanoğlunun bildiği en büyük romanı yazabilirsin. Ancak sosyal medyayı kullanmadan bunu asla kimsenin eline aldıramazsınız.  Kendi kendini yayınlayan bir yazar olarak, bir yazar platformu pazarlamak ve oluşturmak sizin sorumluluğunuzdadır.

Arkanızda bu görevi üstlenen bir ekibiniz olmayacak, bu nedenle bu işi kendiniz yapmaya hazırlıklı olmalısınız – bu da sosyal medyadaki varlığınızla başlayacağınız anlamına gelir. Her platformda olmanız gerekmez, ancak yayın yolculuğunuza mümkün olan en kısa sürede bağlanmaya ve bir genel ağ oluşturmaya başlamanız gerekir.

Bu insanlar bir gün potansiyel okuyucularınız olacak. Bir kitabın pazarlanmasının bir kısmı, önce kendinizi pazarlayabilmenizdir. Ve bu genellikle çevrimiçi olarak başlar.

2. Taslağınızı hazırlayın

İlk taslağınızın kusursuz olduğunu düşünebilirsiniz, ama öyle değil.

Kendi kendine yayın yapma genellikle kötü bir şöhrete sahiptir çünkü bazı yazarlar çalışmalarını gerçekten cilalamak için zaman ayırmazlar. Ancak geleneksel yayıncılık dünyasında, bir kitap basılmadan önce 10 tur revizyondan geçebilir. Kendinizi benzer bir standarda tutun.

Kitabınızla ilgili bazı büyük resim sorunlarının üstesinden gelmenize yardımcı olması için bir gelişim editörü tutmayı düşünün . Ardından , gözden kaçırmış olabileceğiniz diğer sorunları saptamanıza yardımcı olması için beta okuyuculardan ve eleştirmen ortaklarından yararlanın . Gözden geçirin, başka bir bakış açısı getirin ve yeniden gözden geçirin.

Makalenizi daha iyi hale getirdiğiniz için asla pişman olmazsınız.

3. Kitap kapağınızı tasarlayın

Uzman düzeyinde grafik tasarım becerileriniz varsa, harika! Kapak tasarımını kendin yap . Ancak çoğu yazar bu becerilerden yoksundur ve kitaplarının hikayesini resim biçiminde anlatacak bir şey yaratmak için bir profesyonel tutması gerekecektir.

Birçok insan kapağına göre kitap alır.

İyi bir kapak tasarımcısını çevrimiçi olarak çok rahat bulabilirsiniz. Örneğin sadeceon.com

4. Taslağınızı düzeltin (tekrar)

Düzeltmelerinizin tamamlandığından emin olduğunuzda, kitabınızı satır düzenleme ve yeniden okuma için gönderme zamanı.

Yazım ve dilbilgisi konusunda ne kadar yetenekli olursanız olun, hatalarınızı yakalamak için yine de profesyonel bir editöre ihtiyacınız olacağını lütfen unutmayın. Çünkü herkes kendi eserinde hata yapar, hatta editörler bile.

Ne demek istediğini bildiğin zaman, insan gözü hataları göz ardı etmekte harikadır – bu yüzden zamanı geldiğinde bu hataları yakalayacağına güvenme.

5. Bir kitabı kendi kendine yayınlamak için bir yol seçin

Bir kitabı kendi kendine yayınlamak için pek çok farklı seçenek vardır ve bunların tümü dikkate alınması gereken farklı faydalar ve dezavantajlar sağlar.

Kişisel olarak, Amazon üzerinden satış yapmayı basitleştirdiği için, Amazon Kindle Direct Publishing (KDP) ya da Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılığı (KDY) seçebilirsiniz. Başka kendi kendine yayınlama kanalları da vardır çevrimiçi. Apple’ın iBook’ları sadece e-kitap için uygun. Barnes & Noble Press ve Kobo da diğer seçenekler.

Sizin için hangi seçeneğin doğru olduğuna karar vermeye çalışırken kendinize şu soruları sorun:

Bu platform aracılığıyla hedeflerinize ulaşabilir misiniz? ( Kitapları veya e-kitapları yazdırmayı önemsiyor musunuz ? Bazı platformlar yalnızca e-kitaptır. Fiziksel bir kitap sahibi olma seçeneğini istiyorsanız, isteğe bağlı baskı hizmetlerini de aramanız gerekir).

Şirket her satışın yüzde kaçını alacak?

Yazarlarına hangi korumaları sunuyorlar?

Kitabınız nerede satışa sunulacak?

Platform bir ISBN sağlıyor mu?

6. Biçim

Sonunda kitabınızın hazır olduğunu hissettiğinizde ve yayınlamak için bir platform seçtiğinizde, yine de kitabınızı o platformun özelliklerine göre biçimlendirmeniz gerekecek.

Çoğu, derinlemesine yönergeler sunar, ancak özellikle e-kitap biçimlendirme bazen zor olabilir. Bunun için söz konusu kuruluşlar çeşitli çözüm ortakları sunabilir. Ancak bu pahalı gelebilir. Yine bu konuda sadeceon.com‘dan destek alabilirsiniz. Serbest çalışanlar hayli uygun fiyatlara bu işleri yapıyorlar.

7-ISBN

KDP gibi bazı kendi kendine yayın yapan platformlar, onlarla yayınlamanın bir parçası olarak size otomatik olarak ücretsiz bir ISBN sağlar.

8. Kitabınızı yayınlayın

Bu noktada kitabınızı yayınlamaya hazırsınız! Tebrikler.

Yayınlamanın sorunsuz ilerlemesi ve kitabınızın mümkün olan en kısa sürede satın alınabilmesi için seçtiğiniz platformun yönergelerine uyduğunuzdan emin olun.

10. Kitabınızı pazarlayın

Ama işin bitmedi! Aslında, bazıları gerçek işin şimdi başladığını söyleyebilir. Çünkü kitap yazmak savaşın sadece yarısıdır – pazarlama bir sonraki görevinizdir.

İyi bir sosyal ağ varlığı oluşturduysanız, orada pazarlayarak başlayabilirsiniz. Ancak kitabınız hakkında bilgi vermek için başka seçenekleri de düşünmek isteyeceksiniz. Belki yerel bir bağımsız kitapçı ile bir okuma ve imzalama ev sahipliği hakkında konuşabilirsiniz . Ya da belki sokaktaki insanlara dağıtmak için promosyon malzemeleri yazdırmak istersiniz. Hatta kitabınızın bir kopyasını içeren bir hediyeyi ödül olarak düşünebilirsiniz.

Kitap pazarlaması için potansiyel olarak kullanabileceğiniz sayısız fikir vardır , ancak kitabınızın olabildiğince çok göze ulaşmasını istiyorsanız, sürecin bu bölümünü taahhüt etmeye istekli olmanız gerekir.

11. Başka bir kitap yazın

Kendi kendini yayınlayan bir yazar olarak başarıya ulaşmanın en iyi yollarından biri yazmaya devam etmektir. Adınıza ne kadar çok kitap yazarsanız, satışlarınız o kadar yüksek olur – çünkü bir kitabın hayranları diğerlerine akın eder. Bağımsız yayıncılık dünyasında kendinize bu şekilde bir isim inşa edersiniz ve bir yazar olarak büyüyüp genişlersiniz. O yüzden yazmaya devam edin!

Bir kitabı kendi kendine yayınlamak: Ne kadara mal olur?

Bazı insanlar kendi kendine yayınlamayı daha kolay yol olarak görebilir, ancak bir yayıncının tipik olarak üstleneceği tüm görevler ve harcamalar, kendi kendini yayınlayarak kendinizi korumaktan siz sorumlusunuz.

Avans almak yerine çeşitli hizmetler için para ödeyecek ve son ürününüzün kusursuz olmasını sağlamak için çok çalışacaksınız.

Bu nedenle, kendi kendine yayınlamanın size ne kadara mal olacağını merak etmek doğaldır. Aslında, potansiyel

Amazon’da kendi kendine yayınlamak KDP aracılığıyla ücretsizken kitabınızı o ana hazırlamak değil.

Aynı şey Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık için de geçerli. Kitabı yayına hazırlamak sizin işiniz. Denetim ve kontrol muhakkak var ve zaten kitabınız yayınlanmaya uygun değilse yayınlanmıyor.

Ortalama olarak, kaliteli bir kitabı kendi kendine yayınlamak, kitabınızı yayına hazırlamanıza yardımcı olmak çalışacağınız kişileri her zaman daha uygun fiyatlarla bulabilirsiniz. sadece aramaktan vazgeçmeyin.

Geleneksel yayıncılık ve kendi kendine yayınlama arasında nasıl seçim yapılır?

Kendi kendine yayınlama yolunu takip ederken, bir noktada kendinize şu soruyu sormanız kaçınılmazdır: “Kendi kendine yayınlamak mı yoksa bir yayıncı almak mı daha iyidir?” veya “Kendi kendine yayınlama, geleneksel bir yayıncılık anlaşması imzalama şansınızı azaltır mı?”

Her iki sorunun da cevabı… duruma göre değişir.

Her kitap farklıdır. Geleneksel yayınlamanın mı yoksa kendi kendine yayınlamanın sizin için doğru olup olmadığına karar vermeye çalışıyorsanız, kitabınız hakkında gerçekten kendinize karşı dürüst olmanız gerekir (bu, bir temsilcinin satış konusunda kendinden emin hissedeceği bir şey mi?) hedefleriniz (bu yayın sürecinden ne kazanmayı umuyorsunuz) ve bir yazar olarak gelecekteki özlemleriniz.

Kendi kendine yayınlamanın bazıları için çok uygun bir kariyer yolu olduğu kanıtlanmıştır. Ve geleneksel yayıncılık başkaları için doğrudur. Burada tek bir en iyi cevap yok.

Bugün kendi kendine yayın yapmanın yarın geleneksel yayın yapma şansınıza zarar verip vermeyeceği konusunda, cevap evet – bu kitap için. Ama gelecekteki çabalar için değil.

Bir kitabı kendi başınıza yayınladıktan sonra, genellikle aracılar ve yayıncılar için dikkate alınmaz. Büyük bir başarı olmadığı sürece (onbinlerce kopya satmadıkça), çoğu ona ikinci bir şans vermez.

Ancak ileride aracılara ve yayıncı şirketlere farklı bir kitap satmaya çalışırken kendi başınıza bir kitabı yayınlamış olmak size hiç zarar vermez. Aslında, kendi yayınladığınız kitabınız iyi iş çıkardıysa (binlerce satış) size yardımcı olabilir, çünkü bu rakamlar pazarlama sürecinin bir parçası olma yeteneğinizi kanıtlar.

Sonuç olarak bir karar verip kitabınızız kendi kendinize yayınlayacaksanız iyice araştırmadan hiçbir şeye karar vermeyin. İnternette her zaman her şeyin daha iyisi ve daha ucuzu var.


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend