Ay’da bir tepeye adı verilmişti! Marilyn Lovell öldü!

Bu dağ Apollo astronotlarının Ay'a iniş sırasında konumu tahmin etmek için kullandıkları çeşitli yer işaretlerinden biriydi.


Apollo 8 ve 13 astronotu Jim Lovell’in eşi Marilyn Lovell bu hafta vefat etti. Apollo 8 eğitimi sırasında Jim tarafından verilen Marilyn Dağı, Apollo astronotlarının Ay’a iniş sırasında konumu tahmin etmek için kullandıkları çeşitli yer işaretlerinden biriydi.

Jim Lovell ile 71 yıldır evli olan Marilyn Lovell, 27 Ağustos Pazar günü Lake Forest, Illinois’de ailesiyle birlikte hayatını kaybetti. 93 yaşındaydı.

Ailesinin hazırladığı ölüm ilanında şunlar yazılıydı :

Marilyn, 11 Temmuz 1930’da Milwaukee, Wisconsin’de doğdu. Beş çocuğun en küçüğüydü. Erken gelişmiş küçük bir kız olan Marilyn’i sık sık babasının şekerci dükkânının vitrininde çikolatalı tavşanları yerken görebilirdiniz! Milwaukee’deki Juneau Lisesi’nden mezun oldu ve burada gelecekteki kocası ve hayat arkadaşı James A Lovell, Jr (Jim) ile tanıştı.
Üniversite sırasında Marilyn, ABD Deniz Harp Okulu’na giderken Jim’e daha yakın olmak için Wisconsin Eyalet Öğretmen Koleji’nden Washington DC’deki George Washington Üniversitesi’ne transfer oldu. 6 Haziran 1952’de Marilyn ve Jim, Annapolis, MD’deki St Anne’s Piskoposluk Kilisesi’nden mezun olduktan hemen sonra evlendiler. Jim gururla herkese “Wisconsin’in en güzel kızıyla evlendiğini” söylerdi.

Marilyn olağanüstü bir hayat yaşadı. Sizi gerçek bir gülümsemeyle ve ilgi çekici bir sohbetle karşılayan büyüleyici bir kişiliği ifade etti. Marilyn, mükemmel bir Deniz Subayının eşi olarak görev yaptı ve daha sonra orijinal Astronotun Eşleri Kulübü’nün aktif bir üyesi olarak kocasının NASA kariyerini ilerletti ve diğer astronot eşlerine destek sağladı.

En büyük sevinci ailesiydi. Marilyn, sürekli genişleyen Lovell ailesinin reisiydi. Dört çocuğu, on bir torunu ve yedi büyük torunu vardı. Sevgiyle Grammie olarak anılan o, sık sık ziyaret ettiği ve çok değer verdiği “büyükanneleri” ile yakın bir ilişkiye sahipti.

Askeri bir eş olarak Marilyn birçok yerde yaşıyordu ancak Houston, Texas (20 yıl) ve Lake Forest, Illinois (40 yıl) evi olarak görülüyordu. O ve Jim’in Teksas’ın Horseshoe Körfezi’nde yaklaşık 30 yıldır aile ve arkadaşlarının bir araya geldiği bir göl evi vardı.

Marilyn’in mirası, ayda Marilyn Dağı adını taşıyan üçgen şekilli bir dağdır. Jim, tarihi Apollo 8 görevi sırasında gelecekteki iniş yerlerinin haritasını çıkarırken dağa isim verdi. Bu dönüm noktası niteliğindeki dağ, Ay’ın Sükunet Denizi’nin kenarında göze çarpıyor ve Marilyn’in hayatı boyunca sahip olduğu sarsılmaz gücü temsil ediyor. Marilyn Dağı adı, 26 Temmuz 2017’de Uluslararası Astronomi Birliği (IAU) tarafından resmen tanındı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend