Benedict Cumberbatch: Guantanamo’yu kapatması için Biden’e yalvaracağım

Merkezinde ilk kez sempatik bir Müslüman karakter bulunan Moritanyalı filminin hem yapımcılarından biri hem de ana karakterlerinden biri olan Benedict Cumberbatch, vaktiyle tiyatrosunda Suriyeli mülteciler için para toplamış ve İngiliz hükümetini mülteci politikaları nedeniyle eleştirmiş bir isim. Şimdilerde ise Mortanyalı filmi münasebetiyle Guantanamo sorununu gündeme taşıyor. Sherlock'un yıldızının Independent'de yayınlanan röportajından bir kesit.


Sherlock dizisinin yıldızı Benedict Cumberbatch şimdilerde Moritanyalı filmi ile bir kez daha gündemde. Filmin hem yapımcılarından biri hem de önemli karakterlerden birine hayat veriyor.

“The Moritanian” merkezinde sempatik bir Müslüman olan ilk Hollywood filmi olma özelliğini taşıyor. Filmin Amazon Prime’da yayınlanması vesilesiyle bir röportaj veren Benedict Cumberbatch ilginç açıklamalar yaptı. Indipendent’de yayınlanan röportajda ünlü yıldızın bambaşka yönlerine yer verildi.

Geçen yılın başında, tüm dünyaya yayılan gizemli, ölümcül yeni bir virüs haberi ortaya çıkmaya başladığında, Benedict Cumberbatch korkunç bir düşünceye kapılmış. 2019 yılının sonlarında yeni filmi The Mauritanian’ı ( Moritanyalı) çekmek için Güney Afrika’ya gitmiş ve döndüğünde hastalanmış. O günleri, “İnanılmaz derecede hastaydım, o kadar ki tüm bu Covid olayları yeni yılda aniden patlak verdiğinde, aman tanrım sıfır numaralı hasta bendim diye düşünüyordum. Çok hastaydım, sınırda zatürre idi.”  diye anlatıyor.

Moritanyalı filminden bir kare. Jodie Foster ve Shailene Woodley.

Guantanamo’yu yeniden yaratmışlar

Ünlü oyuncu çekimler başladığında sahneler arasında kusarak da olsa ne olursa olsun çekimlere devam etmek zorunda kalmış.  Filmin yapımcılığını ortaklarından biri olduğu bağımsız film ve televizyon şirketi SunnyMarch yapıyordu. Güney Afrika Cape Town’da Guantanamo Körfezini yeniden yarattılar ve Cumberbatch’i tam altı yıldır içinde tutan bu hikaye üzerinde çalışmaya başladılar.

Cumberbatch filmin yapım hikayesini de anlattı. Mohamedou Ould Slahi’nin gerçek üzücü hatıralarından oluşan “Guantanamo Günlüğü” isimli o dönem çok satanlar listesine giren kitaptan bir alıntı okuduğunda tepkisi ani ve içgüdüsel olmuş.  “Anlattıkları tarafından esir alınmıştım.” diye belirtiyor.

Eski bir elektrik mühendisi olan Slahi, ABD ordusu tarafında Küba sahilinde kurulan Guantanamo Körfezi gözaltı kampına nakledilmeden önce, 11 Eylül saldırılarının ardından Moritanya makamlarınca sorgulanmış. Slahi, sık sık işkence gördüğü kabus gibi hapis cezası hakkında yazmaya başlamış. Ekim 2016’da serbest bırakılıncaya kadar tam 14 yıl boyunca hiçbir suçlamaya tabi tutulmadan hapsedilmiş.

Filmde Slahi karakterine Tahar Rahim hayat veriyor.

Endişesini paylaştı

Cumberbatch, 11 Eylül sonrasında Guantanamo’ya neyin yol açtığını, terörün dünyayı sardığı gerçeğini anladığını düşündüğünü belirtip o günü şöyle anlatıyor:

“Gökyüzünün üstümüze yıkılacağını düşünerek Embankment( Londra’da bir semt) boyunca bisiklet sürdüğümü hatırlıyorum. Bu, dünyanın birçok yerinde jeopolitik olarak var olan bir ideale yönelik, küresel bir terör eylemiydi. Ve elbette New York’da her şey çok daha ciddiydi, başka bir saldırı olacağından korkan istihbarat servislerinde çok daha ciddiydi. “

New York’da yaşayan arkadaşlarının ve aile bireylerinin o dönem yaşadığı endişeyi de paylaşan ünlü oyuncu, “Su zehirlenmişti. Hava zehirlenmişti. Sadece çok büyük bir korku vardı.” diyor.

ABD istihbarat servislerinin “ikinci bir saldırıyı engellemek için gerçekten çok büyük bir baskı altında olduklarını” kabul ettiğini belirten Cumberbatch, “Gerçekten Guantanamo’yu yaratan şeyin ne olduğunu anlıyorum, ama bence, şu anda bu tepkiden, anlaşılabilir duygusal tepkiden, süregiden geçerliliğini sorgulayacak kadar uzağız. Ve Guantanamo’nun dünyamızda bir yeri olmadığı konusunda çok kuvvetli hislerim var.” diyor.

Askeri savcı Yarbay Stuart Couch rolünde Benedict Cumberbatch.

Mültecilere yardım toplamış

Başarılı aktör, “Artık Beyaz Saray’da Biden olduğu için, yeni başkanın Guantanamo’yu kapatacağını umuyor musunuz?“ sorusuna, “Ummak mı? O adama yalvaracağım.” cevabını veriyor: “Çok büyük bir masraf. Dünyanın en pahalı hapishanesi. Hem de ne uğruna? Suçlamalar nedir? Sadece çok büyük bir ekonomik bir yük ve hiçbir işe yaramıyor. Tabi bir de insan hakları konusu var. Bence özgür dünyanın insanlarını, olağanüstü bir şekilde hapsederek, onlara işkence ederek daha sonra yapılacak olan yargılamada kullanılabileceğini düşündükleri itirafları almak, korkunç bir hedef. Bence gerçekten tehlikeli, gereksiz ve etkisiz ve yeterince insan o yerde acı çekti.”

Cumberbatch, politik görüşlerini kamuoyuyla paylaşmak konusunda hiçbir zaman çekimser olmadı. Barbican Tiyatro’sunda Hamlet oyununu oynarken, oyunun sonunda düzenli olarak Suriyeli mülteciler için para topladı. Hatta yaşanan krizde hiçbir şey yapmamaları dolayısıyla bu durumu, “İngiliz hükümetinin tartışmasız bir rezaleti.” olarak niteledi. Ayrıca İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılması için yapılan referandum süresince Avrupa Birliği’nde kalınması için yürütülen kampanyalara destek vermişti.

Alıntı: https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/films/features/benedict-cumberbatch-interview-mauritanian-b1825194.html

https://www.dutlukdergi.com/merkezinde-sempatik-bir-musluman-olan-ilk-hollywood-filmi-moritanyali/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Share via
Send this to a friend