Ay’daki ilk koloniler böyle görünecek

Avrupa Uzay Ajansı, gelecekte Ay'da kurulması planlanan ilk kolonilerin nasıl olacağını gösteren gerçekçi bir kısa filmi Venedik Bienali'de yayınladı.


İnsanoğlu uzun zamandır Ay ya da Mars’ta bir koloni kurabilmenin hayalini kuruyor. Sadece hayal kurmaktan öteye giderek en azından Mars için bir kolonileşme çalışması başlamış gibi görünüyor; tabi bu bize anlatılan bir bilgi. Uzayda herhangi bir noktada koloni kurma fikri gelecekte Dünya’nın yaşanabilir olmaktan çok uzak olacağı nedeni ve iddiasıyla doğdu.

Ay’da kurulması muhtemel koloninin Ay yüzeyinden görüntüsü.

Bazı uzmanlara göre uzayda bir noktada kolonileşmek çok mümkün olabilecek bir şey değil, bazıları ise neden Dünya’dan kaçma planları yapmak yerine gezegenimizi kurtarmaya çalışmıyoruz görüşünde birleşiyor.

Bu hayal bir gün gerçekleşir mi bilinmez. Ancak çalışmalar bütün hızıyla sürüyor. Bu tartışmalar yaşanırken Avrupa Uzay Ajansı ile Skidmore ve Owings & Merrill isimli mimarlık firması, gelecekte Ay’da kurulması planlanan ilk kolonilerin nasıl olacağını gösteren “Dünyanın Ötesinde Yaşam” isimli kısa filmi Venedik Bienali’nin “Birlikte nasıl yaşayacağız?” temalı 17. Uluslararası Biennale Mimarı Sergisinde yayınladı.

Ay’da kurulması muhtemel koloni.

Avrupa Uzay Ajansı uzmanları ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) Havacılık ve Uzay Departmanı’nda profesör olan eski NASA astronotu Jeffrey Hoffman’ın destek sağladığı 4 dakikalık kısa filmde, Ay’da yaşamın gerçekçi bir şekilde nasıl olacağı anlatılırken, Ay modülünün yakından ayrıntıları, ziyaretçilerin Ay ortamındaki günlük yaşamı hayal etmeleri ve tasarımını mümkün kılan mühendislik ve teknolojiyi anlamalarını sağlıyor.

Ay’da kurulması muhtemel koloninin görselinde iç mekan anlatılıyor.

Mimarlık firmasının baş tasarımcısı Daniel İnocent, “Burada karşılaşılan zorluklar yeni çözümlere ilham verdi ve insanlık için Dünya’nın ötesinde bir gelecek tasavvur etmemizi sağladı” dedi.

Olası koloninin dışardan görüntüsü.

Kısa filmde yer alan konsept yapıların genişleyebilen ve yüksek kütle-hacim oranı sayesinde normal boyutunun neredeyse iki katına çıkabilmesi planlanıyor. Söz konusu yapıların hem astronotlar tarafından hem de uzay istasyonundan uzaktan kontrol edilen robotik araçlarla kurulabilecek.


%d blogcu bunu beğendi: