Hari Seldon rolünde Jared Harris

Asimov’un Vakıf Serisinden İlk Fragman

Netflix gibi, kendine özel bir yayın servisi başlatarak yapıyorlar. Bu yolda çalışmalara başlayan kuruluş bilimkurgu hayranlarını heyecanlandıran bir isim olan Isaac Asimov'un efsanevi serisi Vakıf ile ilgili çalışmalara başlamıştı.  Serinin dizileştirilme çalışmalarına başlayan Apple ilk fragmanı da yayınladı.


[videopress jXwbQplW]

Isaac Asimov’un dünyaca ünlü bilimkurgu serisi Vakıf’ın, televizyon dizisi hâline getirildiğini iki yıl önce duymuştuk. Bilgisayarları ve telefonlarıyla öne çıkan Apple, başka projeler üzerine yoğunlaşmaya başlamıştı. Amazon gibi, giderek büyüyen ve gün geçtikçe yapımcıların iştahını kabartan dizi sektörüne atıldılar. Netflix gibi, kendine özel bir yayın servisi başlatarak yapıyorlar. Bu yolda çalışmalara başlayan kuruluş bilimkurgu hayranlarını heyecanlandıran bir isim olan Isaac Asimov’un efsanevi serisi Vakıf ile ilgili çalışmalara başlamıştı.  Serinin dizileştirilme çalışmalarına başlayan Apple ilk fragmanı da yayınladı.
Isaac Asimov Vakıf daha önce de pek çok kereler filme ve diziye uyarlanmaya çalışılmış ama hiçbiri başarıya ulaşmamıştı.

Apple TV’nin hayata geçirmekte kararlı olduğu proje, geçmiş dönemde de iki kez gündeme gelmişti. 2000’lerin başlarında Sony Pictures‘ın Vakıf’ın haklarını satın aldığı ve projeyi yönetmen Roland Emmerich‘le birlikte hayata geçirmeyi planladığı konuşulmuştu. Daha sonra Warner Bros‘un da projeyle ilgilendiği ve başına da Jonathan Nolan‘ı getirtmeyi düşündüğü açıklanmıştı. Ancak her iki girişimin de sonuca erdirilememesi yüzünden hayallerimiz başka bahara kalmıştı.

Şans, Gost In The Shell‘in yönetmeni Rupert Sanders’a güldü ve seriyi yönetmek için Apple ile anlaşmayı başardı. Dizinin senaryo tarafında ise Terminator: Dark Fate filminde de birlikte çalışan David Goyer (Blade Batman Begins) ve Josh Friedman (Avatar 2) ikilisinin olacağı tahmin ediliyordu, ancak Nisan ayında Josh Friedman’in projeden çekildiği açıklandı. Dizinin görüntü yönetmenliğine “I am Mother” ile ismini duyuran Steve Annis, yapım tasarımcılığına ”Locke and Key, American Gods, The Shape of Water, Suicide Squad, Shazam!“da imzası olan Rory Cheyne ve sanat yönetmenliğine ise William Chen getirildi.

Çekimlerine İrlanda’da başlanan dizinin, 2020-2021 döneminde 10 bölümlük bir sezonla izleyici karşısına çıkacağı söylenmişti. Diziden ilk fragman ise Asimov sevenlerini heyecanlandırdı.

Yaklaşık 2 buçuk dakikadan oluşan fragman için aslında bir tanıtım videosu da denebilir. Çünkü fragman öncesi bizleri dizinin sorumlu ismi David S. Goyer‘ın sözleri ve görüntüsü karşılıyor:

“İnsanlar yaklaşık 50 yıldır Vakıf’ı çekmeye çalışıyorlar. Bu seri Star Wars’a da muazzam bir etkide bulunmuş, tüm zamanların yapılmış en muhteşem bilimkurgu çalışmalarından biri. Eğer insanların hayatlarını teknoloji ve iletişim yoluyla daha iyi hale getirmeyi umut eden bir şirket varsa, bu Apple’dır. Ve bu en çok da Asmiov’un yapmayı umduğu şeydi.”

Skydance Television tarafından Apple için hazırlanan dizinin yapımcıları Robyn Asimov, David S. Goyer, Josh Friedman, Cameron Welsh, David Ellison, Dana Goldberg ve Marcy Ross.

Hari Seldon rolünde Jared Harris

 

Dizi toplamda 10 bölümden oluşacak. Peki Vakıf 1. Sezon ne zaman yayınlanacak? Şimdilik 2021 yılı içerisinde geleceği duyurulan yapımın hangi ay başlayacağı duyurulmadı. Hikâyesi ve kapsamı oldukça geniş. Aslında binlerce yıllık bir gidişattan söz ediyor.

Vakıf dizisinde kimler yer alıyor? Hari Seldon rolünde Jared HarrisBrother Day rolünde Lee Pace, Gaal rolünde Lou Llobell, Salvor rolünde Leah Harvey, Demerzel rolünde Laura Birn, Brother Dusk rolünde Terrence Mann ve Brother Dawn rolünde Cassian Bilton  bulunuyor.

Serinin kitapları Türkçeye şu sıralar İthaki Yayınları tarafından kazandırılıyor.

Apple TV+’ta ayrıca See, Defending Jacob, The Morning Show ve Greyhound gibi yapımların da gösterimleri devam ediyor. Platforma Türkiye’den de abone olunabiliyor.

 

[3d-flip-book mode=”fullscreen” urlparam=”fb3d-page” id=”3137″ title=”false”]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Share via

Dutluk Dergi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

Send this to a friend